FacebookYoutubeInstagram

Zakouříme, poklábosíme? Od středy už jen na ulici!

Slovácko Zprávy 30. 5. 2017
Zakouříme, poklábosíme? Od středy už jen na ulici!
Foto: Ilustrační foto

Sportovní terminologií řečeno - pokud jde o protikuřácký zákon, imaginární souboj venkovských restaurací, barů a hospod s těmi ve městech končí jejich debaklem. Zatímco ve městech se v posledních měsících karta obrací, a za zcela přirozené a normální se zde považuje nekouřit, v obcích představují dopady zákona stejnou ránu do zad, jakou bylo zavedení elektronické evidence tržeb.

„Vůbec se mi to nelíbí. Už tak chodí posedět stále méně lidí. Pivo si totiž raději koupí v obchodě a vypijí si ho doma. A štamgasti, ti patří ke starším ročníkům. Očekávám proto další pokles tržeb, protože v případě stálých hostů jde o kuřáky, “ tvrdí Tomáš Machala, majitel Restaurace ZOO v Nezdenicích. Redakce DOBRÉHO DNE oslovila desítky provozovatelů, kteří se mohou pod názor nezdenického podnikatele podepsat.

O co přesně jde? Kuřáci si svoji poslední cigaretu zapálí v uzavřených restauračních prostorách ve středu 31. května. Následující den se už všechny provozy musí změnit v nekuřácké. Na majitelích pak zůstane, jestli budou dál tolerovat kuřáky elektronických cigaret nebo vodních dýmek, nad kterými nový zákon nakonec přivřel oči. Hostinští navíc budou moci sami rozhodnout, jestli ponechají venkovní zahrádky kuřácké, nebo nekuřácké. Což jsou informace, o kterých hostinští často vůbec nevědí…

Zákaz kouření se ovšem vztahuje také na divadla, koncertní sály, kina a otevřené zastávky MHD. Pokud jde o elektronické cigarety, ty se už ve středu „nerozsvítí“ v nákupních centrech, školských zařízeních a nemocnicích. Kromě toho se zakazuje prodej cigaret v automatech mládeži do osmnácti let.

A co hrozí tomu, kdo nová pravidla nemíní respektovat? Pokud jde o školy, tak dodržování zákona bude v kompetenci kontrolorů České školní inspekce. Majitelům restaurací pak Česká obchodní inspekce může udělit pokutu až do výše 50 tisíc korun, přičemž trest se nevyhne ani kuřákovi. Ten může zaplatit až pět tisíc korun.

„Podáváme ústavní stížnost“

I když se zdá být rozhodnuto, s novinkou ještě může zamávat ústavní stížnost, kterou iniciovali senátoři Jaroslav Kubera (ODS) a Ivo Valenta (Strana soukromníků). Společně zastupují dalších osmnáct senátorů, kteří mají k novince vážné výhrady.

Senátoři se domnívají, že úplný zákaz kouření spojený se zákazem prodávání alkoholu a tabákových výrobků vnucuje lidem životní styl, jenž omezuje jejich svobody a soukromí. Proto navrhují zrušení zákona. Odkazují se také na zkušenosti z ostatních evropských zemí, neboť desítky států povolují vyznavačům tabáku kouřit ve vymezených prostorách. „Zákaz kouření podle novely rozhodně není o ochraně zdraví. Je pouze dalším krokem k omezování a ztrátě našich svobod a kontrole mas, o zisku pro ty nahoře,“ je přesvědčen místopředseda Senátu Jaroslav Kubera.

S tím souhlasí také slovácký senátor. „Ať si každý vybere, jestli chce chodit do kuřácké, nebo nekuřácké restaurace. Nechápu, proč se stát rozhodl zlikvidovat venkovské hospůdky nebo třeba i doutníkové kluby. Vždyť to postrádá jakoukoliv logiku. Proto jsem v Senátu předkládal návrh, aby zákon umožňoval alespoň oddělené kuřárny. Bohužel nás byla menšina, a tak věříme alespoň ve zdravý rozum ústavních soudců,“ řekl Ivo Valenta.

Problémy přijdou v zimě

Nový zákon začíná podle všeho platit ve špatnou chvíli. Provozy se totiž ještě pořádně nevzpamatovaly ze zavedení elektronické evidence tržeb a povinného kontrolního hlášení DPH. „A už je tady další rána,“ pokračuje Tomáš Machala z Nezdenic. „V létě si možná pomůžeme tím, že návštěvníci restaurace využijí venkovní posezení, kde já rozhodně kouřit nezakážu. Jenomže jakmile budou muset od podzimu dovnitř, kde už si nezakouří, tak nastane problém. Jsem krajně nespokojen s tím, že se nemůžeme svobodně rozhodnout, jak podnikat.“

Naproti tomu Marek Chrástek, jenž ještě nedávno spoluvlastnil v centru Uherského Hradiště kuřáckou hospodu a dnes provozuje nekuřáckou restauraci, obavy nemá. Už před dvěma lety tvrdil, že chystaná novinka může otevřít i prostor pro vznik nové komunity.

„Skupinky kuřáků, které dostanou chuť na cigaretu, dostanou svůj nový prostor před restaurací. Ti lidé se nebudou znát, ale budou mít prostor spolu pohovořit u cigarety. Myslím, že to vnese nový život do fungování hospod, barů a restaurací. Navíc nevidím důvod, proč bych měl coby nekuřák sdílet jedno místo s někým, kdo třeba zkouší kouřit a ještě nezná míru tohoto nebezpečí. Ať si svobodně kouří, ale venku,“ řekl už dřív Chrástek.

„Jenomže v tomto případě jde výhradně o města. Na vesnicích se všichni lidé znají, a pokud jde o hospody, často je v obci jen jedna. Tady žádná nová komunita nebo přátelství nevzniknou. Všichni se přece znají,“ oponuje Tomáš Machala, majitel nezdenické restaurace.

V případě měst navíc mohou nastat potíže s lidmi, kteří si zajdou zakouřit ven před restauraci. Panují obavy, že po 22. hodině začnou rušit noční klid a také pořádek v místech, kde restauratéři nepostaví popelníky. Otázkou je, nakolik budou hyzdit městský mobiliář.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Pozor! Z Korytné do Strání neprojedete

Korytná, Strání

Pozor! Z Korytné do Strání neprojedete

Toto není dobrá zpráva pro všechny, kteří využívají silnici třetí třídy mezi obcemi Korytná a Strání. Od...

30. 5. 2017
„Soví oči“ uvěznily technika, na pomoc přijeli hasiči

Uherské Hradiště

„Soví oči“ uvěznily technika, na pomoc přijeli hasiči

Revize světel na osvětlovacím stožáru fotbalového stadionu v Uherském Hradišti si vynutila zásah profesionálních hasičů. „Soví oči“...

30. 5. 2017
Traplice v šoku, děti možná obtěžoval pedofil

Traplice

Traplice v šoku, děti možná obtěžoval pedofil

Rodiče žáků v Traplicích obchází strach, u základní školy totiž možná zkoušel „štěstí“ pedofil! Případem se už...

30. 5. 2017
Starostka končí, další volby snad nehrozí

Svárov

Starostka končí, další volby snad nehrozí

Starostka Věra Matějková rezignuje na post zastupitele! Ve vedení obce neusednou ani další zvolený zastupitel a sextet...

29. 5. 2017
TOPlist