FacebookYoutubeInstagram

Unikátní výzkum: Sliny určí, jestli jste potomci Velkomoravanů

Uherské Hradiště Zprávy 3. 12. 2015
Unikátní výzkum: Sliny určí, jestli jste potomci Velkomoravanů
Foto: ilustr. web

Jste nositeli příjmení Omelka, Bartošík, Bobčík, Hvožďa nebo Snopek? Tak zbystřete! Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti totiž spouští genetický výzkum, jehož výsledky prozradí, jestli na Uherskohradišťsku třeba nežije muž, jehož předci zažili dobu Velké Moravy. „Cílem výzkumu je srovnání DNA získaného analýzami kosterních ostatků pocházejících z raně středověkého pohřebiště na výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti a žijících jedinců ze současné populace vybraných měst a obcí Uherskohradišťska,“ prozradil archeolog Luděk Galuška, vedoucí hradišťského Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea Brno. Středem zájmu archeologů jsou především muži, nositelé příjmení, o kterých se v obcích traduje, že původem sahají hluboko do minulosti. „Ideální je, když mohou svůj rodokmen doložit i konkrétními záznamy,“ podotkl Galuška. Archeologové vybrali na 150 příjmení starých rodů od Polešovicka až po Vlčnovsko.

Genetický výzkum spočívá v jednoduchém a přísně anonymním úkonu odebrání slin. „Jestli dávní předchůdci účastníků výzkumu žili v době Velké Moravy a raného českého státu, tedy v 9. až 12. století, jim prozradíme zcela zdarma. Odběry vzorků slin dobrovolných dárců provede specialistka v daném oboru,“ pokračoval Galuška.

Genetický výzkum proběhne v souladu se zákonem na ochranu osobních dat. Odběry se uskuteční v prostorách Centra slovanské archeologie v Uherském Hradišti, Velehradská třída 537 (naproti autobusového nádraží - pozn. autora) v pondělí 7. prosince (13-18 hodin), ve středu 9. prosince (8-13 hodin) a v sobotu 12. prosince (9-16 hodin). Kdo přijde, může si bezplatně prohlédnout prostory centra, včetně expozice sv. Cyril a Metoděj a počátky křesťanství na Moravě.

Některé vytipované staré rody:

Staroměstsko

Andrýsek, Blaha, Burda, Bazala, Bráblík, Číhal, Dudešek, Grebeň, Grebeníček, Horehleď, Hájek, Holáň, Chlachula, Chrástek, Kluka, Křivák, Magdálek, Mazůrek, Močička, Obdržálek, Omelka, Pelka, Palla, Pleva, Slavík, Štefka, Ulrich, Vaďura, Vožďa.

Polešovsko

Bartošík, Běhávka, Brhel, Hrobař, Janík, Jordán, Kotek, Laga, Lakosil, Miklík, Mléčka, Martykán, Otépka, Polášek, Plevák, Rolník, Soják, Verbík, Vaculík, Vaněk.

Kunovsko

Abrhám, Ančík, Blažek, Fornůsek, Franěk, Dřínka, Dostálek, Hrabec, Hráček, Hrubý, Halámek, Habarta, Snopek, Štěrba, Horsák, Nemrava, Malina, Tvrdoň, Jilík, Vaculka, Vlachynský, Zajíček, Zámostný.

Uherskoostrožsko

Adamčík, Botek, Bezděk, Červenák, Fiala, Galuška, Hutula, Husek, Jurásek, Joch, Lopata, Potrusil, Peprný, Šišpera, Vodárek.

Hlucko

Bobek, Bobčík, Bachan, Blaha, Daněk, Drobil, Frančík, Gavlas, Halla, Hrabal, Huráb, Jegla, Janošek, Kadlček, Kašpara, Masařík, Mitáček, Nožička, Pomykal, Šimek.

Vlčnovsko

Bednařík, Hruboš, Chvíla, Chvilíček, Křivda, Koníček, Lůžka, Ležatka, Moštěk, Mikulka, Nosál, Nevařil, Ondra, Orlovský, Plaček, Rachůnek, Rampášek, Turza, Vrablec, Vozár, Zemek.

Buchlovicko

Buchtík, Blabla, Chytrý, Doležal, Eleš, Elšík, Gerža, Hvožďa, Jurča, Kašpárek, Křemeček, Maděra, Mikel, Pavlica, Raštica, Trávníček, Trefilík, Tomaštík, Vávra.

Autor: ceh
Inzerce

Vaše názory

Kamera nově pohlídá i Sportovní

Uherské Hradiště

Kamera nově pohlídá i Sportovní

Krádežím kol, vandalství a porušování veřejného pořádku odzvoní v ulicích Obchodní, Politických vězňů a Sportovní, na které...

3. 12. 2015
Obyvatelé Štěpnic chtějí obsadit parkoviště pro pacienty

Uherské Hradiště

Obyvatelé Štěpnic chtějí obsadit parkoviště pro pacienty

Obyvatelé sídliště Štěpnice v Uherském Hradišti usilují o večerní, noční parkování před nedalekou Uherskohradišťskou nemocnicí. Stávající kapacita...

3. 12. 2015
Šedesát podpisů je málo, silnice zůstane dál rozbitá

Tupesy

Šedesát podpisů je málo, silnice zůstane dál rozbitá

I když Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) rozjelo v Tupesích rekonstrukci 374 metrů hlavní silnice za více...

2. 12. 2015
Zrcadlo, které nezamrzne

Nivnice

Zrcadlo, které nezamrzne

V Nivnici v minulých dnech instalovali nové dopravní zrcadlo se speciálním výhřevem proti zamrznutí. Obdélníkové zrcadlo stojí...

2. 12. 2015
TOPlist