FacebookYoutubeInstagram

Vily bratří Mayů, poslední symboly cukrovaru, strhne bagr!

Staré Město Zprávy 6. 4. 2016
Vily bratří Mayů, poslední symboly cukrovaru, strhne bagr!
Foto: sal

Vily bratří Mayů, memento bývalého cukrovaru ve Starém Městě, se promění v prach. Bagr se pustí do rozebírání jedné z historických budov už v sobotu, definitivně z povrchu zemského vily zmizí koncem dubna. Jejich majitelem je společnost REC Group, která je koupila loni už totálně zdevastované.

„Jejich stav byl žalostný, nemělo smysl se je snažit zachránit. Ostatně s tímto záměrem jsme dotčené vily a okolní pozemky ani nekupovali. Je nám ale líto, jak objekty s historickou hodnotou skončí,“ reagovala Petra Polášková, PR manažerka staroměstské společnosti, která se k původním budovám cukrovaru chová zcela opačně. „Snažíme se o citlivé rekonstrukce, což dokládají mnohé stavby v našem areálu. Rekonstrukce se v horizontu pěti let dočká ještě bývalý sklad cukru, který je v zakonzervovaném stavu a udržován, aby jej neničily povětrnostní podmínky. Vily bohužel nebyly ošetřovány, jejich osud je proto nezvratný,“ podotkla Polášková.

Vily půjdou k zemi s největší pravděpodobností do konce dubna. Do první se bagr zakousne už o víkendu, druhá přijde na řadu 30. dubna při Dni Země, kdy společnost divákům názorně předvede práci demoliční čety. „Historické objekty připomeneme v rámci projektů Cukrovarnictví a Zemědělství, které plánujeme během dvou let. Dřevo a cihly využijeme při opravách a stavbách plánovaných ve zbývajícím areálu původního cukrovaru,“ prozradila manažerka společnosti, která za demolici zaplatí zhruba 2,5 milionu korun. „Cítím smutek, že se ztrácí významná historická část města, ale na druhou stranu se otevírají příležitosti pro nová pracovní místa a rozvoj Starého Města. A zároveň se vyřeší dlouhodobě neutěšený vzhled u „vstupní brány“ od Nedakonic,“ nechal se slyšet Josef Bazala, starosta Starého Města.

Zbouráním Mayových vil společnost udělá pomyslnou tečku za cukrovarem ve Starém Městě, jehož historie se začala psát už v roce 1868. Začátkem jeho konce byla privatizace, která odstartovala postupný úpadek společnosti, jež se nakonec ocitla v konkurzu. Jednotlivé budovy, včetně vil bratří Mayů, se ocitly na prodej a nový vlastník se k nim choval macešsky. Nájemníky z řad bývalých zaměstnanců cukrovaru postupně vystřídali bezdomovci, kteří už před lety odnesli vše, co šlo zpeněžit…

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Právě dnes je představena známka Hradu Buchlova

hrad Buchlov

Právě dnes je představena známka Hradu Buchlova

Poštovní známka hradu Buchlova byla dnes představena veřejnosti. Patří do emise Krásy naší vlasti a má nominální...

6. 4. 2016
Luhačovice zakázaly podomní prodej

Luhačovice

Luhačovice zakázaly podomní prodej

Lázeňské město Luhačovice se přidalo na seznam měst a obcí, kde se trestá podomní a pochůzkový prodej....

6. 4. 2016
Pečeť už nestačí. Obec vybírá nový znak i vlajku

Stříbrnice

Pečeť už nestačí. Obec vybírá nový znak i vlajku

Stříbrnice drží jeden primát, který jim asi velkou radost nedělá. Jsou poslední obcí na Uherskohradišťsku bez znaku...

6. 4. 2016
Senzace! Naganský expres získal 1,2 milionu korun

Uherské Hradiště

Senzace! Naganský expres získal 1,2 milionu korun

Už je to uděláno, už je to hotovo. „Naganský expres“, bývalý vládní speciál Tupolev TU-154 M, na...

6. 4. 2016
TOPlist