FacebookYoutubeInstagram

Žítková nezůstane na dopravní mapě bílým místem

Žítková Zprávy 9. 7. 2018
Žítková nezůstane na dopravní mapě bílým místem

V původním návrhu na nové jízdní řády se s pohraniční obcí nepočítalo. Žítková by tak po zrušení hospody a obchodu přišla o veřejnou dopravu. Nyní se naopak mají spoje posilovat, chystá se návrat víkendových linek. Pokud jde o nákupní možnosti, turisté si tady mohou koupit speciality z ovčí farmy, kde bývá za pultem starostka Šárka Šusteková (na snímku).

Foto: ara

Stačily dva dny od zveřejnění zprávy, že návrh jízdních řádů na rok 2019 opomíjí dopravní obslužnost Žítkové, což v rozhovoru pro DOBRÝ DEN prozradil místostarosta Uherského Brodu Jan Hrdý, a rázem bylo všechno jinak. Krajský radní pro dopravu Pavel Botek už ve středu 27. června písemně ujišťoval starostku Žítkové Šárku Šustekovou, že autobusové linky do její obce nepřestanou jezdit.

„Mě osobně vůbec nezajímá, odkud se zpráva o možné úpravě jízdních řádů vzala a kdo ji komentoval. Jde mi pouze o to, aby naše obec nebyla opomíjena,“ říká starostka Šusteková s poznámkou, že kraj by rozhodně neměl rušit spoje, které lidem slouží dlouhé roky a bez výhrad. „V našem případě všechno funguje, současná situace na lince Bojkovice - Žítková - Starý Hrozenkov lidem vyhovuje. Osobně nevidím důvod ke změně. Jistě, pokud se spoje posílí, budeme rádi, ale rušit nechceme nic. Rozhodně se nám nelíbí navrhovaný první ranní spoj pro školáky. Autobus je má vozit do Starého Hrozenkova už v 6.45. To by znamenalo, že před školou by stáli už v 7.05. Což by bylo pro děti nepříjemné hlavně v mrazivých zimních měsících. Před školou by stály zbytečně brzy. Čas odjezdu by se měl posunout směrem k sedmé hodině ranní. Mimochodem, ještě před několika lety se odjíždělo v 7.05, což dětem vyhovovalo. Ale pak došlo ke změně. Další už by nastat neměla…“     

Pokud jde o návrh na možné zrušení veřejné dopravy do Žítkové, ten způsobil v obci poprask. „Na konci června jsme byli doslova zavaleni dotazy, co se bude dít a proč. Pokud by zůstalo u zrušení dopravní obslužnosti, velmi špatně by to nesli především starší obyvatelé. Ti mladí by si nejspíš vypomohli vlastními vozy,“ poznamenala starostka Šusteková. A připomíná, že cesta autobusem do Bojkovic, Starého Hrozenkova nebo Uherského Brodu je pro obyvatele bez aut jediným způsobem, jak si zajistit lékařskou péči nebo potraviny. V Žítkové totiž skončila jak prodejna smíšeného zboží, tak obecní hospoda.

Rušení spojů by zkomplikovalo situaci také návštěvníkům regionu. Ne všichni totiž míří do Bílých Karpat vlastním autem. Základnu mívají často v některém z hotelů poblíž, odkud pak jezdí na začátky turistických tras autubusy.

Hejtmanství dnes naopak slibuje posílení víkendových spojů. Návrh nových jízdních řádů už obec zveřejnila na svých webových stránkách www.zitkova.cz.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Černé svátky. Plameny vzaly rodině střechu nad hlavou

Huštěnovice

Černé svátky. Plameny vzaly rodině střechu nad hlavou

Na letošní sváteční dny, připomínku příchodu svatých Cyrila a Metoděje a následné připomenutí upálení Jana Husa, nebude...

9. 7. 2018
„Myší díra“ jako tunel hrůzy: Máme video se záznamem šílené jízdy. Podívejte se!

Uherské Hradiště

„Myší díra“ jako tunel hrůzy: Máme video se záznamem šílené jízdy. Podívejte se!

Podchod pod železnicí, který spojuje centrum Uherského Hradiště se sídlištěm Mojmír, takzvaná myší díra, se minulou středu...

9. 7. 2018
Dva požáry ve dvou dnech. Ten druhý na chvíli odřízl Bílovice od světa

Bílovice

Dva požáry ve dvou dnech. Ten druhý na chvíli odřízl Bílovice od světa

Obyvatelé Bílovic si „mají o čem povídat“, ticho v poklidné obci narušily dvakrát za sebou hasičské houkačky....

9. 7. 2018
Kdo zaplatí opravu zpackané točny u hřbitova? Všichni z Hradiště!

Uherské Hradiště

Kdo zaplatí opravu zpackané točny u hřbitova? Všichni z Hradiště!

Viník neexistuje, radnice sáhla do vlastní „kapsy“! Tak skončila kauza nové točny se zastávkou u hřbitova v...

8. 7. 2018
TOPlist