FacebookYoutubeInstagram

Strážníci chystají bič na zloděje kol. Bicykly označkují syntetickou DNA!

Uherské Hradiště Zprávy 18. 7. 2018
Strážníci chystají bič na zloděje kol. Bicykly označkují syntetickou DNA!

Cyklisté z Uherského Hradiště se mohou těšit na novinku, která by měla velmi výrazně snížit počet krádeží kol. Strážníci chystají jejich forenzní značení syntetickou DNA. Tato služba bude pro obyvatele města zdarma.

Foto: SAL, koláž DOBRÉHO DNE

Zlodějům jízdních kol v Uherském Hradišti zvoní umíráček. Strážníci městské policie se totiž už brzy pustí do značení bicyklů unikátní syntetickou DNA, která zaručeně odradí všechny nenechavce. Novinka je zcela zdarma, ale výhradně pro občany s trvalým pobytem ve městě.

„Podnikáme poslední kroky k cejchování kol „genetickým“ kódem, veškeré technické prostředky k označení i následné identifikaci už jsou na cestě. Novinku chceme spustit ještě v průběhu prázdnin,“ potvrdil Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťských strážníků, kteří přesný termín veřejnosti zavčasu odtajní. „A samozřejmě i další informace potřebné ke značení a evidenci jízdních kol, jako je čas, místo nebo požadovaný stav,“ doplnil Pauřík.

Syntetická DNA je jedinečná stejně jako lidská DNA, označení kola je proto nenapodobitelné a originální. Rozpoznatelné je jen pod UV lampou nebo speciálním digitálním mikroskopem. Kola registrovaná městskou policií aktuálně zdobí jen obyčejná samolepka. Když ji zloděj odlepí a vybrousí výrobní číslo, má vyhráno. Ale proti DNA je bez šance. „Krást kolo, které je snadno dohledatelné, nemá moc smysl. A to je naším záměrem, odradit případné pachatele,“ zdůraznil Pauřík. „Jelikož mám drahé horské kolo, určitě novinky využiju. Je to super,“ těší se Kamil Kopřiva.

Kolo strážníci označí netoxickou, zdravotně nezávadnou látkou na bázi lepidla minimálně na deseti místech. Obsahuje mikrotečky s jedinečným kódem, podle kterého je možné kolo dohledat. „Syntetická DNA má při nanášení bílou konzistenci, po zaschnutí zůstává průhledný film, který je pouhým okem neviditelný. Běžným způsobem nejde odstranit,“ prozradil Jaroslav Ježo, preventista městské policie. Každé označené kolo se navíc objeví v národním registru forenzního identifikačního značení. „Kolo je pak možné snadno a rychle identifikovat kdekoliv po republice a vrátit majiteli. DNA tak může vést až k usvědčení z trestného činu,“ dodal Ježo.

Městská policie v prvním kole označí jen omezený počet kol, další přibydou až podle zájmu obyvatel.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Kauza „Myší díra“: Soud poslal řidiče do vazby, hrozí mu 12 let

Uherské Hradiště

Kauza „Myší díra“: Soud poslal řidiče do vazby, hrozí mu 12 let

Pětatřicetiletému muži z Hodonínska, který ve středu 4. července na útěku před policejní hlídkou vjel v Uherském...

17. 7. 2018
Hasiči mají přívěs s noční výbavou

Hradčovice

Hasiči mají přívěs s noční výbavou

Dobrovolní hasiči z Hradčovic, kterým obec loni koupila nový devítimístný vůz, si pořídili i jednonápravový přívěs pro...

17. 7. 2018
Suvenýr z Benátek? Skleničky z Květné!

Strání

Suvenýr z Benátek? Skleničky z Květné!

Jeden z luxusních obchodů, kterými je obsypáno náměstí Sv. Marka v Benátkách, bude už brzy prodávat ručně...

17. 7. 2018
Děkan odjel na dovolenou. A našel tam svoji smrt

Uherský Brod

Děkan odjel na dovolenou. A našel tam svoji smrt

Římskokatolická farnost v Uherském Brodě bude mít po osmi letech nového děkana. Změnu si tentokrát nevyžádalo Arcibiskupství...

16. 7. 2018

Související

Stříbrnice

Rarita: řidička zabila bobra

Kuriózní nehoda zaměstnala dopravní policisty z Uherského Hradiště, zavinil ji totiž bobr! Chráněný vodní hlodavec ignoroval předpisy...

Uherské Hradiště

Víte, co umí Šikulové a Hvězdy?

Přehlídku toho, co se naučili Šikulové a Hvězdy v kroužcích a dílnách během školního roku, uvidíte na...

Uherské Hradiště

Těžká nehoda u „myší díry.“ Tři zranění, jeden těžce.

Frekventovanou „myší díru“, pěší tepnu z města na sídliště Mojmír, v Uherském Hradišti ochromila vážná nehoda. Řidič...

Uherské Hradiště

Seniorka vjela pod auto

Krátce před osmou hodinou ráno došlo na křižovatce v ulici Malinovského v Uherském Hradišti ke střetu dvou...

TOPlist