FacebookYoutubeInstagram

Viník dopaden! Kdo jej potrestá?

Veselí nad Moravou Zprávy 24. 7. 2008
Viník dopaden! Kdo jej potrestá?
Inzerce

Vypuštěný bazén veřejného koupaliště byl vyhodnocen pouze jako přestupek!

Když na počátku letních prázdnin otřásl Veselím nad Moravou případ vypuštěného bazénu místního koupaliště, málokdo zřejmě očekával, že pachatel bude rychle dopaden. Stalo se! Policisté na případu zabrali a viníka nejenže dopadli, ale už i usvědčili. Zdálo by se, že potrestání již nebude složité, ale ouha. Vandalský čin byl posouzen pouze jako přestupek a měl by být tedy vyřešen před přestupkovou komisí městského úřadu. Ten se ovšem brání, že případ, ve kterém vznikla škoda za více než osmdesát tisíc korun, by měl být překvalifikován na trestný čin, a rozhodnout by tedy o něm měl soudce.

„Mohu potvrdit, že pachatele se operativním šetřením podařilo dopadnout a ke svému činu se již přiznal. Svůj čin vysvětlil tím, že se na koupališti koupal po zavírací době a přitom se dostal k ventilům, kterými začal točit. Když zjistil, že z bazénu začíná vytékat voda, snažil se dát ventily zpět do původního stavu. V přesvědčení, že je vše již v pořádku, poté koupaliště, na které vnikl neoprávněně, opustil,“ sdělil tiskový mluvčí hodonínských policistů Petr Zámečník, podle něhož byl hledaným vandalem místní sedmnáctiletý mladík.

Podle šetření policistů tedy bazén nebyl vypuštěn úmyslně a případ vyhodnotili jako přestupek. „Pokud by se jednalo o případ trestného činu poškozování cizí věci, úmysl musí být prokázán, a to v tomto případě nelze. Spis proto bude předán na městský úřad ve Veselí nad Moravou, kde jej bude řešit přestupková komise,“ vysvětlil Zámečník.

S překvalifikací na delikt méně závažné úrovně rozhodně nesouhlasí vedoucí Služeb města Veselí Vilém Jančík. „Jen na vodě a chemikáliích byl způsobena škoda za osmdesát tisíc korun, když se k tomu započítají i nutné náklady na energii pro provoz čerpadel a ušlý zisk, částka ještě naroste. Jsem přesvědčen, že by se případ měl šetřit jako trestný čin.“

Poněkud v rozpacích jsou i úředníci působící ve Veselí na radnici. „S případem, ve kterém by vznikla tak rozsáhlá škoda, jsme se v přestupkové komisi ještě nikdy nesetkali. Ke konkrétnímu případu nemohu nic říci, ale obecně platí, že pokud škoda přesáhne pět tisíc korun, předáváme, po poradě s vedoucím, celou záležitost na okresní státní zastupitelství, kde žádáme, aby byl případ překvalifikován na trestný čin,“ uvedla Jana Ivanová, která má na starosti přestupky. Úředníci by totiž zřejmě nemohli jen na základě svého rozhodnutí požadovat náhradu škody v tak vysoké výši.

O případu proto zřejmě bude muset rozhodnout okresní zastupitel, který se ovšem do okamžiku, kdy bude mít spis v ruce, nechtěl vyjádřit. Město mezitím přijalo bezpečnostní opatření, aby k podobné situaci již příště nedošlo. Ventily nechalo vyšroubovat a na koupališti zavedlo pravidelnou noční hlídku. 

Autor: ZDENĚK HYNEK

Vaše názory

Unikátní objev na veselském zámku

Veselí nad Moravou

Unikátní objev na veselském zámku

Archeologové zkoumají na veselském zámku - několik staletí stará studna, ale i fragmenty původního zdiva, spousta dřevěných...

24. 7. 2008
Bánov slavil na letišti

Bánov

Bánov slavil na letišti

Letních slavností se na bánovském letišti zúčastnilo několik stovek diváků. Ti byli zvědaví na řadu atrakcí. K...

24. 7. 2008
Vedou sousedské spory

Uherský Brod

Vedou sousedské spory

Před pár lety otevřeli regionální poslanci ve městech na Slovácku své poslanecké kanceláře. Měly sloužit potřebám občanů...

24. 7. 2008
Maso se udilo za jízdy

Šumice

Maso se udilo za jízdy

Ve středu brzy ráno museli uherskobrodští hasiči vyjíždět do Šumic k požáru avie. Té se za jízdy...

24. 7. 2008
TOPlist