FacebookYoutubeInstagram

Výpadek proudu? Pomůže sklad v Prakšicích!

Prakšice Zprávy 29. 11. 2017
Výpadek proudu? Pomůže sklad v Prakšicích!

Nečekané potíže s energií má vyřešit nové bateriové úložiště u Prakšic.

Foto: ilustr. web

Nedostatek, nebo naopak zvýšená poptávka po energii v síti? Výkyvy a nestabilita v dodávkách? Ve všech těchto případech pomůže akumulátor, který dokáže spustit energetickou dodávku v řádu vteřin. A právě takové zařízení bude od čtvrtka 30. listopadu k ruce energetikům v Prakšicích. V kopci nad obcí tady začne fungovat bateriové úložiště, které bude vůbec prvním velkokapacitním skladem bateriových systémů v Česku.

Systém má dosahovat vysoké účinnosti se změnou střídavého proudu na stejnosměrný a naopak. Transformátor pak umožní přeměnu střídavého proudu z nízkého napětí na vysoké. Životnost systému se odhaduje na nejméně 5 tisíc cyklů.

„Bateriová úložiště slouží ke stabilizaci rozvodové sítě, a to pro akumulaci přebytků energie z distribučních soustav a jakýchkoli zdrojů elektrické energie. Tady jde například o sluneční elektrárny nebo turbíny,“ přibližuje Lucie Vurbsová, jež mediálně zastupuje skupinu Solar Globar, která úložiště vybudovala za bezmála 20 milionů korun.

A jak největší zařízení s výkonem jednoho megawattu vypadá? Skládá se z jednoho kontejneru s lithiovými bateriemi. „Akumulace energie v úložišti sníží zatížení přenosových soustav, eliminuje kritické stavy sítě a umožní efektivnější využití energie z nekonvenčních zdrojů,“ pokračuje Lucie Vurbsová. „Bateriový systém dodala do Prakšic společnost Alfen, která byla založena v Nizozemí a je známá také vývojem řešení ukládání energie pro nabíjecí místa elektromobilů.“

Obce Prakšice se provoz nijak nedotkne. „Souhlas se stavbou i provozem jsme vydali bez připomínek. Také proto, že úložiště sice vzniklo na prakšickém katastru, ale na parcelách odkoupených od soukromníků,“ uvedl už dřív Josef Hefka, starosta Prakšic.

Autor: ara

Vaše názory

Proč řidič zemřel? Zatím záhada

Uherský Ostroh

Proč řidič zemřel? Zatím záhada

Příčiny tragické nehody na cestě z Uherského Ostrohu do Moravského Písku, kde po přímém nárazu osobního vozu...

29. 11. 2017
Blackout už městu nehrozí. Firma nechala zatopenou trafostanici opravit

Uherské Hradiště

Blackout už městu nehrozí. Firma nechala zatopenou trafostanici opravit

Obyvatelé Uherského Hradiště, ale i Kněžpole nebo Mistřic chrlí hromy, blesky. Do běla je vytáčejí opakované krátkodobé...

29. 11. 2017
Po másle a vejcích poletí nahoru i ceny kaprů

Pašovice, Prakšice

Po másle a vejcích poletí nahoru i ceny kaprů

Letošní vánoční tabule nebude levná, kromě vyšší ceny másla a vajíček se očekává i zdražení českého symbolu...

28. 11. 2017
Pokus o vraždu v Pitíně: Žena zaútočila na spícího manžela, hrozí jí až 20 let!

Pitín

Pokus o vraždu v Pitíně: Žena zaútočila na spícího manžela, hrozí jí až 20 let!

Šestatřicetiletou ženu z Pitína čeká za útok na svého o devět let staršího manžela soud a tvrdý...

28. 11. 2017
TOPlist