FacebookYoutubeInstagram

Začnou padat hlavy? Finanční krytí chybí už druhé zakázce!

Uherský Brod Zprávy 7. 3. 2018

„Symbolicky v první den astronomické zimy bylo otevřeno umělé kluziště na Masarykově náměstí. Provoz kluziště zahájili žáci hokejové přípravky HC Uherský Brod. Divákům předvedli ukázky tréninku i malou hokejovou exhibici.“ Takto vítala brodská radnice loni v prosinci novinku pro místní bruslaře na svých internetových stránkách. Dnes vedení města neví, jak vysvětlit, že si umělé kluziště pořídilo bez finančního krytí. Což jim připomněli zastupitelé, kteří odmítli schválit požadovaných 1 311 217 korun. Ty patří dodavatelské společnosti GLICE CZ, která má v ruce smlouvu podepsanou místostarostou a radním Uherského Brodu Davidem Surým. Peníze za plochu o rozměrech 10 x 12 metrů, po níž se především malé děti proháněly až do konce jarních prázdnin, má získat ve třech splátkách.

Celý případ připomíná vůbec největší aféru dosavadní politické reprezentace, kterou bylo loňské odvolání Jana Zapletala z funkce ředitele Domu kultury. Ten uzavřel bez vědomí města smlouvu na obnovu dětské knihovny, přičemž milionovou zakázku bez finančního krytí rozdělil na čtyři díly. Tím se podle radních i zastupitelstva vyhnul výběrovému řízení. Tři smlouvy získala společnost Provocateur a čtvrtou její jednatel.

V případu „Kluziště“ předložil místostarosta David Surý smlouvu radním, kteří požádali zastupitele rovnou o peníze. „Což je něco naprosto neslýchaného. Místostarosta Surý podepsal smlouvu v čase, kdy o tom nevěděl nikdo ze zastupitelů. Radní, kteří něco podobného podpořili, by měli neprodleně odstoupit,“ říká Ivan Láska, opoziční zastupitel za ANO. „Rada nejmenovala v případě pořízení kluziště komisi, která hodnotí nabídky. A to je problém. Neboť u zakázek v rozmezí od 800 tisíc do 2 milionů korun se musí oslovit minimálně tři dodavatelé. Avšak místostarosta Surý oslovil jen dva a smlouvu s vítězem podepsal bez finančního krytí,“ upozornil zastupitel Ladislav Kryštof z ČSSD.

Zatímco případ „Knihovna“ možná zamíří k soudu, Ivan Láska podal na exředitele Jana Zapletala loni v prosinci trestní oznámení kvůli podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku, případně trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti, kauzu „Kluziště“ podobná dohra nečeká. Veškeré písemnosti spojené s nákupem prošly jak Radou města Uherský Brod, tak včasným zveřejněním. „Pochybení ale mohlo nastat v případě porušení vlastních směrnic rady. A to nyní musí prověřit městský auditor nebo právník,“ prohlásil Ivan Láska.

„Kupní smlouva byla uzavřena na základě poptávky a cenové nabídky. O výběru rozhodovali radní města tak, jak ukládá směrnice,“ hájí se místostarosta David Surý. Černě nevidí situaci ani Petr Vrána, další z místostarostů. „Zastupitelstvo se rozbouřilo a zatím nepovolilo čerpání peněz na první splátku. Není tedy dosud jasné, jestli se kluziště stane majetkem města, nebo se firmě vrátí. Uvidíme, jak se dohodneme dál. Navíc peníze firmě v tomto případě nikdo nevyplatil, na rozdíl od Jana Zapletala,“ komentuje situaci Vrána, který ve městě zodpovídá za ekonomiku. Naopak starosta Patrik Kunčar považuje situaci za velmi nepříjemnou. „Každý předkladatel je povinný předložit radním materiál, který je stoprocentní. Což se v tomto případě nestalo…,“ přiznal starosta.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

„Radní rozhodovali tak, jak ukládá směrnice“

Uherský Brod

„Radní rozhodovali tak, jak ukládá směrnice“

Místostarosta Uherského Brodu David Surý má problém. Radě města předložil na konci loňského roku ke schválení smlouvu...

7. 3. 2018
Kriminálka vtrhla na úřad. Vedoucího podezírá z trestné činnosti!

Uherské Hradiště

Kriminálka vtrhla na úřad. Vedoucího podezírá z trestné činnosti!

Policejní razie zasáhla městský úřad v Uherském Hradišti, cílem zásahovky byl jeden ze zaměstnanců odboru dopravy! Kriminalisté...

7. 3. 2018
Katolická škola plánuje v Židovně obří stavbu. Úřady mlčely!

Uherský Brod

Katolická škola plánuje v Židovně obří stavbu. Úřady mlčely!

Jak by se vám líbilo, kdyby si váš soused, v tomto případě Katolická základní škola Uherský Brod,...

6. 3. 2018
Houpavá lávka má nové pojezdové desky. Na nový most nejsou peníze...

Kunovice

Houpavá lávka má nové pojezdové desky. Na nový most nejsou peníze...

I když nová lávka přes řeku Olšavu v blízkosti hospůdky U Komára zůstává už třetím rokem jen...

6. 3. 2018
TOPlist