FacebookYoutubeInstagram

Start dálnice D55 se blíží, ještě se hledají bomby

Slovácko Zprávy 16. 4. 2019
Start dálnice D55 se blíží, ještě se hledají bomby

Na osmikilometrovém úseku z Babic do Starého Města se má začít pracovat na jaře příštího roku.

Foto: ŘSD

Avizovaný termín 1. srpna 2019 padl, ale výstavba dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město se přesto kvapem blíží. Ředitelství silnic a dálnic ČR už totiž vykupuje poslední potřebné pozemky, které brání vydání stavebního povolení. Aktuálně ještě probíhá pyrotechnický průzkum.

„Už to opravdu vypadá, že se blížíme na start,“ potvrdil Libor Lukáš, předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě. „Obyvatelé žijící v těsné blízkosti stávající přetížené pětapadesátky jsou extrémně zatěžováni negativními vlivy dopravy. A jediným řešením je výstavba nového dálničního tahu,“ zdůraznil Lukáš, podle kterého dálnice zajistí i konkurenceschopnost regionu jihovýchodní Moravy. „Super zpráva, jen doufám, že zase nejde o plané sliby. Uvěřím, až uvidím z okna stavaře,“ svěřil se jeden z obyvatel Babic.

Stavba osmikilometrového úseku přijde odhadem na tři miliardy korun, odvede velkou část tranzitní dopravy z Babic, Huštěnovic a Starého Města. Vykupování pozemků zatím probíhá hladce, žádné soudy kvůli ceně nehrozí. Silničáři totiž mají většinou políčeno na pozemky, které jsou zahrnuté do exekucí. „Už máme devadesát šest procent potřebných pozemků, za které jsme zaplatili přes pětaosmdesát milionů korun. Stavební řízení probíhá, s vypsáním výběrového řízení počítáme v říjnu,“ prozradil Jan Studecký, mluvčí ŘSD.

Dělníci se u Babic objeví až v okamžiku, kdy v úseku skončí pyrotechnický průzkum. Dálnice totiž povede podél železniční trati, kterou za druhé světové války bombardovali spojenci. A tak není vyloučené, že v zemi ještě leží nevybuchlá munice… „Pyrotechniky pak ještě vystřídají archeologové, protože v blízkosti se v minulosti našly nálezy z Velké Moravy,“ prozradil Josef Bazala, starosta Starého Města. „Ještě na podzim předpokládáme přeložení některých inženýrských sítí a přípravu staveniště. Se zahájením prací předběžně počítáme na jaře 2020,“ uvedl Studecký.

Úsek dlouhý 8,3 kilometru počítá s výstavbou dvou mimoúrovňových křižovatek u Starého Města, šestnácti mostů, opěrných zdí a samozřejmě přeložek silnic, účelových komunikací, polních cest nebo cyklostezek. Náklady se odhadují na tři miliardy korun, konečnou cifru však určí až výběrové řízení. Stavba je naplánována na čtyři roky.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Hradiště chce dát Svazu města a obcí České republiky vale

Uherské Hradiště

Hradiště chce dát Svazu města a obcí České republiky vale

Uherské Hradiště nejspíš po šestadvaceti letech opustí Svaz měst a obcí České republiky, v členství už totiž...

16. 4. 2019
Čápi přiletěli. Užívají si v luxusním hnízdě za 770 tisíc korun

Staré Město

Čápi přiletěli. Užívají si v luxusním hnízdě za 770 tisíc korun

Konšelům ve Starém Městě spadl obrovský kámen ze srdce. Čápi bílí se zabydleli na náhradním hnízdě u...

15. 4. 2019
Exponáty z pravěku dorazily do Hradiště. Hitem jsou Venuše a dýka z mamuta

Uherské Hradiště

Exponáty z pravěku dorazily do Hradiště. Hitem jsou Venuše a dýka z mamuta

Po zuby ozbrojení policisté „otevřeli“ výstavu o pravěkém umění ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Expozice totiž...

15. 4. 2019
Památník zkrášlí sakury a trvalky

Uherské Hradiště

Památník zkrášlí sakury a trvalky

Památník obětem komunismu na Palackého náměstí v Uherském Hradišti se dočká důstojnějšího okolí, přestárlé tisy nahrají nové...

15. 4. 2019
TOPlist