Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Špatná zpráva. V Hradišti se po roce zase dýchá hůř

Uherské Hradiště Zprávy 15. 2. 2018
Špatná zpráva. V Hradišti se po roce zase dýchá hůř
Foto: ilustr. web

Jen rok se Uherské Hradiště pyšnilo splněním ročního limitu počtu dní, ve kterých hodnota polétavého prachu (PM 10) zůstala pod povolenou hranicí (50 μg/m3)! Monitorovací stanice znečišťujících látek na hlavní křižovatce ji loni pokořila hned v devětapadesáti dnech, zatímco povolený roční limit je 35 dní.

Většinu nadlimitních dnů obyvatelé města zažili v měsících leden až březen. „Smog však trápil celou republiku, u nás situaci zásadně ovlivnil dálkový přenos znečišťujících látek. Imisní hodnoty v prvních třech měsících roku si vyžádaly vyhlášení smogových situací nebo regulačních opatření,“ prohlásil Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. Ovzduší potrápilo dýchací ústrojí obyvatel ještě párkrát v období od října do konce roku. „Už ale šlo pouze o krátkodobé překračování limitu, který si nevyžádalo vyhlášení smogové situace,“ podotkl Pášma.

Lékaři doporučují při zhoršených rozptylových podmínkách snížit fyzickou námahu venku a pouze krátce větrat. „Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pohyb venku, ostatní sportování. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů,“ shodují se.

Naměřené imisní hodnoty však trošku zkresluje umístění měřicí stanice, která je na nejfrekventovanější křižovatce. V ostatních částech města jsou imisní hodnoty PM 10 podstatně nižší. „Ostatní znečišťující látky jako třeba oxid uhličitý nebo oxid dusičitý nepřekročily denní limity ani jednou,“ zdůraznil Pášma.

Autor: ceh

Vaše názory

Obec „odmítla“ automat

Kudlovice

Obec „odmítla“ automat

Kdo v Kudlovicích nemá mobilní telefon, už se nikam nedovolá! Telekomunikační společnost totiž odstraní z povrchu zemského...

15. 2. 2018
Šimon má novou naději, pachové stopy jsou nepoužitelné!

Uherské Hradiště

Šimon má novou naději, pachové stopy jsou nepoužitelné!

Už čtvrtým rokem si odpykává trest ve Valdicích, kde sedí za brutální vraždu seniora ve Slopném. Pětadvacetiletý...

14. 2. 2018
„Za rok končím. A basta!“

Starý Hrozenkov

„Za rok končím. A basta!“

Sedmadvacet let funguje ve Starém Hrozenkově Restaurace U Kubáníků. Den co den, bez ohledu na roční období....

14. 2. 2018
Protikuřácký zákon táhne vesnické hospody ke dnu. Tržby jsou poloviční

Slovácko

Protikuřácký zákon táhne vesnické hospody ke dnu. Tržby jsou poloviční

Zatímco ve městech lidé nad zákazem kouření v restauracích, kinech, divadlech, koncertních sálech a otevřených zastávkách často...

14. 2. 2018
TOPlist