FacebookYoutubeInstagram

V Kněžpoli se nedokáží shodnout na místu, kde postavit dům pro seniory

Kněžpole Zprávy 15. 5. 2015
V Kněžpoli se nedokáží shodnout na místu, kde postavit dům pro seniory
Foto: ilustr. web

Dům pro seniory v Kněžpoli stále zůstává jen na papíře. Zastupitelé totiž neposvětili ani druhé místo určené k jeho výstavbě. Obec se tak za čtyři roky nepohnula z místa. Kdy se pustí do realizace „azylu“ pro staré a opuštěné lidi, je tudíž ve hvězdách.

Kněžpolští řeší dům pro seniory od podzimu 2010, kdy dokonce vyčlenili v rozpočtu peníze na projektovou dokumentaci. Ale až k ní se nakonec nedostali, protože zastupitelstvem neprošla ani studie. „Uvažovali jsme o koupi bývalého hospodářského stavení u pomníku obětem I. světové války, jeho zbourání a následné stavbě, což vyžadovalo i změnu územního plánu. Varianta ale neprošla,“ připomíná Petr Knot, starosta Kněžpole.

Po říjnových volbách se zrodila nová přípravná studie, která počítá s výstavbou penzionu na obecním pozemku v centru vesnice, pár metrů od restaurace. „Stojí na něm jen objekt, ve kterém máme hospodářské zázemí. Už před lety jsme jej s podobným úmyslem vykupovali,“ říká Knot. Jenže ani nové zastupitelstvo není jednotné, stále je rozdělené na dva tábory. Každý razí jinou variantu. Potřeba obdobného zařízení se přitom v obci každoročně zvyšuje. Zájem projevují hlavně starší obyvatelé, kteří často zůstanou úplně sami. „A utáhnout z důchodu provoz a údržbu rodinného domu může být nad jejich síly i možnosti,“ podotkl starosta.

Když ale zastupitelé nenajdou společnou řeč, patová situace se nezmění. „Je třeba najít kompromis,“ uvědomuje si Knot. První varianta s větší kapacitou byla odhadována na 15 milionů korun, nově předložená asi na polovinu. Ale problémem je údajně umístění v centru, kudy jezdí kamiony do průmyslové zóny...

„Až se shodneme na jedné variantě, připravíme projekt a požádáme o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. Bez ní se neobejdeme, uvažujeme s kapacitou deset až patnáct lůžek s tím, že případné sociální služby externě zajistí charita,“ prozradil kněžpolský starosta, který problém zařadí na program dalšího zastupitelstva.

Autor: ceh

Vaše názory

Anketa asi nic nezmění, na poštu stále jen o dovolené

Uherské Hradiště

Anketa asi nic nezmění, na poštu stále jen o dovolené

Vyzvednout si na poště doručený dopis nebo balík, to je pro většinu lidí rutina. Jenže obyvatelům Míkovic,...

15. 5. 2015
Nepomuckému hrozí, že se naučí plavat

Osvětimany

Nepomuckému hrozí, že se naučí plavat

Osvětimany se pyšní sedmi kulturními památkami, dvě z 18. století už ale léta chátrají. Sochu sv. Jana...

15. 5. 2015
Gynekologie má nový stacionář

Uherské Hradiště

Gynekologie má nový stacionář

Ženy, které podstupují malé gynekologické zákroky, stráví v Uherskohradišťské nemocnici už pouze sedm hodin. Porodnicko-gynekologické oddělení totiž...

14. 5. 2015
Salajka stojí v památkové zóně, ale chráněná není. Půjde k zemi

Veselí nad Moravou

Salajka stojí v památkové zóně, ale chráněná není. Půjde k zemi

Veselští zastupitelé rozhodli o demolici jedné ze tří budov, které se do městského majetku vrátily po ukončení...

14. 5. 2015
TOPlist