FacebookYoutubeInstagram

Sochy mají charakterizovat Horňácko

Vápenky Zprávy 16. 7. 2008
Sochy mají charakterizovat Horňácko

Řezbářské sympozium - Husličky k Horňácku tradičně patří, byl si toho vědom i Vít Vavřiník ze Bzence, který proto vytvářel sochu staříka s houslemi.

Foto: zde

Po celý týden vytvářelo šest řezbářů charakteristické postavy regionu

Staříka s husličkami, muže v kabátě či dřevorubce a další postavy vyřezané z topolu je možné od neděle obdivovat ve Vápenkách. Vytvořit je tam nechal František Janás, který si klade za cíl udržovat kulturní tradice v této obci pod Javořinou. V započaté tradici řezbářského sympozia chce přitom pokračovat i v následujících letech.

„Nechci, aby se zapomínalo na to, jak se tady žilo. Uspořádal jsem zde proto sympozium, kde jsem po řezbářích požadoval, aby své sochy vytvářeli na lidové téma,“ uvedl Janás s tím, že jeho zaměřením je menší parčík s několika desítkami soch. „Mám proto v úmyslu řezbářské sympozium opakovat i v následujících letech. Je mi přitom jasné, že když se bude konat tak desátý ročník, sochy budou muset jít i někam jinam. Některé by mohly skončit například v Nové Lhotě, ale uvidím, jaký bude zájem,“ doplnil Janás.

Řezbáři se sjeli do Vápenek většinou v pondělí. „Nachystali jsme si vhodné kmeny topolů, které jsme nejprve opracovali motorovou pilou, udělali si nákresy a až poté začali se samotným řezbářstvím,“ řekl Ladislav Sedláček, který na Horňácko přijel z Uherského Brodu. Sympozium bere jako rekreaci i práci zároveň.

Řezbáři se věnují většinou jen práci se dřevem, někteří z nich však přiznali, že si před samotnou prací pomohou často sádrovými odlitky. „Sochu si nejprve vytvořím ze sádry a betonu a až potom začnu vyměřovat jednotlivé úhly na skutečné soše,“ uvedl Vít Vavřiník ze Bzence.

Všichni řezbáři, kteří na Vápenkách po týden pracovali, se navzájem dobře znají. „Dělali jsme spolu ve Strážnici i ve veselském parku. Všichni pocházíme ze Slovácka a jsme sdružení pod jednou hlavičkou - Gauč,“ vysvětlil Sedláček.

Autor: zde

Vaše názory

Kaplička opět ozdobí centrum Nové Vsi

Ostrožská Nová Ves

Kaplička opět ozdobí centrum Nové Vsi

Blíže ke Kunovicím, zato dál od silnice. Nová kaplička, která má nahradit tu zbořenou, bude prostě umístěna...

16. 7. 2008
Horňácký Lipov ožil ve znamení výročí

Lipov

Horňácký Lipov ožil ve znamení výročí

Zřejmě největší oslavy v historii obce mají za sebou obyvatelé Lipova. Při příležitosti 650. výročí první písemné...

16. 7. 2008
Zemědělcům hořela na polích technika

Bánov

Zemědělcům hořela na polích technika

Během minulého týdne opět na Brodsku vydatně hořelo. Ve čtvrtek bylo možné pozorovat černý dým nad Bánovem,...

16. 7. 2008
Strom roku z Prakšic?

Prakšice

Strom roku z Prakšic?

Že za vzácnými exempláři historicky a botanicky vzácných stromů nemusíme vůbec daleko, lze vyčíst z nominační listiny...

16. 7. 2008
TOPlist