FacebookYoutubeInstagram

Třistaletou zeď zbourají, vlhne a praská

Polešovice Zprávy 31. 7. 2017
Třistaletou zeď zbourají, vlhne a praská
Foto: sal

I když ještě nehrozí její zřícení, postupně praská a degraduje. Zeď farního kostela svatého Petra a Pavla v Polešovicích proto čeká demolice. Ještě do konce roku ale dělníci postaví novou, jejíž cena se vyšplhá na 1,3 milionu korun. Městys zaplatí milion, zbytek pokryje farnost a sbírky věřících.

„Zeď je v havarijním stavu, je pihou na kráse kostela, který je dominantou Polešovic. Nová vyroste nad kostelem od ulice Vinařské,“ uvedl Michal Zapletal, starosta Polešovic, podle kterého zeď zatím neohrožuje kolemjdoucí, ale je to jen otázka času. „Dochází k tlaku od místní komunikace a vlivem dešťové vody zeď vlhne, praská a degraduje,“ zdůraznil starosta.

Městys už před šesti lety financoval opravu zdi od fary po sociální zařízení kostela, nyní si dělníci posvítí na navazující úsek severní zdi až po Dům s pečovatelskou službou, včetně vstupní brány a schodiště.

Na havarijním stavu farní zdi se podepsal i zub času, je totiž ze stejného roku jako kostel, který byl postavený za opata Josefa Malého v letech 1725 až 1734! Detailní informace o jeho výstavbě a barokní interiérové výzdobě však chybí. „Charakter vnitřní výzdoby odpovídá umělcům pracujícím na velehradském chrámu, k nimž řadíme Baldasare Fontanu,“ připomněl Zapletal. Exteriér kostela i vnitřní výzdoba si každopádně i přes několikeré obnovy a restaurování uchovaly původní barokní podobu.

Stavba nové zdi přijde na 1,3 milionu korun, z rozpočtu však Polešovice uvolní jen milion. Rozdíl pokryje římskokatolická farnost. „Jelikož investujeme do majetku farnosti, po dobu čtyř let jí nepřispějeme ani korunu na investice, provoz kostela a jeho okolí. Jen v mimořádných případech,“ podotkl polešovický starosta Michal Zapletal.  

Autor: ceh

Vaše názory

Cizinci už je v garáži neuvězní…

Uherské Hradiště

Cizinci už je v garáži neuvězní…

Ulice Na Baště, Jiráskova a Žerotínova v Uherském Hradišti slouží jako záchytné parkoviště, řidiči jezdící do města...

31. 7. 2017
Kříž ležel dlouhé roky v kapli, teď jej oživí restaurátor

Ořechov

Kříž ležel dlouhé roky v kapli, teď jej oživí restaurátor

Vandíkův kříž v Ořechově je pryč, zloděje však policie nestíhá. Místní památka totiž skončila v ateliéru akademického...

31. 7. 2017
Nudista střílel na zahradě. Policie si vzala na pomoc speciální komando

Staré Město

Nudista střílel na zahradě. Policie si vzala na pomoc speciální komando

Strach, panika a nakonec úleva, takové pocity zažívali obyvatelé ulice Metodějova ve Starém Městě, kterou v páteční...

30. 7. 2017
Muže vyvedla zásahovka

Staré Město

Muže vyvedla zásahovka

O nevídaný rozruch se v pátek odpoledne postaral zásah policie v jednom z domů ve Starém Městě,...

28. 7. 2017
TOPlist