FacebookYoutubeInstagram

Štěpnice čekají na obnovu už 40 let. A stále je to hudba budoucnosti...

Uherské Hradiště Zprávy 9. 5. 2019
Štěpnice čekají na obnovu už 40 let. A stále je to hudba budoucnosti...

Štěpnice čekají na změnu, která stále nepřichází.

Foto: Ilustrační foto
Inzerce

Nákupní centrum ve Štěpnicích chátrá, vysílá S.O.S. Jeho stav je žalostný. Radnice v Uherském Hradišti proto vyhlásila architektonickou soutěž, která si posvítí nejen na obchodní komplex, ale i sousední bývalé jesle. Autoři nejlepších návrhů získají odměny za 430 tisíc korun, s nápady mohou vyrukovat do 17. června.

„Cílem soutěže není jen revitalizace nákupního střediska, ale centrálního prostoru sídliště vůbec, který dnes není důstojnou vstupní branou. Je léta v nevyhovujícím stavu, který vyžaduje řešení,“ uvědomuje si Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Město se však dlouhé roky chová k objektu macešsky. „Za čtyřicet let se prakticky nic nezměnilo, jako by se tady zastavil čas,“ posteskl si před časem šestačtyřicetiletý Tomáš Kopřiva, který na sídlišti vyrostl. Ve špatném stavu je hlavně horní patro, ale i střecha, schodiště, zásobovací trakt a okolí, včetně parkoviště. Radnice v minulosti opravila jen havarijní rozvody a loni za půldruhého milionu vyměnila původní hliníková okna. „Investici jsme dlouho zvažovali, ale okna byla v tak špatném stavu, že nebylo vyhnutí,“ připomněl Blaha. Nákupní centrum postavené v roce 1978 už jednou hledalo i nového majitele, žádná nabídka však nebyla dostatečně atraktivní a s prodejem navíc ani nesouhlasila opozice.

Architektonická soutěž začala v polovině února, nápady radnice očekává do poloviny června. Vítěze určí porota, ve které v drtivé většině zasednou odborníci, nikoliv politici. „Očekáváme vytvoření důstojné vstupní brány, zvýšení atraktivity nákupního střediska a jeho okolí, které přitáhne lidi nejen k nakupování, ale i trávení volného času. Součástí soutěže je vyřešení osudu bývalých jeslí a navýšení parkovací kapacity,“ prozradil Blaha. Za samozřejmost považuje zachování služeb - obchodu, pošty nebo lékárny. Jinak si ale dokáže v centrálním prostoru sídliště představit de facto cokoliv. „Uvidíme, necháme se překvapit. Každopádně nevylučuji ani demolici nákupního střediska,“ tvrdí starosta.

Architekti žádné mantinely nemají, ani finanční. Město totiž zvažuje etapizaci projektu nebo sázku na komerční bázi. „Obchodní prostory určitě lépe obsadí privátní sektor než město. Ale nechci předjímat, vyčkejme na architektonickou soutěž,“ poznamenal Blaha, podle kterého proměna vstupní brány na šestitisícové sídliště určitě spolkne desítky milionů korun.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Exstarosta odmítá vrátit 200 tisíc. Skončí za mřížemi?

Podolí

Exstarosta odmítá vrátit 200 tisíc. Skončí za mřížemi?

Až dva roky za mřížemi hrozí Miroslavu Křižkovi, bývalému starostovi Podolí, který u Okresního soudu v Uherském...

8. 5. 2019
Kácení pokračuje, před školkou už je bezpečno

Kunovice

Kácení pokračuje, před školkou už je bezpečno

Kácení stromů v Kunovicích nebere konce, po „řádění“ u břehu řeky Olšavy, které souvisí s protipovodňovou ochranou...

8. 5. 2019
Při cestě na Slovensko pozor! V Květné strhnou a postaví nový most

Strání

Při cestě na Slovensko pozor! V Květné strhnou a postaví nový most

Na mezinárodní silnici I/54, která protíná Strání-Květnou, se rozjíždí nová stavba. V místní části Květná zahajují dělníci...

8. 5. 2019
Jak starostka proměnila vandala v kajícníka

Nezdenice

Jak starostka proměnila vandala v kajícníka

„Já už to víckrát neudělám. A škodu si odpracuju.“ Taková je omluva jednoho z nezdenických mládenců, který...

7. 5. 2019
TOPlist