5 chyb, kterým se vyhnout ve vašem CV

5 chyb, kterým se vyhnout ve vašem CV
Foto: ilustrační foto
Slovácko Volný čas 09 / 05 / 2022

Pokud se ucházíte o nové zaměstnání, životopis bude pravděpodobně tím, co váš potenciální zaměstnavatel uvidí jako první. Nechcete-li tedy být ihned zařazeni do kolonky nevhodných uchazečů, vyvarujte se základních chyb, které najdete v tomto článku.

Gramatické chyby

Životopis, který je prošpikovaný pravopisnými a gramatickými chybami, bude pro potenciální zaměstnavatele opravdu odpudivý. Působí dojmem, že jste příliš líní na kontrolu a korekturu své práce, že vás to zase tolik nezajímá a neberete svou práci vážně. Abyste měli dobře ověřený pravopis, můžete využít některé dostupné nástroje, které jsou dnes k dispozici na jeho kontrolu, a vždy také můžete někoho ve svém okolí požádat, aby se podíval, jestli jste něco nepřehlédli.

Příliš dlouhý životopis

Obvykle se doporučuje, aby měl váš životopis 1-2 strany. To může být docela obtížné, pokud máte za sebou 20 let zkušeností v oboru a několik propagačních akcí či stáží, ale snažte se to udržet co nejblíže 2 stránkám. Zaměstnavatelé stráví prohlížením vašeho životopisu méně než minutu a pokud má 4 stránky, nebudou se nejspíš ani obtěžovat ho číst.

Zkraťte to tím, že nejprve uvedete své nejnovější a relevantní zkušenosti. Pokud nemáte žádné kvalifikace specifické pro danou roli, nezahrnujte je, nebo úplně vypusťte sekci koníčků. Vždy navíc můžete některé údaje upřesnit ve svém průvodním dopise.

Nepřehledný životopis

Formátování životopisu je důležité nejen pro dobrou čitelnost a rychlejší orientaci, ale také proto, že odráží vás jako člověka. Pokud je váš životopis seskupený, nepřehledný a není v něm téměř žádné prázdné místo, pak jste vnímáni jako neorganizovaní a neschopní psát stručně. Ujistěte se, že váš životopis je strukturován tak, že používáte podnadpisy a odrážky k zaznamenání klíčových informací. Ujistěte se také, že používáte jasné, čitelné písmo o velikosti 10 nebo 12, a nadpisy dávejte tučně. K tvorbě životopisu je také dobré využít některé dostupné vzorové šablony.

Recyklovaný životopis

Každá práce, o kterou se ucházíte, a každá společnost, která ji nabízí, je jiná. Neposílejte stejný životopis, jaký jste použili pro minulé žádosti. Místo toho svůj životopis přizpůsobte požadavkům uvedeným v popisu práce. Když si personalista přečte váš životopis, zařadí vás do jedné ze dvou kategorií: někdo, o kom stojí za to dozvědět se více, a někdo nevhodný. Ujistěte se, že váš životopis ukazuje, že jste kandidát, který odpovídá popisu zaměstnance v inzerátu.

Chybějící kontaktní údaje

Velkou chybou, kterou někteří uchazeči o práci dělají ve svém životopise, je, že zapomínají uvést své kontaktní údaje. To znamená, že zaměstnavatelé se s vámi nemohou spojit poté, co si například vytisknou váš životopis. Nemohou se vás tak zeptat na žádné doplňující otázky, které potřebují k rozhodnutí, nebo vás pozvat na pohovor. Informace, které zaměstnavatel potřebuje, jsou vaše jméno, adresa, e-mail a kontaktní číslo. To je vše. Nepotřebují vědět nic dalšího, žádné datum narození, rodinný stav, fotografii apod.

autor: komerční sdělení

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace