FacebookYoutubeInstagram

Voda čpí sírou. Trable možná vyřeší dva nové rybníky

Korytná Zprávy 11. 1. 2018
Voda čpí sírou. Trable možná vyřeší dva nové rybníky
Foto: koláž DOBRÉHO DNE

Že je vody v Korytné nedostatek, to pro místní není novinka. Jedna z mála obcí regionu, která nemá přípojku na centrální vodovod Slováckých vodáren a kanalizací, musí utahovat kohoutky desítky let. Jenomže aby voda byla cítit sírou, třebaže jsou všechny rozbory v normě, na to si dokáže zvyknout málokdo. Řešení se nabízí ve vybudování dvou nových rybníků v lokalitě Močířky.

Avšak kdy by mohly nádrže vzniknout, na to zatím jasná odpověď chybí. „Po odkoupení potřebných pozemků jsme se dostali do fáze konečných příprav. Získali jsme už dokonce i územní rozhodnutí, ale dříve než v novém roce práce nezačnou. A jak dlouho potrvají, to dnes také ještě nedokážeme odhadnout. Jisté ale je, že rybníky, každý o zhruba dvou hektarech, vzniknou,“ ujišťuje Vladimír Janča, starosta Korytné. Začátek prací oddaluje známý problém všech malých obcí, nedostatek volných financí. „Celkové náklady se mohou vyšplhat možná až na pět milionů korun. Uvidíme. Na každý pád chceme celkovou částku zmírnit bonusem 400 tisíc korun, který jsme získali za zisk Zelené stuhy v soutěži Vesnice roku,“ dodává starosta Janča.

Jeho obec už jednu menší vodní plochu má. Říká se jí Podseďák a místním vydatně pomáhá v jednom z vůbec nejvyprahlejších míst. „Nádrž slouží jednak k zadržování vody a v létě, kdy u nás bývá situace nejhorší, také pomáhá zemědělcům s napájením dobytka. Zkušenosti ze suchého místa tedy máme. Oba chystané rybníky v Močířkách totiž budou plnit stejnou funkci. Zadrží vodu a posílí tu spodní, kde potlačí síru, která jde u nás automaticky nahoru s každým suchem,“ vysvětlil starosta Janča.

Lidé si na nepříjemný zápach vody začali stěžovat především po loňské zimě. Byla sice dlouhá, ale bez sněhu. „A protože minulé ani letošní léto téměř nepršelo, sirnatá voda se nám dostala téměř do všech zdrojů,“ shrnul starosta.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Unikát ze Starého Města: Hodiny ze Svatoplukových prutů

Staré Město

Unikát ze Starého Města: Hodiny ze Svatoplukových prutů

Na náměstí Velké Moravy ve Starém Městě odbíjejí čas unikátní venkovní hodiny, které radnice instalovala do středu...

10. 1. 2018
Blaha zůstává krajským šéfem ODS

Zlínský kraj

Blaha zůstává krajským šéfem ODS

Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště, zůstává v čele krajské ODS. Regionální sněm jej zvolil do funkce předsedy...

10. 1. 2018
Ondra, Březina, Paštika a další. Špitál má nové primáře!

Uherské Hradiště

Ondra, Březina, Paštika a další. Špitál má nové primáře!

V Uherskohradišťské nemocnici „padaly hlavy“! Hned na pěti odděleních zažili na sklonku roku primářské rošády, dlouholeté posty...

10. 1. 2018
Sportovci mají na růžích ustláno. V Kunovicích na nich nešetří, rozdělili jim 3,5 milionu

Kunovice

Sportovci mají na růžích ustláno. V Kunovicích na nich nešetří, rozdělili jim 3,5 milionu

Sportovci mají v Kunovicích na růžích ustláno. Radnice jim loni opět rozdělila 3,5 milionu korun, které putují...

9. 1. 2018
TOPlist