FacebookYoutubeInstagram

Záchytka zlevňuje. Kraj věří, že opilci už zaplatí

Slovácko Zprávy 2. 1. 2014
Záchytka zlevňuje. Kraj věří, že opilci už zaplatí
Foto: ilustr., web

Opilci ušetří! Když popíjení přepísknou a skončí na noc v protialkoholní záchytné stanici v Kroměříži, nečeká je průvan v peněžence jako dosud. Od Nového roku už platí místo 8 455 pouze 750 korun. Zlínský kraj věří, že snížením ceny z opilců snáz vymůže peníze za převoz a nocleh.

Klienti záchytky si totiž s placením velkou hlavu nedělají, letos zaplatilo jen 13 procent ošetřených... „Nemocnice přitom musí za každého odvést patnáctiprocentní daň, samozřejmě bez ohledu na to, jestli zaplatil, nebo nikoliv,“ uvedla Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí Zlínského kraje, který je zřizovatelem záchytky v Kroměřížské nemocnici. Vymáhání peněz z dlužníků je přitom v mnoha případech velmi obtížné. „Snížením ceny nemocnice získá více finančních prostředků pro platbu výdajů se službou, spojených se snížením odvodu daně, a vzhledem k přijatelnější ceně očekáváme i úhradu od více ošetřených lidí,“ doplnila mluvčí hejtmanství.

S opilci mají neblahé zkušenosti i uherskohradišťští policisté, kteří je eskortují do protialkoholní záchytné stanice zhruba stokrát za rok. „Při převozech máme občas problémy se znečištěním vozidel, která pak policisté musejí čistit. A samozřejmě se i stává, že je opilý člověk poplive, což je policistům proti srsti už z principu, a pak taky nikdy nevědí, jestli třeba nemá nějakou nakažlivou nemoc,“ uvedl Aleš Mergental, tiskový mluvčí uherskohradišťské policie, která po opilcích následně vymáhá náklady spojené s dopravou.

Nová cena je srovnatelná s dalšími zařízeními v republice, například v Karviné, Opavě nebo Kolíně. Záchytka přijímá „hosty“ 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Jen za prvních jedenáct měsíců loňského roku na protialkoholní záchytné stanici ošetřili 980 lidí.

Autor: ceh

Vaše názory

Selské trhy zhodnotí anketa

Uherské Hradiště

Selské trhy zhodnotí anketa

Obnovením tradice selských trhů, jejichž dějištěm bylo Mariánské náměstí, se uherskohradišťská radnice trefila do černého. Trhy jsou...

2. 1. 2014
Náves, které chybí chodníky, čeká proměna

Ořechov

Náves, které chybí chodníky, čeká proměna

Náves v Ořechově přijde o cejch „nebezpečná“. Obec totiž získala dotaci na její rekonstrukci, která zatočí s...

2. 1. 2014
Stavební uzávěru ukončí kanalizace

Nedakonice

Stavební uzávěru ukončí kanalizace

V nedakonických Padělkách II. už nikdo nepostaví ani cihlu. Na lokalitu platí kvůli absenci kanalizace stavební uzávěra....

2. 1. 2014
Město pokřtilo první knihu z vlastní edice

Veselí nad Moravou

Město pokřtilo první knihu z vlastní edice

V polovině října uzavřeli smlouvu o vydávání publikací z historie nebo o zajímavostech Veselí, před Vánocemi už...

2. 1. 2014
TOPlist