FacebookYoutubeInstagram

Zásah hasičů v krutých podmínkách

Vyškovec Zprávy 13. 1. 2009
Zásah hasičů v krutých podmínkách
Foto: HZS

Vozidla hasičů musela nasadit řetězy, jedna z cisteren přesto na Vyškovci zapadla

V úterý zahalil nebe nad Vyškovcem mrak kouře. Téměř v pravé poledne se zde totiž rozhořel požár, u kterého následně zasahovaly hned tři hasičské jednotky ze širokého okolí. Zneškodnění požáru však znesnadňovalo hned několik komplikací. Bylo totiž čerstvě po velké sněhové nadílce, a proto se už tak kopcovitý Vyškovec stal ještě odříznutějším.

Další nepříjemnosti čekaly hasiče přímo na místě.

Oznamovatelka požáru dispečerům hasičů ohlásila, že v plamenech je seník, od kterého však každou chvíli může oheň přeskočit na vedle stojící dům. „Na místo okamžitě vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uh. Brodu se dvěma cisternami. Téměř vzápětí je posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Hrozenkova a Bánova,“ prozradil tiskový mluvčí hasičů Ivo Mitáček. Hasiči se nejvíce obávali, zda se k požáru vůbec dostanou. Aktuální počasí optimismu příliš nenahrávalo. První cisterna z Uherského Brodu dorazila na Vyškovec ve 12.20. Za pár minut se již blíží i další cisterny, aby podpořily hasební zásah. Jako prioritní se přirozeně určuje záchrana rodinného domu před plameny. Po deseti minutách zásahu však nastala první komplikace „Velitel zásahu ohlásil, že pokračování hasebních prací je v ohrožení. Hasičům se totiž nedařilo odpojit přívod elektřiny,“ uvedl mluvčí. Na místo tak vyjíždí pracovník energetické společnosti a hašení je omezeno jen na bezpečné části domu. Čtvrt hodiny po příjezdu prvních jednotek dorážejí další posily. Mají však problémy s průjezdností a cisternám se musejí nasadit řetězy. Jedna cisterna však přesto nedojela a zůstala stát dva kilometry od místa požáru. „Hasiči ji využili k vytvoření přečerpávacího bodu na kyvadlové doplňování vody,“ dodal Mitáček. Za pár minut velitel zásahu hlásí lokalizaci požáru. Nebezpečí rozšíření je zažehnáno a hasiči dál pokračují v likvidaci nehody. Po příjezdu vyšetřovatele začalo zjišťování napáchaných škod. „Požár zachvátil zděný seník, ve kterém jsou ustájeni koně. Zvířata se podařilo včas zachránit,“ doplnil mluvčí.

Při požáru hasiči vypotřebovali všechnu vodu a se zajištěním dalších zdrojů měli velké potíže. Zprvu se totiž nemohli dopátrat nezamrzlého hydrantu, a to jak na samotném Vyškovci, tak ani ve Starém Hrozenkově. Hrozilo, že na místo budou muset vyrazit další jednotky z okolí, aby přivezly více vody. „Po radě místního občana naštěstí později narazili hasiči na nezamrzlý hydrant ve Starém Hrozenkově a začalo čerpání vody ke kyvadlové dovážce. Mezitím dochází k ohlášení množství ohnisek požáru, která hasiči, po doplnění vody do cisteren, začínají znovu likvidovat,“ popsal následující chvíle Mitáček.

Teprve až ve čtyři hodiny hlásí hasiči hotovo. Do té doby stihli rozebrat střechu vyhořelého seníku a dohasit skrytá ohniska požáru. Jako příčina vzniku požáru byla zjištěna nedbalost ženy, která se tu stará o koně. Ta se totiž snažila rozmrazit vodovodní trubku do stájí pomocí horkovzdušné pistole. Od ní však chytla sláma a požár se šířil bleskově. Sama žena se snažila požár hasit pomocí kbelíků s vodou, ale neúspěšně. Plameny se postupně rozšířily ze seníku a stájí pod střechu sousedního domu, který byl požárem také částečně poškozený. Škoda byla majiteli vyčíslena na 600 000 korun na seníku a dalších tři sta tisíc na rodinném domě. Zásahem však hasiči zachránili majetek za více než milion korun.

Autor: fab

Vaše názory

Jeden hlas rozhodl, kácet se bude dál!

Uherský Brod

Jeden hlas rozhodl, kácet se bude dál!

Na programu mimořádného zastupitelstva v Uh. Brodě byl jediný podstatný bod. Začnou práce na obnově parku, nebo...

13. 1. 2009
Pipelife Cup Staré Město

Staré Město

Pipelife Cup Staré Město

Neděle 18. ledna 15.30 Břestek - Vážany Pátek 23. ledna 19.30 ...

13. 1. 2009
Bravo Broďané, Ostroh dostal osmičku

Uherské Hradiště, Uherský Ostroh, Uherský Brod

Bravo Broďané, Ostroh dostal osmičku

Hokejistům Uherského Hradiště i Uherského Brodu vyšel vstup do roku 2009 na podtrženou jedničku. Jestliže triumf Hradišťanů...

13. 1. 2009
Mráz nás nemohl odradit...

Veselí nad Moravou

Mráz nás nemohl odradit...

Minus dvanáct stupňů Celsia, tedy zima jak v ruském filmu, čekalo v pátek večer na všechny, kdo...

13. 1. 2009

Související

Stříbrnice

Rarita: řidička zabila bobra

Kuriózní nehoda zaměstnala dopravní policisty z Uherského Hradiště, zavinil ji totiž bobr! Chráněný vodní hlodavec ignoroval předpisy...

Uherské Hradiště

Víte, co umí Šikulové a Hvězdy?

Přehlídku toho, co se naučili Šikulové a Hvězdy v kroužcích a dílnách během školního roku, uvidíte na...

Uherské Hradiště

Strážníci chystají bič na zloděje kol. Bicykly označkují syntetickou DNA!

Zlodějům jízdních kol v Uherském Hradišti zvoní umíráček. Strážníci městské policie se totiž už brzy pustí do...

Uherské Hradiště

Těžká nehoda u „myší díry.“ Tři zranění, jeden těžce.

Frekventovanou „myší díru“, pěší tepnu z města na sídliště Mojmír, v Uherském Hradišti ochromila vážná nehoda. Řidič...

TOPlist