FacebookYoutubeInstagram

Turisty potěší nové rozhledny

Uherskobrodsko Zprávy 24. 2. 2009
Turisty potěší nové rozhledny

Navedou k rozhlednám - Turistům na uherskobrodsku se brzy otevře 8 nových rozhleden.

Foto: fab
Inzerce

Bánov a Vlčnov postaví dominanty dokonce na dvou místech

Parádní cíle brzy získají návštěvníci mikroregionu Východní Slovácko. Šest obcí, které se v tomto spolku sdružují, chce ještě letos vybudovat na památných či zajímavých místech svých katastrů malé dřevěné rozhledny.

Dvě obce, Bánov a Vlčnov, postaví dokonce rozhlednu na dvou místech. Korytná, Nivnice, Bystřice pod Lopeníkem a Suchá Loz se spokojí s jednou patnáctimetrovou dominantou.

„Jedna bude v prostoru za letištěm, na horizontu mezi Nivnicí a Královem. Druhá zřejmě ve směru na Bystřici,“ prozradil starosta Bánova Zbyněk Král. „Dokonce máme už i stavební povolení,“ přidává se jeho kolega Jan Pijáček z Vlčnova. Tady budou stát také dvě vyhlídky. Jedna „v bůdách“, na křižovatce, kde začíná takzvaná hraběcí cesta.

„Druhá pak směrem na Dolní Němčí, na vrcholu zvaném Čupy. Místem prochází i cyklistická Vinařská stezka,“ dodal Pijáček. Vlčnov, stejně tak jako další obce z mikroregionu, tento projekt buduje v rámci programu přeshraniční spolupráce se slovenským mikroregionem Čachtice - Kopanice. S přípravou nezahálejí ani v Nivnici, i zde už mají v rukou stavební povolení a čekají na poslední náležitosti. „Pokud by vše bylo bez problému, rozhledna by se mohla začít rýsovat i letos,“ sdělil starosta Nivnice Jiří Bršlica. V této obci plánují rozhlednu umístit na vrcholku nedaleko kaple Nejsvětější trojice. „Je odtud výhled na celou Nivnici, Uh. Brod a z rozhledny bude vidět v podstatě do celého okolí,“ dodal Bršlica. To sucholožská rozhledna bude mít hned několik zajímavostí. Nebude totiž v katastru Suché Loze, ale sousední Březové. Také bude schovaná za větrolamem a příchod k ní bude zvláštním tunelem. „Budeme ji stavět na hranicích katastrů, takže v podstatě bude spíš u sousedů,“ potvrdil Petr Gazdík, starosta Suché Loze. Stát bude na místě takzvané vrchové cesty. „Prochází tudy červená turistická značka z Mikulčina vrchu na Javořinu,“ popsal místo Gazdík. Obec zde chce umístit i posezení pro turisty.

„Pokud bychom neuspěli s dotacemi, možná bychom vše realizovali z vlastních zdrojů, protože ten projekt je velmi dobře připravený,“ doplnil Gazdík. Některé z rozhleden budou tak stát snad už letos. „Naše bude stát také na červené trase hrdinů Slovenského národního povstání. Je to na horizontu mezi Korytnou a Stráním,“ informoval starosta Korytné Vladimír Janča. Posledním vyhlídkovým místem bude rozhledna v Bystřici pod Lopeníkem.

„Pokud vyjdou dotace, tak u nás bude stát na východním okraji obce. U cyklostezky, která vede směrem na Rasovou,“ prozradil starosta Bystřice Milan Bauka. Taková záplava nových turisticky zajímavých cílů musí jistě potěšit nejednoho turistu. „No to bude teda parádní! Už tak jsou v okolí krásná místa a výhledy. Pokud přibude takové zázemí, bude to jedině dobře a přispěje to k rozvoji cestovního ruchu,“ myslí si dlouholetá turistka Jana Popelková. Návštevníci kraje, převážně pěší a cykloturisté, se tak mají brzy na co těšit.

Autor: fab

Vaše názory

Práci hledá každý pátý

Práci hledá každý pátý

Najít volné pracovní místo se stává stále větším problémem. Firmy v regionu totiž prakticky bez výjimky vyhlásily...

24. 2. 2009
Dva lidé zemřeli při požáru

Moravský Písek, Veselí nad Moravou

Dva lidé zemřeli při požáru

Doslova ohnivý večer zažili ve středu obyvatelé jednoho z činžovních domů na sídlišti Hutník. Bohužel se ovšem...

24. 2. 2009
Švýcar se blíží

Uherské Hradiště

Švýcar se blíží

Švýcarský umělec, fotograf a spisovatel Markus Zohner dorazí do Uh. Hradiště, které je jednou ze zastávek podél...

18. 2. 2009
Za plynovod zvelebí střed obce

Podolí

Za plynovod zvelebí střed obce

Zastupitelé Podolí usilují o odkoupení domu a přilehlých pozemků o rozloze skoro devět tisíc metrů čtverečních v...

18. 2. 2009
TOPlist