FacebookYoutubeInstagram

V Hradišti triumfovali občanští demokraté, ti sociální vyhořeli!

Uherské Hradiště Zprávy 8. 10. 2018
V Hradišti triumfovali občanští demokraté, ti sociální vyhořeli!

Starosta Uherského Hradiště si úspěch ve volbách vychutnával se svým týmem v Café 21.

Foto: sal

Volby v Uherském Hradišti vyhrál úřadující starosta Stanislav Blaha a jeho Občanští demokraté a nezávislé osobnosti, kteří získali sedm mandátů. Do sedmadvacetičlenného zastupitelstva se probojovali zástupci desíti z dvanácti kandidujících stran, hnutí a sdružení. I tak se ale rýsuje vznik nové vládnoucí koalice…

„Volební výsledek je důvodem k optimismu. Lidé ocenili naši práci a volební program, který vycházel ze setkání s nimi, zakomponovali jsme do něj, co je trápí. Jejich důvěry si nesmírně vážím,“ komentoval triumf Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště, který si předem určil hranici úspěchu a neúspěchu na 20 procent hlasů. Jelikož jeho sdružení dostalo ještě o bezmála dvě procenta více, je spokojený. „Vždy to může být lepší, ale při počtu kandidujících stran bylo jasné, že se hlasy roztříští,“ poznamenal Blaha, který na 99,9 procent zůstane v čele města. Už teď se rýsuje pravděpodobná koalice s KRUHem (3 mandáty), KDU-ČSL (3), Soukromníky, svobodnými a nezávislými (2).
Blaha ale její možné složení zatím odmítl komentovat. „S výjimkou komunistů jsme připraveni jednat o sestavení vlády s každým, vyslechneme si představy jednotlivých subjektů, které se dostaly do zastupitelstva, a uvidíme. Už dnes je ale jasné, že s někým je naše spolupráce logičtější, nebo naopak málo pravděpodobná. A jiní s námi vůbec komunikovat nebudou, což už dopředu deklarovali,“ reagoval osmačtyřicetiletý Blaha.
Největším propadákem je ortel voličů nad ČSSD, která přišla o čtyři mandáty. V zastupitelstvu usedne pouze Ivan Karpeles, uznávaný ortoped Uherskohradišťské nemocnice, který je skokanem voleb. Kandidoval totiž na předposledním šestadvacátém místě! Ukončil tak komunální politickou kariéru Antonína Sedi, který byl v zastupitelstvu od roku 1994… „Je to velké zklamání. Určitý propad jsme očekávali, ale počítal jsem, že se dostaneme k deseti procentům… Dojeli jsme na velkou konkurenci a vliv celostátní politiky. Z výsledků samozřejmě vyvodím osobní zodpovědnost,“ postavil se k porážce čelem sedmapadesátiletý Seďa, který nezažívá lehké období. Před rokem totiž ztratil i místo v poslanecké lavici. „Život jde dál, jsou větší tragédie. Aspoň si odpočinu a pověnuju se rodině, které za čtyřiadvacet let v komunální politice hodně dlužím,“ svěřil se Seďa.

Roli nasazené jedničky nepotvrdil ani Tomáš Kaplan, lídr KDU-ČSL, který se mezi vyvolené rovněž nedostal. A to mají lidovci tři mandáty. Jen interní porážku „slízli“ lídři Tomáš Janča (ANO 2011), Ivo Frolec (KRUH) a Jan Zapletal (Nestraníci pro Hradiště).

V sousedním Starém Městě soupeře převálcovali současný starosta Josef Bazala (KDU-ČSL) a místostarosta Martin Zábranský (Starostové a Nezávislí), kteří dohromady ukořistili 14 ze 17 mandátů! „Získali jsme 40,23 procenta hlasů, což nám přineslo osmý mandát a jasné vítězství. Ale měl jsem určité obavy, přece jen starostuju už od roku 2006 a lidé mohli chtít změnu. Cítil jsem obrovskou nervozitu,“ přiznal Bazala.

K rošádě se naopak schyluje v Kunovicích, kde suverénně vyhrál místostarosta Pavel Vardan (ANO 2011), který získal o více než 400 víc hlasů než současná starostka Ivana Majíčková (Nezávislí kandidáti). A tak je pravděpodobné, že si vymění kanceláře.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Boj o senát, 2. kolo: Kunčar zůstane senátorem!

Slovácko

Boj o senát, 2. kolo: Kunčar zůstane senátorem!

Je dobojováno, staronovým senátorem v obvodu č. 80 je Patrik Kunčar, dosavadní starosta Uherského Brodu za KDU-ČSL....

8. 10. 2018
Zajímavosti z komunálních voleb

Slovácko

Zajímavosti z komunálních voleb

Jankovice Jakub Hrubý pomalu vyklízí kancelář starosty, ze všech zvolených zastupitelů totiž získal nejméně hlasů - 88....

8. 10. 2018
VOLBY 2018: Hlasování skončilo, napětí dál stoupá

Slovácko

VOLBY 2018: Hlasování skončilo, napětí dál stoupá

Komunální volby 2018 jsou za námi. Ve 73 slováckých obcích a městech se od pátku do sobotní...

6. 10. 2018
VOLBY 2018: Slovácko rozhoduje o novém vedení měst a obcí

Slovácko

VOLBY 2018: Slovácko rozhoduje o novém vedení měst a obcí

Až do sobotní 14. hodiny se rozhoduje ve 73 slováckých obcích a městech o nových zastupitelích. Na...

6. 10. 2018
TOPlist