FacebookYoutubeInstagram

Z opraveného muzea se půjde do nepřístupné zahrady

Tupesy Zprávy 19. 6. 2015
Z opraveného muzea se půjde do nepřístupné zahrady
Foto: ilustr. web
Inzerce

Obec Tupesy dolaďuje poslední fázi rekonstrukce oblíbeného Muzea keramiky, nejstaršího původně dochovaného domu v obci. Dělníci jej obsadí po skončení turistické sezony a posvítí si na léta nevyužívanou rozlehlou zahradu, kterou aktuálně zarůstá lebeda. Do zimy se ale promění v kulturně-společenský areál pod širým nebem.

Muzeum keramiky je prioritou zastupitelstva už několik let. Po rekonstrukci dvorního objektu, bývalé keramické dílny z přelomu 70. let, která byla ve špatném technickém stavu, přichází na řadu dlouhá léta veřejnosti ukrytá zahrada. „Nikdy nebyla zpřístupněna. V osmdesátých letech, v době největšího boomu keramiky, byl průchod na zahradu postupně zastavěn výrobní technologií,“ vzpomíná Oldřich Vávra, starosta Tupes, které jsou majitelem muzea.

Zahrada o rozloze 400 metrů čtverečních se promění k nepoznání. Muzeum, potažmo obec, získá reprezentativní prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí. „Určitě jej využijí i místní spolky, ale také školáci, kteří dostanou možnost obdělávat si drobná políčka,“ pokračuje Vávra. Dělníky však nečeká lehká práce, z bývalého průchodu musí demontovat technologii, odstranit trčící konzoly, zabetonovat díry, udělat nové rozvody elektřiny nebo vyrovnat podlahu. Samozřejmostí je bezbariérový přístup na zahradu, altán, pochůzkové chodníky a výsadba zeleně. „Ještě opravíme starý sklep a kompletně předěláme a rozšíříme sociální zázemí,“ doplnil starosta.

Jelikož v podhůří Chřibů teprve chystají výběrové řízení, nemají na stole konečnou cenu. Odhady se ale pohybují kolem 1,8 milionu korun. O dotaci 400 tisíc korun obec žádá ministerstvo pro místní rozvoj. Když uspěje, práce skončí do konce listopadu.

Autor: ceh

Vaše názory

Do šaten přes terasu už nenaprší

Uherské Hradiště

Do šaten přes terasu už nenaprší

Základní škola Unesco v Uherském Hradišti se dělníků ještě nezbaví. Jen co dokončí opravu fasády a výměnu...

19. 6. 2015
Zaměstnance ochrání osvětlená cyklostezka. Ale jen s dotací

Buchlovice

Zaměstnance ochrání osvětlená cyklostezka. Ale jen s dotací

Čtyřleté martyrium je skoro u konce. Cyklostezce na Křižné cesty, která odkloní pěší a kolaře od frekventované...

19. 6. 2015
Výcvik pilotů zajistí simulátor L410

Kunovice

Výcvik pilotů zajistí simulátor L410

Letecká společnost Aircraft Industries (AI) Kunovice získá nový letový simulátor L410 s kapacitou 19 cestujících. O jeho...

18. 6. 2015
Štěpnice spojí s „myší dírou“ bezbariérový chodník

Uherské Hradiště

Štěpnice spojí s „myší dírou“ bezbariérový chodník

Tak přece. Chodníky v ulici Husova, které prošlapalo několik generací obyvatel Uherského Hradiště, se dočkají rekonstrukce. Radnice...

18. 6. 2015
TOPlist