FacebookYoutubeInstagram

Stanislav Blaha zůstává starostou Hradiště, koalici nakonec doplnil o Topku!

Uherské Hradiště Zprávy 15. 10. 2018
Stanislav Blaha zůstává starostou Hradiště, koalici nakonec doplnil o Topku!

Stanislav Blaha, vítěz komunálních voleb v Uherském Hradišti, pozval ke spolupráci překvapivě Topku.

Foto: sal

Koaliční smlouva je podepsána! Uherské Hradiště minimálně další čtyři roky povede z kanceláře starosty Stanislav Blaha, role místostarostů se chopí staronová tvář Ivo Frolec a nováčci Čestmír Bouda s Jaroslavem Zatloukalem. Občanští demokraté a nezávislí kandidáti coby vítězové voleb si totiž plácli s KRUHem, lidovci a TOP 09.

„I když jsme absolvovali kolečko se všemi subjekty v zastupitelstvu, s výjimkou komunistů, od začátku povolebních vyjednávání jsme preferovali stávající koalici, která fungovala a byla úspěšná. A nakonec jsme ji po doplnění Topky udrželi,“ prohlásil spokojeně Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Hned po zveřejnění výsledků si přitom vítězové voleb ve svém štábu v Café 21 "přivlastňovali" také hlasy hnutí Naplno pro Hradiště. A ještě ve čtvrtek se zdálo, že koaliční dort společně s KRUHem a lidovci upečou. Jenže nakonec zůstalo jen u „receptu“… „O koalici se soukromníky jsme skutečně jednali, ale jejich personální požadavky (post místostarosty - pozn. autora) neodpovídaly výsledkům voleb,“ reagoval Blaha. „Vítěz voleb nám nabídl pouze místo v devítičlenné radě, což bylo málo. Chtěli jsme, aby koaliční partneři měli místostarostu. S jedním radním bychom neměli exekutivní možnost se podílet na chodu radnice, naplno se věnovat práci pro město a prosazovat náš program,“ vysvětlil Michal Dvouletý, lídr kandidátky Naplno pro Hradiště, kteří tak odmítli roli „pátého kola u vozu“. „Se vztyčenou hlavou odcházíme do opozice. O to víc se na práci těšíme, budeme konstruktivní opozicí,“ zdůraznil Dvouletý.
Vládnoucí koalice tak zůstává poměrně křehká, v sedmadvacetičlenném zastupitelstvo má totiž jen 14 mandátů, což může být někdy sázka do loterie... „Čtyři roky zpět jsme byli v horší vyjednávací pozici a nakonec koalici poskládali z pěti subjektů, teď jsme čtyři, což je daleko výhodnější,“ pokračoval Blaha, který je na „bitvu“ s opozicí připravený. „Když půjde o konstruktivní nápady, které město posunou dál, žádný problém. Nechceme mezi koalicí a opozicí vykopávat velkou propast, jejich plánům jsme připraveni naslouchat,“ dodal osmačtyřicetiletý Blaha. Jeho pravou rukou budou Ivo Frolec (KRUH) a nově Čestmír Bouda (KDU-ČSL) a Jaroslav Zatloukal (ODS), současný ředitel uherskohradišťské průmyslovky.
Kdo se chopí otěží v sousedních Kunovicích, zatím není jasné. Vznik koalice totiž provází nemalé porodní bolesti... „Stále jednáme se všemi subjekty, které se dostaly do zastupitelstva. Resumé padne do konce týdne,“ prohlásil Pavel Vardan (ANO), místostarosta a suverénní vítěz voleb, který neskrývá ambice vystřídat v čele města Ivanu Majíčkovou. „Jelikož jsem získal největší počet preferenčních hlasů, podobné úvahy se nabízejí. Ale zatím není nic jasného,“ reagoval Vardan.

Zdroj DOBRÉHO DNE blízký povolebním vyjednáváním každopádně tvrdí, že největší šanci má křehká koalice ANO, ČSSD, KSČM a Nezávislí a soukromníci, kteří dohromady disponují 9 ze 17 mandátů. „Starostka Majíčková tak po osmi letech v roli místostarostky a osmi letech starostování vyklidí kancelář a zůstane jen řadovou zastupitelkou,“ prozradil zdroj DOBRÉHO DNE. Jestli se jeho informace potvrdí, ukáží nejbližší dny. „Jednání probíhají, zatím nechci nic komentovat,“ reagovala Ivana Majíčková.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Lidovci udrželi v Brodě místo starosty. Kunčara střídá Kubáník!

Uherský Brod

Lidovci udrželi v Brodě místo starosty. Kunčara střídá Kubáník!

Město Uherský Brod povede v nadcházejících čtyřech letech znovu lidovecký starosta. Patrika Kunčara vystřídá ve funkci Ferdinand...

15. 10. 2018
O rozhodující senátní duel nebyl zájem. Těžil z toho Kunčar

Pitín, Uherský Brod

O rozhodující senátní duel nebyl zájem. Těžil z toho Kunčar

Lidovec Patrik Kunčar zůstane i v příštích šesti letech senátorem v obvodu č. 80. Stejně jako před...

15. 10. 2018
Bedřichová starostkou? Pokud ano, v Nové Vsi vstoupí do dějin

Ostrožská Nová Ves

Bedřichová starostkou? Pokud ano, v Nové Vsi vstoupí do dějin

Ostrožská Nová Ves je blízko historické změně. Obec, kterou dosud vždy vedli muži, stojí před volbou své...

15. 10. 2018
Noční hmyz zamořil bytový dům hradišťské nemocnice. Do boje vyrazil deratizér

Uherské Hradiště

Noční hmyz zamořil bytový dům hradišťské nemocnice. Do boje vyrazil deratizér

Štěnice a rusi opět sužují obyvatele panelového domu na třídě Maršála Malinovského v Uherském Hradišti, jehož...

14. 10. 2018
TOPlist