Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Zmizí Uhliska z mapy? Evropsky významné lokalitě zvoní umíráček!

Babice Zprávy 9. 1. 2019
Zmizí Uhliska z mapy? Evropsky významné lokalitě zvoní umíráček!

Uhliska jsou domovem vzácných rostlin i živočichů.

Foto: web, koláž DOBRÉHO DNE

Uhliskám zvoní umíráček! Evropsky významné lokalitě, která je součástí Kněžpolského lesa, hrozí osud slepých ramen Blata a Výrovka, jež dnes připomínají bažinu. Občané proto bijí na poplach, dopisem s 63 podpisy už vyzvali k řešení situace Povodí Moravy, správce slepého ramene řeky Moravy, obec i rybářský svaz. Je však otázkou, jestli jejich iniciativa nevyzní do ztracena…

Největším nepřítelem Uhlisek je sucho, které má na svědomí rapidní pokles hladiny. Aktuálně je podle lidí o půldruhého metru pod normálem, což se samozřejmě odráží na kvalitě vody. Důkazem jsou nedávné úhyny desítek tolstolobiků a candátů. „Stav Uhlisek je alarmující. Jelikož je vody málo, neustále se otepluje, není okysličovaná, zahnívají v ní zbytky těl živočichů i rostlin a oslabuje se regulační schopnost celého koloběhu. Situaci samozřejmě neprospívá ani změna klimatu, kdy nemůžeme počítat s dostatkem srážek po celý rok. A je nesmysl doufat, že Uhliska „doprší“,“ zdůraznila Petra Buzková, iniciátorka dopisu za záchranu unikátního ekosystému, který je domovem vzácných rostlin i živočichů.

Voda v Uhliskách je podle občanů už na začátku letních prázdnin absolutně nevhodná ke koupání, začíná zapáchat, množí se sinice i komáři… „Řešení je přitom poměrně jednoduché, stačí využít starý příkop, který dříve sloužil k zavlažování a odvodnění luk podél slepých ramen. Uhliska je možné propojit s Baťovým kanálem, přičemž by se z něj čerpala voda jen mimo plavební sezonu,“ nastínil Miloslav Maňásek, bývalý starosta Babic, který za Uhliska bojuje už léta. Jeho snaha však zatím ztroskotává.

A na lepší časy se neblýská… „Propojení je třeba posoudit odborníky, zejména z hlediska možného objemu dotace vody z Baťova kanálu, její jakosti a ztrát vody ze samotných Uhlisek,“ reagoval Rostislav Novosad, vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí uherskohradišťské radnice. Úbytek vody podle něj ale nemá zásadní vliv na předmět ochrany Evropsky významné lokality, kterým je voďanka žabí a hořavka duhová.

„Slepé rameno doplácí na dlouhotrvající sucho, které se projevuje na území celé republiky. Vždyť letos jsme třeba poprvé v historii kvůli suchu dokonce omezovali plavbu na Baťově kanálu … A klesají i podzemní vody, které určují úroveň hladiny v Uhliskách,“ poznamenal Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy, podle kterého je u Evropsky významné lokality kvůli zachování přírodních podmínek de facto vyloučen zásah člověka. „Státní podnik navíc nedisponuje a nikdy nedisponoval žádným oprávněním pro dotování hladiny v Uhliskách. Ochrana ekosystému, významné lokality z pohledu ochrany životního prostředí, přísluší orgánu ochrany přírody a krajiny,“ dodal mluvčí státního podniku.

Iniciátoři záchrany Uhlisek narazili i u obce, zastupitelé totiž podruhé smetli ze stolu jejich žádost o provedení studie proveditelnosti propojení Uhlisek s Baťovým kanálem. „Studie by přitom stála jen padesát až osmdesát tisíc korun,“ posteskl si Maňásek.
„Stav Uhlisek nám není lhostejný, jsou na našem katastru, ale nejsme vlastníky. První krok musí udělat Povodí Moravy. Nemůžeme investovat do cizího majetku, to by nám lidé brzy vyčetli,“ reagovala Martina Horňáková, starostka Babic.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Brod chce po bývalém řediteli Domu kultury bezmála půl milionu

Uherský Brod

Brod chce po bývalém řediteli Domu kultury bezmála půl milionu

Bývalý ředitel Domu kultury Uherský Brod Jan Zapletal má problém. Policie po roční prověrce materiálů, které si...

8. 1. 2019
Řidiči z pohraničí jezdí tankovat na Slovensko. Je tam levněji

Slovácko

Řidiči z pohraničí jezdí tankovat na Slovensko. Je tam levněji

I když pohonné hmoty v kraji před vánočními svátky znovu zlevnily, litr Naturalu 95 se teď prodává...

8. 1. 2019
První novorozenci roku mají jména filmových hrdinů

Uherské Hradiště

První novorozenci roku mají jména filmových hrdinů

Jméno, které proslavil herec Oldřich Nový, dostalo první miminko roku 2019 v Uherskohradišťské nemocnici. Kristián Michalík vážil...

7. 1. 2019
Pokoří Tři králové hranici 4 milionů korun?

Slovácko

Pokoří Tři králové hranici 4 milionů korun?

Tříkrálová sbírka se rozjela na plné obrátky, stovky skupinek koledníků vyrazily do 78 obcí a měst na...

7. 1. 2019
TOPlist