FacebookYoutubeInstagram

Ujíždějící svah zpevní koše ze svařovaných sítí. Naplní je kameny

Blatnička Zprávy 25. 8. 2014
Ujíždějící svah zpevní koše ze svařovaných sítí. Naplní je kameny

Hlavní tah na Slovensko ohrožuje u Blatničky ujíždějící svah. Problémové místo je na smímku vlevo, poblíž projíždějícího vozu.

Foto: ara
Inzerce

Výjimečná situace, velká investice, nepřehlédnutelná stavba. Tři „nej“ provázejí zpevnění nestálého svahu v Blatničce, který v té nejčernější variantě hrozí přehrazením toku Svodnice a poničením hlavního tahu na Slovensko.

Masa hlíny v místní části Novosady je v pohybu už od roku 2009, kdy se obcí na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje prohnala velká voda. Zatím nejvíc se pohnula směrem k silnici I/54 v roce 2011, tehdy se sesuv zastavil až v korytě toku a způsobil jeho odklonění směrem k silnici. Český geologický ústav zařadil sesuv do třetí, tedy nejrizikovější kategorie. Nyní konečně nastává čas na nápravu. O vítězi výběrového řízení na akci za 17,281 milionu korun se totiž rozhodne právě dnes. A jestli půjde všechno podle plánu, tak by sanační práce mohly začít už do měsíce.

„V pondělí 25. srpna otevíráme obálky. Věřím, že komplikace v podobě odvolání některého z neúspěšných kandidátů nenastanou. Práce by se pak mohly rozjet v polovině září nebo nejpozději 1. října,“ říká starostka Blatničky Jarmila Hrušková s tím, že dokončení je v plánu do konce příštího července.

I když plných 87 procent nákladů pokryjí dotace z evropských fondů a příspěvek ministerstva životního prostředí, obec si na doplatek musela vzít úvěr. Proč? Blatnička hospodaří ročně se zhruba 4 miliony a bez pomoci banky by si nemohla podobnou jednorázovou investici dovolit.

Obec pro úspěch akce, kterou považuje za letošní prioritu, učinila maximum. Ze zhruba 300 metrů dlouhého úseku, kterého se zpevnění týká, už zmizely náletové dřeviny, keře a poničené stromy. Budoucí staveniště je tak přizpůsobené k tomu, aby se i v těžkém a na mnoha místech špatně dostupném terénu mohlo pracovat až na třech místech současně. „Představa je taková, že šedesát procent prací chceme mít hotových a proplacených ještě do konce listopadu,“ doplňuje starostka Hrušková.

Svah, který naštěstí neohrožuje žádné lidské obydlí, vyztuží dvě opěrné zdi. Tu hlavní vytvoří obří koše ze svařovaných sítí, které naplní přírodní kámen. Jistící pilíře mají být od sebe vzdáleny jen dva metry.

Jedinou neznámou je obsah divoké skládky, která vznikla zhruba před padesáti lety a postupně vrostla do svahu. „Je to jisté úskalí. Nikdo přesně neví, co se do svahu ukládalo. Avšak projekt na to pamatuje. Jsme připraveni poskytnout pro nenadálou situaci dočasné prostory na bývalé obecní skládce,“ upozornila Jarmila Hrušková.

I když se svah v minulých měsících výrazně nepohnul, nesourodé podloží mu dává právem nálepku nevyzpytatelné nálože.

„Je to jako se sopkou. Nikdo neví, kdy bouchne,“ potvrzuje starostka Hrušková, která situaci kontroluje pravidelně přímo na místě. U svahu je pro jistotu každý týden. „Bezprostřední nebezpečí nehrozí. Jenomže pokud by se svah utrhl, škody by stály mnohem více než oprava. Možná by to ještě několik let vydrželo, ale bleskových povodní v zemi přibývá a stát musí dávat stále více peněz na akutní případy. Proto jsme rádi, že jsme s dotací uspěli, a záchranu svahu jen vítáme.“

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

„Rači mě zabte, nebo vystřílejte rodinu, ale hlavu neskloním“

Blatnička

„Rači mě zabte, nebo vystřílejte rodinu, ale hlavu neskloním“

Václav Hučík z Blatničky doplnil desetičlenný seznam kandidátů na poslední chvíli. Jako jediný totiž k přihlášce podané...

25. 8. 2014
Pozor! Lávky se dnes uzavírají

Staré Město, Uherské Hradiště

Pozor! Lávky se dnes uzavírají

Frekventované lávky přes řeku Moravu a Baťův kanál, které jsou v žalostném stavu, konečně obsadí dělníci. Dnes...

25. 8. 2014
Na hrázi u Moravy jde o život, stromy jsou duté!

Staré Město, Uherské Hradiště

Na hrázi u Moravy jde o život, stromy jsou duté!

Hráz řeky Moravy v Uherském Hradišti, ale i Starém Městě, není bezpečná. Frekventovanou a oblíbenou pěší stezku...

25. 8. 2014
Brod si koupil strategický pozemek v Újezdci

Újezdec u Luhačovic

Brod si koupil strategický pozemek v Újezdci

Brodská radnice učinila další krok na cestě za vybudováním obchvatu Újezdce a Těšova. Město se rozhodlo koupit...

24. 8. 2014
TOPlist