Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

„Za rok končím. A basta!“

Starý Hrozenkov Zprávy 14. 2. 2018
„Za rok končím. A basta!“

Ferdinand Kubáník se po sedmadvaceti letech provozu své restaurace U Kubáníků rozhodl pro "předčasný odchod do důchodu". Přispěl k tomu také protikuřácký zákon.

Foto: ara

Sedmadvacet let funguje ve Starém Hrozenkově Restaurace U Kubáníků. Den co den, bez ohledu na roční období. Za rok má po ní zůstat jen vzpomínka. „Letošní rok je pro restauraci posledním. Pak zavírám. Tržby mám od loňského června, co začal platit protikuřácký zákon, poloviční. Po zavedení EET je to pro mě druhá, tentokrát už definitivní rána. Další mi už vláda nedá,“ říká Ferdinand Kubáník, majitel podniku.

Je situace skutečně tak zlá?

Zcela jistě. Kvůli odlivu kuřáků jsem přišel o polovinu obvyklého zisku, přičemž náklady na provoz jsou stále stejné. Ubylo také zákazníků ze Slovenska, kde mimochodem není vláda ke kuřákům tak přísná. Na svém rozhodnutí skončit nemám důvod nic měnit. Navíc se mi vůbec nelíbí, že bych měl nést za zákazníka odpovědnost.

Co tím myslíte?

Každý by měl být odpovědný sám za sebe. Pokud přijde kontrola a uvidí někoho s cigaretou, majitel podniku zaplatí až padesát tisíc, ale kuřák jen pět... To přece není normální. Jsem přesvědčen, že soukromý podnikatel má sám rozhodovat o tom, kdo navštěvuje jeho provoz a co uvnitř dělá. A určitě nejsem sám, kdo od štamgastů-kuřáků schytává co proto.

Lidé si stěžují?

Často. Jako bych zákaz kouření nařídil sám. Zákazníci mi nadávají, přitom ti, kteří pro zákaz kouření hlasovali, zůstávají v klidu.

Nezkusíte ještě nějakou stavební úpravu, která by k vám zákazníky vrátila v létě?

Pokud máte na mysli letní zahrádku, která drží některé vesnické hospody alespoň v letních měsících nad vodou, tak něco podobného u mě není možné. Uvažoval jsem o pořízení venkovního posezení už dřív, ale restaurace je přímo u hlavního tahu, takže směrem k rušné silnici je rozšíření nemožné. A z opačné strany? Tam je to podobné.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Protikuřácký zákon táhne vesnické hospody ke dnu. Tržby jsou poloviční

Slovácko

Protikuřácký zákon táhne vesnické hospody ke dnu. Tržby jsou poloviční

Zatímco ve městech lidé nad zákazem kouření v restauracích, kinech, divadlech, koncertních sálech a otevřených zastávkách často...

14. 2. 2018
Našla se spolehlivá past na zloděje kol. Syntetická DNA!

Uherské Hradiště

Našla se spolehlivá past na zloděje kol. Syntetická DNA!

Chráněno DNA. Samolepka s tímto nápisem odradí zloděje jízdních kol, ale třeba i invalidních vozíků. Městská policie...

13. 2. 2018
Svatý Duch zůstane bez pamětního razítka. Je to prý zbytečnost

Staré Město

Svatý Duch zůstane bez pamětního razítka. Je to prý zbytečnost

Turisté mají smůlu, z vyhlídkové věže kostele svatého Ducha ve Starém Městě si vzpomínku v podobě pamětního...

13. 2. 2018
Naganský expres čeká na holomrazy

Kunovice

Naganský expres čeká na holomrazy

„Naganský expres“ čeká poslední let. Legendární vládní letoun TU-154, který před šestnácti měsíci absolvoval Velký přelet z...

12. 2. 2018
TOPlist