FacebookYoutubeInstagram

Východ je plný aut, parkuje se i na zastávkách. Radnice zatím řešení nemá

Uherské Hradiště Zprávy 12. 2. 2020
Východ je plný aut, parkuje se i na zastávkách. Radnice zatím řešení nemá

„Lidová tvořivost“ v podání obyvatel hradišťského sídliště Východ. Na voze se slovenskou registračkou, který stojí dlouhé měsíce na jednom místě, se objevil poutač, který přesně vystihuje současnou situaci s parkováním.

Foto: Fb

„Vítejte na sídlišti Východ! Na místě s tragickým parkováním, které nemá město v plánu nijak řešit.“ Kritikou na panelu, kopírujícím vizuální styl informačního a navigačního systému města, upozornili obyvatelé největšího sídliště na akutní nedostatek parkovacích míst. Vozidla stojí prakticky všude a často ohrožují bezpečnost silničního provozu. Radnice sice před problémem nestrká hlavu do písku, ale řešení zatím nemá.

„Už o půl šesté večer není kde zaparkovat. Auta tak stojí, kde se dá. Klidně i na trávě, v zákazu stání nebo v autobusovém zálivku. Lidé přitom riskují pokuty, ale přece nepůjdou pěšky od Kauflandu…,“ kroutí hlavou Iva Bartošková, jedna z obyvatelek sídliště, podle které se situace rok od roku zhoršuje. „Je to katastrofa, což je i důsledek výstavby bytových domů, kde jsou sice parkovací místa, ale určitě neodpovídají počtu vozidel, kterými disponují jejich obyvatelé. I oni totiž parkují všude možně,“ zlobí se Bartošková.

Městská policie podle informací DOBRÉHO DNE na sídliště jezdí prakticky jen v případě ohrožení bezpečnosti silničního provozu nebo na oznámení. „Kdyby to strážníci řešili důsledně, nedělají nic jiného. Parkování na sídlištích v Uherském Hradišti, ale i v jiných městech po celé zemi, je obrovský problém. Není v silách žádné policie situaci zvládnout, když tolik řidičů parkuje v rozporu s vyhláškou,“ prohlásil zdroj blízký policii. „I když to není pravidlo, občas voláme městskou policii, protože kvůli zaparkovaným autům nemůžeme k zastávce zajet ani s elektrobusem, který má jen devět metrů,“ potvrdil jeden z nešvarů Ivan Kallus, zástupce ředitele pro autobusovou dopravu ČSAD BUS Uherské Hradiště, která má pod palcem MHD.

Radnice tlak veřejnosti na řešení otázky parkování podle mluvčího Jana Pášmy intenzivně vnímá. „Řešení dlouhodobě hledáme, ale je to neustálý boj s prostorem, legislativou, technickými předpisy, majetkovým vztahy a financemi. Je obtížné najít a zajistit vyvážený model. Na Východě, stejně jako jinde ve městě, však platí přímá úměra: nová parkovací místa vybudujeme jen na úkor jiného prostoru, třeba zeleně,“ zdůraznil Pášma. Radnice každopádně počítá s vytvořením koncepce regenerace sídliště, podobně jako u sídliště Štěpnice, kde nově vyrostlo 187 parkovacích míst.

I když obyvatelé sídliště Východ poukazují na nedostatek parkovacích míst u stále přibývajících bytových domů soukromého investora, radnice zásadně nesouhlasí. „Kdyby bytovky neměly dostatečný normový počet parkovacích míst, nikdy se nepostaví. Na Východě jsou naopak stavěny i s určitou rezervou,“ uvedl Pášma, podle kterého se už brzy podmínky řešení parkovacích míst u nových bytovek ještě zpřísní. Do hry vstoupí i podzemní parkoviště. „Požadovat jeho vybudování dříve znemožňovala legislativa. Ale dnes už je to možné, proto do nově připravovaného územního plánu podmínku vložíme a začne platit hned po jeho schválení zastupitelstvem, tedy zhruba v polovině roku,“ prozradil mluvčí radnice.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Žena vjela kamionu přímo pod kola. Neměla šanci přežít

Bánov

Žena vjela kamionu přímo pod kola. Neměla šanci přežít

U Bánova dnes dopoledne zemřela po těžké havárii osmačtyřicetiletá řidička Škody Fabia. K neštěstí došlo před desátou...

11. 2. 2020
Vnitro tlačí na kraj kvůli supernemocnici, chce nové hlasování

Slovácko

Vnitro tlačí na kraj kvůli supernemocnici, chce nové hlasování

Sobota 29. února. To je nejzazší termín, do kterého se má zlínské hejtmanství vyjádřit k dopisu, jímž...

11. 2. 2020
Silný vítr se dál prohání regionem. U Horního Němčí sfoukl přívěs

Uherskobrodsko

Silný vítr se dál prohání regionem. U Horního Němčí sfoukl přívěs

Dozvuk orkánu Sabine, který nakonec region ušetřil, pocítili dnes znovu na Brodsku. „U Horního Němčí sfoukl silný...

11. 2. 2020
Ze Zlechova zmizel vyřezávaný úl

Zlechov

Ze Zlechova zmizel vyřezávaný úl

Jedinečný okrasný úl i s včelstvem ve Zlechově, který byl součástí nejdelší naučné včelí stezky v České...

11. 2. 2020
TOPlist