FacebookYoutubeInstagram

Věznice dál chátrá. Záchrana se zatím nedaří

Uherské Hradiště Zprávy 2. 4. 2015
Věznice dál chátrá. Záchrana se zatím nedaří
Foto: sal

Chátrající objekt bývalé věznice v Uherském Hradišti, ve které za bývalého režimu mučili a popravili stovky lidí, stát příliš netrápí. Jeho proměna v justiční palác je dalekou hudbou budoucnosti a kdoví jestli... Od roku 2010 se totiž nic nezměnilo. Na vině jsou i neustálé personální rošády na ministerstvu spravedlnosti. Alfou a omegou zůstávají peníze.

„Věznice je stále majetkem státu, právem s ní nakládat disponuje okresní soud, takže nic nového,“ přikyvuje Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Věznice přímo sousedí s autobusovým nádražím a střední uměleckoprůmyslovou školou, denně kolem ní projdou tisíce lidí. „Je to ostuda, o rekonstrukci se léta vedou jen plamenné řeči, ale skutek utek. Za zdmi věznice se přitom odehrávala největší zvěrstva, jaká si lze představit. Nesmíme zapomenout,“ svěřil se Antonín Mráček, jeden z kolemjdoucích.

Jelikož je areál pihou na tváři města, má o rekonstrukci eminentní zájem i radnice. V červenci se ještě bývalý starosta Květoslav Tichavský obrátil s naléhavou žádostí o řešení neutěšené situace na dnes už bývalou ministryni Helenu Válkovou, jenže odpovědi se do rošády po komunálních volbách nedočkal. Z Prahy přišla až v polovině března... "I přes všechny snahy vyřešit neutěšený stav objektu, zůstává situace nezměněna, neboť je spojena se značnými investičními prostředky. Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu není v rozpočtových možnostech ministerstva rekonstrukci v zamýšleném rozsahu realizovat," napsal v dopise starostovi Robert Pelikán, ministr spravedlnosti. Předpokládané náklady na rekonstrukci věznice se pohybují v řádech několika set milionů korun, což podle ministra výrazně převyšuje průměrné finanční parametry na obdobné objekty financované v rámci programů na rozvoj a obnovu materiálně technické základny justice. "Objekt je totiž rozsáhlý a pro potřeby okresního soudu, okresního státního zastupitelství a Probační a mediační služby kapacitně nadměrný," píše dále Pelikán a pokračuje: "Rovněž přebudování věznice na soud není z hlediska funkčního využití ideální, dispoziční úpravy budou omezeny požadavky orgánů památkové péče, protože od roku 1994 je věznice nemovitou kulturní památkou." Stěhování navíc netrápí ani okresní státní zastupitelství, které sídlí bezúplatně v budově Policie ČR, která má dostatek kancelářské plochy a je v docházkové vzdálenosti od nynějšího okresního soudu.

Radnice tak nic nezmůže.

Do problému se proto vložil senátor Ivo Valenta, který se osobně setkal s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a taky místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem. „Jeho náměstek Jan Gregor se pokusí při sestavování rozpočtu na příští rok najít finanční prostředky na rekonstrukci věznice. Záleží však také na prioritách samotného ministerstva spravedlnosti,“ prozradil horkou novinku Valenta.

Objekt bývalé věznice v Uherském Hradišti je kulturní památkou, která chátrá od roku 1962. Justiční palác má však delší historii, soudnictví ve městě zapustilo kořeny už na konci 19. století. Za druhé světové války využívalo věznici gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů. Po válce se zde konaly lidové soudy a na nádvoří veřejné popravy. V padesátých letech ve věznici trpěly stovky politických vězňů.

Její osud se intenzivně řeší od roku 2004. O šest let později se zdálo, že město koupí věznici za maximálně 16,5 milionu korun. Jenže z obchodu nakonec sešlo a zastupitelé v červnu 2011 snahu o získání objektu definitivně „odpískali“. „Ekonomická recese, neustálé snižování územních rozpočtů, vyčerpání možností evropských dotací a nedohoda na ceně nám ani jinou možnost nenabízela. Veškerá jednání vždy skončila a končí na přístupu okresního soudu, který drží v „ruce“ právo hospodaření a opakovaně prokazuje, že budovu nutně potřebuje. Využívá ji totiž k uložení archivů. Věznice tudíž nemá statut nepotřebnosti, který byl a je pro odkup nemovitosti základní podmínkou,“ popsal peripetie Blaha.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Snaha o proměnu věznice? Jako jízda na horské dráze!

Uherské Hradiště

Snaha o proměnu věznice? Jako jízda na horské dráze!

Okresní soud v Uherském Hradišti je českou raritou, nesplňuje provozní, bezpečnostní ani požární kritéria ministerstva spravedlnosti pro...

2. 4. 2015
Memoria trvá na zachování samotek a kaple

Uherské Hradiště

Memoria trvá na zachování samotek a kaple

Klíčovým hráčem v iniciativě za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti je spolek Memoria, který před pěti...

2. 4. 2015
Děti z lesní školky jsou venku každý den, budovu nabídli myslivci

Moravský Písek

Děti z lesní školky jsou venku každý den, budovu nabídli myslivci

S dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů. Motto lesních mateřských škol zní od loňského...

2. 4. 2015
Ve Stolářské vyroste multifunkční dům. Nejpozději v roce 2020

Veselí nad Moravou

Ve Stolářské vyroste multifunkční dům. Nejpozději v roce 2020

Co s volnou plochou mezi Panským dvorem a kinem Morava? Co třeba postavit multifunkční dům s prodejnami...

2. 4. 2015

Související

Uherské Hradiště

Ledy se hnuly! Ministerstvo začalo řešit, co s věznicí

Rekonstrukci bývalé hradišťské věznice vzplanula další naděje. Ministerstvo spravedlnosti totiž konečně vyslyšelo volání ze slovácké metropole a...

Uherské Hradiště

Věznice: Petice má rozhýbat úředníky

Společně s Letní filmovou školou odstartovala v pátek odpoledne velká petiční akce, pomocí které chtějí její protagonisté...

Uherské Hradiště

Martin Vadas promluví o Miladě Horákové

Na pozvání spolku Memoria a Městských kin přijede ve středu 17. června v 18.00 do Uherského Hradiště...

Uherské Hradiště

Najde Babiš potřebné peníze?

Věznice má naději. Intervence senátora Ivo Valenty padla na úrodnou půdu. Ministr financí Andrej Babiš na jednání...

TOPlist