FacebookYoutubeInstagram

Společnosti zůstaly jen pozemky

Hluk Zprávy 16. 7. 2008
Společnosti zůstaly jen pozemky

Jedna hej, druhá ouvej - Jednu elektrárnu v Hluku v týdnu slavnostně otevřeli. Výstavba druhé je ve hvězdách, proti je odbor životního prostředí.

Foto: Martin Sekanina

Zastupitelé odmítli posvětit změnu územního plánu, výstavba druhé elektrárny je nejistá

Největší česká solární elektrárna v Hluku nevyroste! Zastupitelé města totiž neposvětili změnu územního plánu, která je podmínkou pro získání stavebního povolení k zahájení prací. Elektrárnu smetl ze stolu i odbor životního prostředí. Společnost R.E.N. Power tak má pronajaté pozemky, na kterých nemůže podnikat...

Fotovoltaická elektrárna se měla stavět na třech hektarech v lokalitě Stará Hora (rekultivovaná skládka), město už dokonce se společností uzavřelo smlouvu o pronájmu pozemků, ale jejich plány zkřížilo zastupitelstvo. „Jelikož jsou pozemky vedeny jako orná půda, je nutná změna územního plánu. Jenže zastupitelé jejich žádost smetli ze stolu, pro změnu zvedla ruce jen devítka, tudíž chyběly dva hlasy,“ říká Jan Šimčík, starosta Hluku.

Společnost R.E.N. Power však podle zpráv z radnice nevzdává úsilí a opětovně usiluje o změnu územního plánu. Její druhou žádost posoudí rada města předposlední červnové pondělí. Když ji ale nepostoupí zastupitelstvu, firmě nezbude nic jiného než se dát na pěstování brambor... „Elektrárna může vzniknout, ale až se schválí změna územního plánu, což je pouze v kompetenci zastupitelstva,“ nemá jiné řešení Šimčík. „Údajně měli příslib, že stavebnímu povolení nic nebrání, protože nemají v plánu pevnou stavbu, ale jen na šroubech. Jenže stavební úřad na změně územního plánu trvá,“ doplnil Šimčík.

Ani případná změna však nemusí znamenat pro „solární“ společnost vítězství. S výstavbou elektrárny totiž striktně nesouhlasí uherskohradišťský odbor životního prostředí! „Hlavním důvodem je narušení krajinného rázu. Umístěním stavby ve volné krajině by byla narušena především estetická hodnota, je totiž navržena přímo na horizont členité pahorkatiny do exponované, pohledově otevřené lokality. Stavba by výrazně ovlnila harmonický ráz okolí,“ odůvodňuje nesouhlasné stanovisko Petra Zemčíková, tisková mluvčí uherskohradišťské radnice. Tříhektarový areál by navíc byl oplocený, což by pro řadu přírodních druhů byla ve volné krajině nepřekonatelná bariéra. „Elektrárna by rovněž zlikvidovala jediný remízek v okolí, který se na vytváření krajinného rázu rovněž podílí. A stanovisko odboru životního prostředí nezmění ani případná změna územního plánu,“ zdůraznila tisková mluvčí.

„S městem máme smlouvu a na stole projekt. Chceme prostě stavět, ale poslední krok je na zastupitelstvu. Více bych to do médií nerozváděl,“ komentoval vzniklou situaci Bořek Ries, zástupce společnosti R.E.N. Power

Solární elektrárna v Hluku má mít výkon až 1,1 megawattu a náklady na její výstavbu se odhadují na 122 milionů korun. Aktuálně největší „sestra“ v Jaroslavicích na Znojemsku má výkon 0,9 megawattu, největší elektrárna na Uherskohradišťsku s výkonem 702 kilowattů je v Ostrožské Lhotě.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Čistička je na léta ochromí

Březolupy

Čistička je na léta ochromí

Dlouholeté čekání je u konce, Březolupy si postaví čistírnu odpadních vod. Zároveň si však minimálně na deset...

16. 7. 2008
Poutní místo láká více novomanželů

Poutní místo láká více novomanželů

Prudký vzestup zájmu o svatební obřad na kopci svatého Antonínka eviduje v poslední době Obecní úřad v...

9. 7. 2008
Silnice lemují mrtví ježci

Slovácko

Silnice lemují mrtví ježci

Pokud jezdíte autem, možná jste si toho všimli i vy. Silnice čím dál častěji „zdobí“ mrtvoly přejetých...

9. 7. 2008
Silnice, nebo ptáci?

Slovácko

Silnice, nebo ptáci?

Starostové na Uherskohradišťsku jsou rozhořčeni iniciativou společnosti Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu, která se snaží...

9. 7. 2008
TOPlist