FacebookYoutubeInstagram

Zbořenina v zatáčce půjde k zemi. Radnice tam chce postavit nechráněný přechod!

Uherské Hradiště Zprávy 14. 8. 2019
Zbořenina v zatáčce půjde k zemi. Radnice tam chce postavit nechráněný přechod!

Zchátralý dům, do kterého před lety vrazil kamion, půjde k zemi. V jeho těsné blízkosti má vzniknout přechod pro chodce.

Foto: web, koláž DOBRÉHO DNE

Kamionem nabouraný rodinný dům v Rybárnách změnil majitele! Za dva miliony korun jej koupilo Uherské Hradiště, podle kterého jde o první krok ke zlepšení dopravní obslužnosti městské části. V místě totiž počítá s oživením přechodu pro chodce a autobusové zastávky. „Kdybychom dům nezískali, navržená dopravní opatření zůstanou jen na papíře. Jeho nabytí proto považujeme za zásadní a strategické,“ zdůraznil Pášma. Investice navíc ukončí dlouholetou agónii nevzhledného místa, které je vstupní branou do města.

Radnice objekt koupila s jediným cílem, poslat jej k zemi. Demolice přijde odhadem na dalších 500 až 700 tisíc korun. Zpracovaná studie počítá s vybudováním přechodu pro chodce (bez semaforu) a autobusové zastávky. Novinky ožijí ruku v ruce s rekonstrukcí silničního mostu přes řeku Moravu, kterou připravuje Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Transakce však vyvolala kritiku některých opozičních zastupitelů… „Je fajn, že se po osmi letech od nehody hnuly ledy, ale bohužel směrem, jaký asi nikdo nečekal,“ diví se Jan Zapletal z opozičního hnutí Nestraníci pro Hradiště.

„Dům s narušenou statikou totiž koupila radnice za nesmyslné dva miliony korun, navíc bez alespoň předběžného souhlasu policie k zamýšlenému přechodu pro chodce. Klidně se tak může stát, že peníze jen vyhodí do vzduchu,“ pokračuje Zapletal, kterému leží v žaludku prodejní cena. „Znalec sice ohodnotil dům i s pozemkem na půl milionu korun, ale ve výsledku stanovil obvyklou cenu na dva miliony. Jeho posudek je celý zmatečný, odhad ceny nevychází z předložených výpočtů. Zvláštní je, že přesně dva miliony žádal i majitel,“ pokračuje Zapletal.

Radnice však kritiku odmítá. „Majitel nemovitost původně nabízel v realitní kanceláři za 3,2 miliony korun, následně za 2,8 milionu a při osobním jednáním šel na 2,2 milionu. Město si zpracovalo znalecký posudek, který určil cenu obvyklou na dva miliony korun. A majitel s ní souhlasil,“ reagoval Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.

Redakce DOBRÉHO DNE má znalecký posudek k dispozici. Jeho autor určil dvě ceny, administrativní vyčíslil na bezmála 495 tisíc korun a obvyklou na dva miliony korun. „Administrativní cena vychází z kubíků obestavěného prostoru a zákonem stanovených indexů trhu a polohy, většinou jde o cenu pro daňové účely. U obvyklé ceny neexistuje žádná metodika, je to názor znalce, který musí mít v malíčku daný region a ví, jak se pohybují ceny v regionu. Standardně vychází z porovnání s podobnými nemovitostmi v okolí,“ vysvětlil jeden z hradišťských realitních makléřů, který inkriminovanou nemovitost ohodnotil na 1,6 až 1,9 milionu korun. „Takže rozhodně nejde o nějak přemrštěnou cenu,“ dodal.

Řidiči snahu o navrácení přechodu (v minulosti býval na začátku mostu - pozn. autora) nechápou... „Udělat přechod v nepřehledné zatáčce na nejfrekventovanější silnici ve městě, to je snad jen hloupý vtip. Hlavně ve špičce to bude něco,“ kroutí hlavou Tomáš Kopřiva.

Otázkou však zůstává, jestli plány posvětí policie. Radnice totiž zatím její požehnání nemá… „O záměrech jsme s policií opakovaně jednali, ale jelikož ještě neexistuje projekt, neexistuje ani její závazné stanovisko. Každopádně ale věřím, že když splníme veškeré normové ukazatele, parametry přechodu i rozhledové poměry křižovatky i zastávky, veřejně prospěšný záměr prosadíme,“ je přesvědčený mluvčí radnice Jan Pášma.

Stanovisko Policie ČR se redakci nepodařilo do uzávěrky získat.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Z kotovice v bývalé hornické kolonii je další slovácká památka!

Bojkovice

Z kotovice v bývalé hornické kolonii je další slovácká památka!

Bojkovice, Potok, číslo popisné 302. Adresa, na které najdete poslední dům z kotovic, který byl v 19....

14. 8. 2019
Kašnu v Bastionu ozdobí hřbet ryby

Uherské Hradiště

Kašnu v Bastionu ozdobí hřbet ryby

Kašna v Bastionu vysílá S.O.S., léta chátrá a navíc se dlouhodobě potýká s únikem vody. A tak...

14. 8. 2019
Do podchodů teče, oprava uzavřela odbočovací pruh na I/50

Popovice, Uherské Hradiště

Do podchodů teče, oprava uzavřela odbočovací pruh na I/50

Odvodnění podchodů pod obchvatem u Vések a Popovic zaměstnává silničáře už léta, jednu dobu je při každé...

13. 8. 2019
Co s Plitvicemi? Zvítězí bytovka?

Nivnice

Co s Plitvicemi? Zvítězí bytovka?

Menší náměstí v centru Nivnice, mezi místními známé jako Plitvice, možná čeká zásadní změna. Volnou plochu po...

13. 8. 2019
TOPlist