FacebookYoutubeInstagram

Vnitro tlačí na kraj kvůli supernemocnici, chce nové hlasování

Slovácko Zprávy 11. 2. 2020
Vnitro tlačí na kraj kvůli supernemocnici, chce nové hlasování
Foto: ilustr. web

Sobota 29. února. To je nejzazší termín, do kterého se má zlínské hejtmanství vyjádřit k dopisu, jímž mu Ministerstvo vnitra doporučuje opětovné projednání rozhodnutí o kontroverzním schválení stavby nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Vnitro současně krajský úřad žádá o navržení dalšího postupu.

„Informace o projednání musí být podle ministerstva v souladu se zákonem o krajích předem zveřejněna na úřední desce. Zastupitelstvo by mělo o věci rozhodnout po řádné diskusi, při níž se uplatní právo zastupitelů i občanů kraje vyjádřit se k věci,“ oznámil Ondřej Krátoška, mluvčí ministerstva vnitra. A dodal: „Postup zastupitelstva Zlínského kraje v případě zásadní investice ve výši 8 miliard korun, která se schválila bez předchozího projednání a zveřejnění, je způsobilý vést k porušení práva občana vyjadřovat se na zasedání zastupitelstva stanoviska k projednávaným věcem. A také k povinnosti kraje hospodařit s majetkem transparentně, což mu ukládá zákon o krajích.“

Připomeňme, že zastupitelé schválili stavbu neplánovaně loni v prosinci. Hejtman Jiří Čunek dal hlasovat krátce před skončením zasedání, výsledek byl 38:23 pro vznik takzvané supernemocnice. V případě jejího vzniku podle současného plánu panují obavy, že se omezí péče ve všech okresních nemocnicích, kde se začnou potýkat s nedostatkem lékařů. Ty chce kraj stahovat podle potřeby právě do nové nemocnice v Malenovicích.

Hejtman Jiří Čunek argumenty vnitra smetl ze stolu. „Protože ministerstvo vnitra dobře ví, že Zlínský kraj má všechno v pořádku, je zaslaný osobní dopis jen politickým názorem ministra vnitra Jana Hamáčka, se kterým nesouhlasí ani jeho podřízení právníci. Proto nám napsali jen dopis, zatímco jiným posílají výzvu ke zjednání nápravy,“ prohlásil.

Krajská opozice považuje hejtmanovu bagatelizaci dopisu za skandální. „Hejtman Jiří Čunek se chová jako car, který dlouhodobě pohrdá krajským zastupitelstvem, kašle na zákony a dnes odmítá respektovat stanovisko ministerstvo vnitra, které vyzvalo hejtmanství, aby kvůli porušení zákona opětovně hlasovalo o investičním záměru nové nemocnice v Malenovicích,“ říká Michal Dvouletý, zastupitel za Soukromníky.

A dodává, že místo respektu k zákonu a seriózní reakci na stanovisko ministerstva už hejtman „rozprodává“ areál současné Krajské nemocnice Tomáše Bati a plánuje obří investice poté, co ji zbourá a nemocnici přestěhuje k nejrušnějšímu dopravní tepně ve Zlíně.

Autor: ara

Vaše názory

Silný vítr se dál prohání regionem. U Horního Němčí sfoukl přívěs

Uherskobrodsko

Silný vítr se dál prohání regionem. U Horního Němčí sfoukl přívěs

Dozvuk orkánu Sabine, který nakonec region ušetřil, pocítili dnes znovu na Brodsku. „U Horního Němčí sfoukl silný...

11. 2. 2020
Ze Zlechova zmizel vyřezávaný úl

Zlechov

Ze Zlechova zmizel vyřezávaný úl

Jedinečný okrasný úl i s včelstvem ve Zlechově, který byl součástí nejdelší naučné včelí stezky v České...

11. 2. 2020
Falešný šéf vylákal 760 tisíc. Stačily mu k tomu dvě e-mailové zprávy

Slovácko

Falešný šéf vylákal 760 tisíc. Stačily mu k tomu dvě e-mailové zprávy

Kriminalisté z Uherského Hradiště pátrají po chytrákovi, který přes e-mailovou komunikaci v roli falešného šéfa vylákal od...

11. 2. 2020
Sankce pro Arrivu: Zaplatit musí 690 tisíc

Slovácko

Sankce pro Arrivu: Zaplatit musí 690 tisíc

Společnost Arriva vlaky, která od poloviny loňského prosince zajišťuje dopravu na tratích mezi Starým Městem a Bojkovicemi,...

10. 2. 2020
TOPlist