Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Tři králové vyrazili do ulic, pokoří rekord?

Slovácko Zprávy 9. 1. 2017
Tři králové vyrazili do ulic, pokoří rekord?
Foto: sal

Tříkrálová sbírka se rozjela na plné obrátky, na sedm set skupinek koledníků vyrazilo do 78 obcí a měst. Kašpar, Melichar a Baltazar přejí lidem štěstí, zdraví a pokoj v novém roce a za finanční příspěvek je obdarovávají tradičním kalendářem a cukry. Překonají jejich pokladničky loňský rekordní výtěžek?

Tři králové se vyrojili v ulicích už poosmnácté, jejich mise skončí 14. ledna. Na Uherskohradišťsku vyšli koledovat v sobotu po mši svaté, při které jim v kostele svatého Františka Xaverského v Uherském Hradišti požehnal farář Josef Říha. „Počet koledníků je přibližně stejný jako loni, něco málo přes čtyři sta skupinek vyrazí do všech šestačtyřiceti obcí Uherskohradišťska. Čtyřicet skupinek pokryje i město Uherské Hradiště a jeho části Jarošov, Míkovice, Sady a Vésky,“ prozradil Jiří Strogan z uherskohradišťské Oblastní charity, který je koordinátorem Tříkrálové sbírky na Uherskohradišťsku. Koledníci se na požádání musí prokázat platným průkazem vedoucího skupinky, respektive plnou mocí, na které je uvedeno i číslo pokladničky. „V případě pochybností si tak dárci mohou ověřit číslo na průkazce s číslem zapečetěné pokladničky, která se musí shodovat,“ zdůraznil Strogan, který si za osmnáct let koledování nepamatuje případ falešných tří králů.

„V Uherském Brodě se do sbírky zapojí devadesát dětí s doprovodem vedoucích skupinek, v celém děkanátu pak dohromady kolem 900 osob,“ informoval František Bílek z uherskobrodské Charity, hlavní koordinátor sbírky pod Velku Javořinou. „Ještě předtím, než koledníci vyšli do domácností zvěstovat radostnou novinu o narození Ježíška a žádat o příspěvek na pomoc pro staré, nemocné, zdravotně postižené a sociálně slabší spoluobčany, dočkali se požehnání v uherskobrodském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie,“ doplnil Petr Houšť, ředitel Oblastní charity Uherský Brod. Její koledníci dárcům kromě tradičního kalendáře a cukru premiérově rozdají i letáčky. „Lidé na nich najdou kontakty na služby zřizované církví, třeba na Katolickou základní školu v Uherském Brodě, služby brodské Oblastní charity, Centra pro rodinu nebo rozpisy bohoslužeb,“ objasnil Bílek.

Tříkrálová sbírka na obou „frontách“ loni přinesla nový rekord, na Uherskohradišťsku lidé do pokladniček naházeli 2 241 378, na Uherskobrodsku pak 1 301 047 korun. Sáhnou ještě hlouběji do peněženek? „Víc peněz určitě uvítáme, ale necháme se překvapit, je to na dárcích… Sbírka má však důležitější poselství než vybrat peníze pro potřebné, a to přinášet do domovů radost z narozeného Krista. Motto letošní sbírky je z odpovědi na žalm Všude na zemi pronikl jeho hlas. Kéž i hlas koledníků pronikne do každé domácnosti,“ přeje si Strogan. Charita v Uherském Hradišti peníze ze sbírky použije na pomoc lidem v nouzi, opravu objektu denního centra sv. Ludmily a výstavbu Centra služeb pro osoby bez přístřeší v Uh. Hradišti. V Uherském Brodě plánují za peníze od tří králů rozšíření pečovatelské péče v Bánově, podporu Centra seniorů v Uherském Brodě, provoz Centra potravinové a materiální pomoci nebo pomoc sociálně slabým rodinám s dětmi.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Ředitel DDM rozjel projekt za 25 milionů na vlastní pěst. Skončí?

Uherský Brod

Ředitel DDM rozjel projekt za 25 milionů na vlastní pěst. Skončí?

Představte si, že jste ředitelem některé z městských příspěvkových organizací. Neporušujete zákony, pravidla, a přesto se vaše...

9. 1. 2017
Obchod se vrací. Už zítra!

Drslavice

Obchod se vrací. Už zítra!

Obchod se smíšeným zbožím se po kratší pauze znovu vrací do Drslavic, otevřeno je od zítřka, a...

9. 1. 2017
Chřipka uzavřela nemocnice

Uherské Hradiště

Chřipka uzavřela nemocnice

V Uherskohradišťské nemocnici od soboty 7. ledna platí zákaz návštěv! Vedení nemocnice tak zareagovalo na doporučení zlínské...

6. 1. 2017
Radnice ročně napumpuje do hřišť 2 miliony

Uherské Hradiště

Radnice ročně napumpuje do hřišť 2 miliony

Dětská hřiště v Uherském Hradišti vysílají S.O.S., nejlepší léta už mají za sebou. Většina je ve špatném...

6. 1. 2017
TOPlist