FacebookYoutubeInstagram

Vinaři se pustili do nového zákona

Slovácko, Uherské Hradiště Zprávy 28. 1. 2016
Vinaři se pustili do nového zákona

Cílem je zlikvidovat vinotéky a oslabit malé vinaře, hřímali vinaři na konferenci ve slovácké metropoli

Vinaři ze Slovácka mají velký problém s novým vinařským zákonem, který před několika dny schválila vláda. Nelíbí se jim nejen způsob, jakým byla na vládu „propašována“ finální podoba návrhu zákona, ale také např. to, jakým způsobem chce ministerstvo zemědělství omezit prodej sudového vína. Podle slováckých vinařů i majitelů vinoték bude schválení tohoto zákona znamenat nejen krach tisíců malých živnostníků, ale také výrazný pokles prodeje vína moravských vinařů.

„Pokud mělo být cílem zákona zabránit podvodům s vínem, tak jsem přesvědčený o tom, že se tento zákon zcela mine účinkem,“ uvedl Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství, který společně se slováckým senátorem Ivo Valentou uspořádal v úterý odpoledne v Uherském Hradišti konferenci o budoucnosti vinařství v České republice. „Zásadní problém je v tom, že stát nedokáže potrestat podvodníky. Kdyby to dělal, žádný speciální zákon bychom nepotřebovali a nemuseli bychom se dohadovat o jeho podobě,“ dodal Jiří Maděrič, vinař a místopředseda Asociace soukromého zemědělství.

S tím souhlasila i senátorka Veronika Vrecionová. „Ano, je zde malá skupinka lumpů a podvodníků. A co udělá stát? Místo toho, aby zpřísnil kontroly, vymyslí si nový zákon, který opět postihne jenom ty poctivé, na které nanese novou byrokracii, a navíc posílí u veřejnosti pocit, že všichni jsou darebáci. Když někdo pančuje víno, je to podvod. A za to se už za Karla IV. máchalo ve Vltavě,“ uvedla na konferenci senátorka, která tak upozornila na další problém, který trápí mnohé vinaře a provozovatele vinoték.

„Vůbec nechápu, proč zde někdo rozpoutal mediální kampaň, že všichni moravští vinaři pančují víno. Způsobilo to pouze paniku mezi zákazníky. Ta se podepsala na tom, že ve vinotékách poklesl prodej moravského sudového vína o 20 až 30 procent. A ti, kdo na to vedle provozovatelů vinoték doplácí nejvíce, jsou právě malí moravští vinaři. Naopak na tom vydělaly velké vinařské firmy, které prodávají levné a o nic kvalitnější láhvové víno,“ upozornil na současný trend Radovan Kunc, majitel vinotéky v Uherském Hradišti.

Za pravdu mu dalo několik dalších vinotékařů, kteří se účastnili úterního kulatého stolu senátora Ivo Valenty. Podle jejich slov jim hrozí doslova likvidace, protože nový zákon má dovolit prodej vína jen výrobcům a příjemcům nebaleného vína v jejich vlastních provozovnách. „Na můj dotaz, jestli to tedy znamená, že mám počítat s tím, že po několika letech mám jen díky tomuto zákonu skončit s podnikáním, mi ministerstvo zemědělství pouze suše odpovědělo, že ano. To, že živím rodinu, zaměstnávám lidi, platím hypotéku, je vůbec nezajímalo,“ podělil se se svojí vlastní zkušeností jeden z provozovatelů vinoték.

„Je velká škoda, že ministerstvo zemědělství nakonec odmítlo vyslat na tuto konferenci odpovědné úředníky. Možná by nám vysvětlili mnoho pochybností, které panují v souvislosti s předloženým návrhem vinařského zákona,“ reagovala senátorka Veronika Vrecionová na fakt, že ministr Marián Jurečka nakonec zrušil předem potvrzenou účast svých úředníků na semináři, kterého se zúčastnilo na 80 vinařů a vinotékařů nejen ze Slovácka.

