FacebookYoutubeInstagram

Stromky za stovku budou, ale až týden před Vánoci

Hradčovice Zprávy 5. 12. 2017
Stromky za stovku budou, ale až týden před Vánoci
Foto: ilustr., sal

Není důvod spěchat, na všechny se dostane. Takovým heslem se řídí v Hradčovicích, jediné obci na Slovácku, kde všem svým obyvatelům dokáží pravidelně zajistit vánoční stromky. Mimochodem, garance tady platí také na cenu. Každý ze zhruba 150 smrčků vytěžených v obecním lese přijde pouze na sto korun. Pro srovnání, stromky jejich obvyklí prodejci nabízí často i za troj- nebo čtyřnásobek.

Avšak na přespolní, kteří o prodeji v Hradčovicích dobře vědí, se už letos nedostane. „Zájemci k nám jezdili až od Veselí nad Moravou. Obec ale všechny musí odmítnout. Není možné vytěžit ročně víc než kolem 150 smrčků, nemáme ani těžařské kapacity,“ vysvětluje starosta Jan Popelka. „Obec kromě toho pravidelně zabezpečuje dodání stromků do mateřské i základní školy a také do farního kostela.“

Podle starosty má nabídka také „výchovný“ prvek. „Stromky nabízíme za stálou cenu také proto, aby nedocházelo k nájezdům do lesa a řezání stromků tam, kde mají dále růst. Navíc se obecní službou postaráme o prořezávání lokalit, které to už potřebují,“ objasnil starosta.

Hradčovice hospodaří na ploše velké zhruba 100 hektarů. Obecní lesy ročně zajistí do pokladny bezmála 300 tisíc korun. V nabídce je totiž i odkup palivového dříví. Kromě toho si místní mohou dřevo na otop vytěžit po dohodě s obcí také sami.  

Zatímco jinde se stromky nabízejí už od začátku adventu, tady s prodejem nespěchají. „Chceme, aby byly stromky čerstvé, proto je pravidelně těžíme až kolem poloviny prosince. Není kam spěchat, protože předem víme, že nezbyde ani jeden,“ upozornil Jan Popelka.

Už v úterý 5. prosince si sváteční atmosféru užijí všechny hradčovické děti. Pro mateřinku a školáky je v sále obecního úřadu připraveno od 9.30 hodin divadelní představení, před polednem pak do mateřinky i školních tříd zavítá Mikuláš. „Představení bude zdarma, přijít mohou také rodiče,“ poznamenal starosta.

Autor: ara

Vaše názory

Světové unikum! Pevnost prověří svaly i mozek

Uherské Hradiště

Světové unikum! Pevnost prověří svaly i mozek

Uherské Hradiště má světový unikát, pyšní se vlastní Pevností „Boyard“! Jedinečná zábava, která rozvíjí kreativní myšlení, flexibilitu...

5. 12. 2017
Spolek Světlovan ztratil známku Světlovánek, ten o ni vzápětí požádal!

Bojkovice

Spolek Světlovan ztratil známku Světlovánek, ten o ni vzápětí požádal!

Neshody mezi bojkovickými folklorními soubory Světlovan a Světlovánek nekončí. Navzdory říjnovému rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví, který definitivně...

4. 12. 2017
Basovník skončil, štafetu převzal Karkoška

Uherské Hradiště

Basovník skončil, štafetu převzal Karkoška

Policie v Uherském Hradiště je bez šéfa! Plukovník David Basovník totiž požádal o propuštění ze služebního poměru,...

4. 12. 2017
Hasiči získali posilu pro záchranu havarovaných

Buchlovice

Hasiči získali posilu pro záchranu havarovaných

Dobrovolní hasiči z Buchlovic mají novou posilu, má 130 koní a pohon na všechny čtyři kola. O...

4. 12. 2017
TOPlist