FacebookYoutubeInstagram

V Březolupech ochrání žáby a umravní bobry

Březolupy Zprávy 23. 5. 2019
V Březolupech ochrání žáby a umravní bobry
Foto: ilustr. web
Inzerce

Rybník Hluboček v Březolupech prokoukne, obec do jeho revitalizace „naleje“ 17,5 milionu korun. Investice zvýší protipovodňovou ochranu, zlepší ekologickou stabilitu v okolí rybníka a sníží škody páchané bobry. Stavební práce se rozjedou na podzim a potrvají déle než rok.

Hluboček má rozlohu tři hektary, na mapě se objevil v roce 1954. I když byl v roce 1991 částečně odbahněný, po povodních o šest let později odpovídá původnímu stavu… „I proto hlavní část prací představuje odbahnění rybníka a vypouštěcího kanálu, včetně likvidace sedimentů. Ale samozřejmostí je rekonstrukce břehů, odstranění náletových dřevin a oživíme také naučnou stezku v okolí rybníka,“ prozradil Petr Kukla, starosta Březolup.

Speciální položku projektu tvoří bobři, kteří v Hlubočku léta žijí. V posledních letech se však jejich populace výrazně snížila. „Už je jich skutečně méně, možná jeden pár s mladými, těžko říct… Ještě donedávna se rádi ukazovali, ale po prvním odstřelu jsou opět ostražití. Dva jsme ještě odchytili do klecí. Každopádně jejich aktivita je patrná z čerstvých okusů,“ komentoval aktuální stav Kukla. Snahou je zabránit vodnímu hlodavci v navrtávání hrází a ucpávání vypouštěcích objektů. „Vsadíme proto na hráze sypané z kamene nebo ještě protkané pletivem, stejně tak ošetříme okolí vypouštěcích zařízení. A že nám bobr udělá škodu na okolních dřevinách, s tím už se vyrovnáme,“ reagoval starosta.

Rybník je rovněž domovem ropuchy obecné a skokana zeleného, který je chráněný zákonem jako silně ohrožený druh. A tak jsou součástí revitalizace i žabí „zábrany“, které odpískají „masakrování“ obojživelníků pod koly automobilů během období migrace.

Obec aktuálně čeká na potvrzení dotace ze Státního fondu životního prostředí, zatím má jen příslib. Když získá avizovaných 60 procent nákladů, na podzim rybník vypustí a povolá bagristy. Práce potrvají až do konce příštího roku.

Autor: ceh

Vaše názory

Neúspěch EET má dohru. Poletí spotřební daň nahoru?

Slovácko

Neúspěch EET má dohru. Poletí spotřební daň nahoru?

Ministerstvo financí, jehož projekt Elektronické evidence tržeb (EET) skončil propadákem, plete další bič na malé živnostníky a...

23. 5. 2019
Velká voda udeřila. Ve Strání-Květné vyplavila ulici Trávníky

Zlínský kraj

Velká voda udeřila. Ve Strání-Květné vyplavila ulici Trávníky

Středeční lijáky natropily v regionu velké škody, voda na spoustě míst vtrhla do sklepení rodinných domů i...

23. 5. 2019
Studenti si opět rozdělí politické příjmy senátora

Slovácko

Studenti si opět rozdělí politické příjmy senátora

Talentovaní studenti z Uherskohradišťska mají znovu šanci ukrojit z koláče Studijního fondu senátora Ivo Valenty, který mezi...

22. 5. 2019
Škola si pořídí toalety za miliony, na tělocvičnu znovu nezbylo

Uherské Hradiště

Škola si pořídí toalety za miliony, na tělocvičnu znovu nezbylo

I když radnice v Uherském Hradišti investovala do základní školy UNESCO za posledních sedm let více než...

22. 5. 2019
TOPlist