„Je mi s podivem, že ministerstvo odmítá otevřeně diskutovat se slováckými vinaři a hájit podobu zákona, která nakonec prošla vládou. Vždyť každý zákon by měl být pečlivě diskutován s těmi, jejichž podnikání má ovlivnit. Toto mi připomíná papalášské manýry, kdy zákony vznikají v tichosti na ministerských chodbách a následně jsou silově protlačovány legislativním procesem,“ kroutí hlavou nad postupem ministerstva senátor Ivo Valenta.

Obavy vinařů se snažil vyvrátit Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů České republiky, který apeloval na to, že přeci není možné nadále tolerovat rozmach černého dovozu vína a jeho pančování. „Podle oficiálních statistik bylo odhaleno v roce 2015 celkem 71 vzorků pančovaného vína,“ upozornil Nyitray s tím, že nový zákon by měl být nástrojem, jak bojovat proti tomuto nešvaru. Zároveň uvedl, že cestou pro majitele vinoték je získat status „výrobce“ tím, že uzavře smlouvu s vinařem, od kterého víno nebude kupovat ale nechávat si vyrábět.

Takový přístup však narazil na nepochopení jak mezi vinaři, tak majiteli vinoték. „Jak může zákonná norma nařídit, že bude mít majitel vinotéky status výrobce, když nemá žádný vliv na samotnou výrobu,“ upozornil Václav Valenta ze Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

Bouřlivá diskuse však přinesla i množství konkrétních postřehů a podnětů, na které ani nová legislativa nemyslí a které se staly cennými podněty pro práci zúčastněných senátorů. Vinaři například poukázali na to, že neexistuje dostatek laboratoří, kde by bylo možné objednat si rozbory vína, které nový zákon vyžaduje. Anebo proč se původ vína nemá vykazovat u šumivého vína.

„Důsledně jsme si všechny postřehy poznamenali a s dalšími senátory se určitě budeme bít za to, aby nový vinařský zákon nebyl moravským vinařům ani majitelům vinoték ránou pod pás,“ uzavřel slovácký senátor Ivo Valenta.

Autor: red

Vaše názory

Řidiči padělali povolenky, obec mění pravidla!

Kostelany nad Moravou

Řidiči padělali povolenky, obec mění pravidla!

Neukázněnost řidičů překročila únosnou mez! Kostelany nad Moravou už chystají nová pravidla průjezdu po historickém mostě, který...

28. 1. 2016
SVK vycouvaly z Bojkovic, musel vzniknout nový VaK!

Bojkovice

SVK vycouvaly z Bojkovic, musel vzniknout nový VaK!

Na mapě správců místních kanalizačních sítí přibyla nová firma, VaK Bojkovice, společnost s ručením omezeným. Pikantní je,...

28. 1. 2016
Kunovský les změní majitele, režim zůstane?

Uherské Hradiště

Kunovský les změní majitele, režim zůstane?

Kunovský les na 99 procent skutečně spadne do klína Jihomoravského kraje! Obyvatelé Uherského Hradiště však změnu majitele...

27. 1. 2016
Školáci si na zahradě i zasáňkují

Kudlovice

Školáci si na zahradě i zasáňkují

Zahrada Základní školy v Kudlovicích se převlékla do moderního hávu, minulostí jsou nevyhovující herní prvky i betonové...

27. 1. 2016

Související

Zlínský kraj

Michal Dvouletý: Budovy neléčí, aneb kde skončí peníze na mzdy lékařů a sester

Lékařskou péči potřebuje každý z nás. Když ne dnes, tak určitě někdy v budoucnosti. Možná to neradi...

Zlínský kraj

Senátor Valenta: Nová nemocnice byla prosazena manipulacemi, nikoliv argumenty!

Prosadit novou nemocnici v Malenovicích na základě poctivých argumentů by si přece zasloužilo respekt a uznání. Ovšem...

Uherské Hradiště

Kde udělal Andrej Babiš chybu ve svém týdenním hlášení o bývalé věznici v Uherském Hradišti

Premiér Andrej Babiš je „borec“. Zařídil, že se bude rekonstruovat bývalé věznice v Uherském Hradišti. O...

Slovácko

Senátor Valenta: Zahajuji volby nanečisto. Sami lidé rozhodnou, zda budu znovu kandidovat

O opětovné kandidatuře Ivo Valenty na slováckého senátora rozhodnou sami lidé svým hlasováním. Známý podnikatel, investor a...

TOPlist