FacebookYoutubeInstagram

Světlovan ztratil známku Světlovánek, ten o ni vzápětí požádal

Bojkovice Zprávy 6. 12. 2017
Světlovan ztratil známku Světlovánek, ten o ni vzápětí požádal

Mládežnický soubor Světlovánek požádal o vlastní ochrannou známku.

Foto: pas

Neshody mezi bojkovickými folklorními soubory Světlovan a Světlovánek nekončí. Navzdory říjnovému rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví, který definitivně zrušil ochrannou známku Světlovánek pro soubor Světlovan, je na obzoru další spor. Tentokrát totiž o přidělení ochranné známky požádal Světlovánek.

„Okolnosti a zkušenosti z minulých měsíců nás přiměly k tomu, abychom o ochrannou známku požádali. Její získání ale není otázkou dnů nebo týdnů, rozhodnutí je otázkou nadcházejícího roku 2018,“ potvrdila Jitka Maštalířová, předsedkyně Světlovánku.

O co mezi soubory jde? Připomeňme, že v únoru 2016 si Světlovan pojistil název mládežnického souboru Světlovánek registrační známkou. Pikantní je, že členové se o tom dozvěděli zpětně. Patentový zástupce poslal Světlovánku zprávu o změně v čase, kdy soubor vystupoval ve Francii. Reakcí byla žádost, aby Úřad průmyslového vlastnictví prohlásil registraci za neplatnou. To se skutečně letos na jaře stalo a v minulých dnech bylo definitivně potvrzeno. Proti poslednímu rozhodnutí úřadu dnes není odvolání.

Světlovan vysvětloval zaregistrování známky snahou ochránit vlastní majetek. „Světlovánek vznikl v roce 1976 pod Světlovanem proto, aby si vychovával nástupce. A nyní si chce soubor znovu obnovit dětskou složku, kterou přestal Světlovánek uvolňovat. Světlovan nikomu nic nebere, jde nám o spolupráci,“ vysvětlovala tehdy Jana Kahounová, předsedkyně Světlovanu.

Na každý pád případ z Bojkovic je v regionu Slovácka, kde fungují desítky soborů bez vlastní ochranné známky, raritou. „Světlovánek začal od roku 2003 vystupovat jako samostatné občanské sdružení, nyní jde o mládežnický spolek. Pravidelně pod tímto názvem vystupujeme doma i v zahraničí. Ale na základě zkušeností z posledního roku jsme se nakonec rozhodli o známku požádat,“ vysvětlila poslední krok spolku Jitka Maštalířová.

Je zřejmé, že napětí mezi soubory potrvá i nadále. Světlovan třeba pod názvem Světlovánek vystoupí v rámci vánočních představení. „Už jsme viděli plakáty a vůbec se nám to nelíbí,“ poznamenala k tomu Maštalířová.

Vyjádření Světlovanu se redakci nepodařilo do uzávěrky získat.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Psí sáčky všude, kam se podíváš

Uherské Hradiště

Psí sáčky všude, kam se podíváš

Uherské Hradiště zaplavily papírové sáčky na psí exkrementy! Radnice ke dvěma osamělým schránkám v parku Za Plotem...

6. 12. 2017
VÍME PRVNÍ: Do bývalé komunistické věznice se po rekonstrukci přestěhuje i okresní soud!

Uherské Hradiště

VÍME PRVNÍ: Do bývalé komunistické věznice se po rekonstrukci přestěhuje i okresní soud!

Sláva! Po dlouhých letech má stát jasnou představu o tom, jak využít desítky let chátrající objekt bývalé...

6. 12. 2017
Tři roky v pekle. Z učitelky je po výpovědi invalidní důchodce

Uherský Ostroh

Tři roky v pekle. Z učitelky je po výpovědi invalidní důchodce

Nejdříve šikana, bossing, pomluvy a diskriminace. Pak vyhazov z práce, psychické problémy a invalidní důchod. A od...

6. 12. 2017
Pivní etikety uspěly ve světě

Uherské Hradiště

Pivní etikety uspěly ve světě

Jarošovský pivovar zabodoval v nejprestižnější oborové soutěži na světě World Beer Awards! Odborná porota hned dvakrát ocenila...

6. 12. 2017
TOPlist