FacebookYoutubeInstagram

Svah ohrožuje domy v Ořechově

Ořechov Zprávy 14. 9. 2011
Svah ohrožuje domy v Ořechově

Starostka Ořechova Jarmila Jilgová u nebezpečného místa.

Foto: ceh

Starostka Ořechova Jarmila Jilgová bije na poplach, v místní části Brčkov povoluje opěrná zeď, která bezprostředně ohrožuje majetek i zdraví obyvatel. Její obavy se stupňují s blížící se zimou, která by zřejmě zeď z betonových panelů proměnila v hromadu sutin... Hrozící nebezpečí proto odvrátí sanace stěny, která začne ještě do konce týdne.

Bortící se opěrná zeď drží svah, na kterém stojí rodinný dům Elišky Repíkové. Když povolí, masa hlíny ujede i s budovou a možná zasype také rodinné domy pod svahem, které odděluje jen silnice. „Obavy samozřejmě máme a nejsme jediní. Vždyť pod námi jsou další domy. Svah se přitom pořád hýbe a dvakrát už ujel,“ svěřila se Repíková, která v klidu neusíná už osm let. „Kdyby se bývalé vedení obce k problému postavilo čelem, situace vůbec nemusela zajít tak daleko. Nejhavarijnější úsek jen podepřeli, což pochopitelně nestačí,“ zlobí se Repíková.

Vážnost situace si uvědomují i nově zvolení zastupitelé, kteří do sanace svahu investují půl milionu korun. „Zeď už je padesát let stará a bezprostředně ohrožuje okolí. Kdyby se zbortila, opravdu existuje velké riziko nedozírných škod,“ zvedá varovně prst Jarmila Jilgová, starostka Ořechova.

Opěrná zeď získala nálepku havarijní už před třemi lety, kdy obec zajistila podepření nejhorší části betonové stěny. „A právě podepřený panel se úplně vychyluje z osy. Kdyby nebyl zajištěný, už povolil,“ je přesvědčená starostka, podle které se stav každým dnem zhoršuje. „Zima je proto obrovskou hrozbou, voda, sníh a mráz by stěnu roztrhaly,“ dodává Jilgová. Jelikož podél stěny jezdí auta, chodí lidé a návštěvníci sousedních vinných sklepů, nebezpečí nikdo nepodceňuje.

Obec už má proto na stole projekt, který počítá s částkou půl milionu korun. Jelikož se však do jeho realizace pustí svépomocí, zaplatí jen pětinu. O stavební dozor se postará František Drobil, starosta sousedních Vážan, který je majitelem stavební firmy. „Obec zaměstnává pět chlapů, včetně výpomoci z úřadu práce, takže to zvládneme,“ je přesvědčená Jilgová. „Za stávající zdí vykopeme metr hluboký žlab, uděláme drenáže a vrch stěny stáhneme ztužujícím věncem se žlábkem. Zeď tak odvodníme a už za ni nebude zatékat, což je největší problém. Svah ještě zpevníme zatravňovacími panely,“ popsala práce starostka.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Starostové posílají premiérovi klíče od úřadů

Zlínský kraj

Starostové posílají premiérovi klíče od úřadů

Někteří starostové obcí Zlínského kraje se rozhodli pro nevšední podporu zákona o rozpočtovém určení daní. K rukám...

14. 9. 2011
Rastabudka Jamajka stojí dál...

Staré Město

Rastabudka Jamajka stojí dál...

Občerstvení Jamajka stále stojí u frekventované cyklostezky podél Baťova kanálu ve Starém Městě. Stavební úřad sice už...

14. 9. 2011
Kamiony zahltí Hradiště i Bílovice

Bílovice, Uherské Hradiště

Kamiony zahltí Hradiště i Bílovice

Už jen dny zbývají do zahájení opravy havarijní silnice v Huštěnovicích, která na dva měsíce neprodyšně uzavře...

13. 9. 2011
Skatepark čeká rozšíření?

Veselí nad Moravou

Skatepark čeká rozšíření?

Rozšíří se veselský skatepark o dráhu pro bikery a lanové centrum? Není to vyloučeno, správu nad areálem...

13. 9. 2011
TOPlist