FacebookYoutubeInstagram

Znalec zdražil plesnivé byty i posudek

Uherský Brod Zprávy 7. 8. 2018
Znalec zdražil plesnivé byty i posudek

Gabriela Procházková, jedna z nájemnic, ukazuje prostor, kde se pravidelně objevují plísně.

Foto: ara

Rozhodne se ve středu o stanovení konečné ceny za sedmadvacet městských bytů na brodském náměstí Svobody? Dům s čísly popisnými 992, 993 a 994 v části Horní Valy se městu nedaří prodat už od roku 1990, kdy začaly první pokusy. Současné vedení města si nechalo vypracovat na žádost nájemníků druhý znalecký posudek. Avšak ten podle informací DOBRÉHO DNE nezdražil jen ceny bytů. Město bude muset sáhnout hlouběji do kapsy také za samotný posudek. „Zatímco první stál 28 tisíc, druhý 100 tisíc korun,“ konstatoval zdroj s poznámkou, že na úhradě nákladů by se v krajním případě mohli podílet i nájemníci.

Pokud jde o zvýšení odhadní ceny, tady dochází na slova starosty Patrika Kunčara, který už v červnu prohlásil: „Nový posudek necháme vypracovat, ale osobně se obávám, že ceny budou ještě vyšší než ty z prvního. Především s ohledem na lokalitu.“ Starosta tím měl na mysli fakt, že lidé z náměstí Svobody mají blízko do centra, k lékaři, za službami, kulturou i sportem.

První znalecký posudek ocenil průměrný byt 2+1 částkou 900 tisíc korun. Tady je ale třeba připomenout, že radnice po nájemnících chtěla zcela jinou částku. Jednalo se o sumu složenou z odhadní ceny a 1,3násobku administrativní ceny. Což v uvedeném případě bytu 2+1 představovalo 1,3 milionu (900 tisíc + 400 tisíc). Tuto kalkulaci nájemníci odmítli.

Co jim město nabídne ve středu? „Konkrétní být příliš nemohu. Předložíme nájemníkům nejnižší možnou sumu. Částku, která podle nového znaleckého posudku vznikla u každého bytu zvlášť srovnáním administrativní ceny s cenou v místě obvyklou. Jsou o něco vyšší než ty původní, ale níž už jít nemůžeme,“ prozradil místostarosta Petr Vrána.

„Město se s ohledem na ceny chová, jako by se nabízely byty první kategorie. Jenomže my bydlíme ve vlhkém domě z roku 1923, který potřebuje nové rozvody vody, topení, elektřinu a zateplení,“ tvrdí signatáři petice. V dokumentu, který má redakce k dispozici, se mimo jiné uvádí: „Za závažné závady v téměř všech bytech s menšími či většími odchylkami považujeme vysokou vlhkost zdiva od sklepů směrem nahoru. Značnou zaplísněnost prostorů a místností a zatuchlinu. Schází izolace zdiva. Nefunkční jsou odpady zejména při větších deštích. Vážnou závadou je popraskané zdivo, stropy a praskliny kolem zárubní. Dále je třeba upozornit na špatný stav podlah. Byty trpí špatným odvětráváním pro nefunkčnost komínů. Elektrorozvody jsou zastaralé, bez pravidelné revize.“

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

O křeslo hradišťského starosty má zájem 12 kandidátů

Uherské Hradiště

O křeslo hradišťského starosty má zájem 12 kandidátů

O post starosty Uherského Hradiště se očekává tuhý boj! Zuby si na něj brousí hned dvanáct vlků....

7. 8. 2018
Senzace ukrytá pod zemí. Našel se hrob princezny z Polešovic!

Polešovice

Senzace ukrytá pod zemí. Našel se hrob "princezny z Polešovic"!

Unikátní nálezy vydalo jedno z největších pravěkých pohřebišť na jižní Moravě, které archeologové odkrývají už pátým rokem...

6. 8. 2018
Motorkář vrazil do dodávky, nehodu přežil

Jarošov

Motorkář vrazil do dodávky, nehodu přežil

V sobotu před jedenáctou hodinou došlo v Jarošově k dopravní nehodě mezi motocyklem a dodávkou. „Pětadvacetiletý...

6. 8. 2018
Vandal měl páru. Vyvrátil lampu, značky a poničil skruže

Ostrožská Nová Ves

Vandal měl páru. Vyvrátil lampu, značky a poničil skruže

Policisté z Uherského Ostrohu řeší od konce července případ vandalství v Ostrožské Nové Vsi. Neznámý pachatel tady...

6. 8. 2018
TOPlist