Černý kašel si lehce spletete s virózou
Foto: ilustrační foto
Přestože mnozí považují černý kašel (pertuse) za dávno vymýcenou nemoc, počet nakažených okolo nás je alarmující. Od ledna je do dnešního dne hlášeno přes 6 500 případů! Jen minulý týden jich přibylo 1494.
Výskyt černého kašle dosahuje rekordů
„Rizikovou skupinou jsou novorozenci a staří lidé, které může černý kašel ohrozit na životě, a také chronicky nemocní pacienti s astmatem či plicním onemocněním,“ upozorňuje Kateřina Fabiánová, epidemiolog Státního zdravotního ústavu v Praze. Proto není dobré „kašlací nemoci“ podceňovat a raději si zajít k obvodnímu lékaři na testy.
Na polibky a muchlování pozor!
Černý kašel patří mezi onemocnění respiračního systému, která se typicky přenášejí kapénkovou infekcí - tedy například kašlem, ale také mluvením a líbáním. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí sedmi až jednadvaceti dnů.
V prvním stadiu onemocnění pacienta netrápí žádné závažné příznaky, pouze takové, které se podobají běžnému nachlazení - kýchání, rýma, mírná horečka a slabý kašel. Nemocní se tak mohou mylně domnívat, že jde o běžnou virózu či chřipku. Během 14 dnů však kašel nabývá na síle a vyznačuje se záchvaty intenzivního kašle se sípavými nádechy - lidově známými též jako „kokrhání“. Záchvaty u pacientů přetrvávají v řádu šesti až deseti týdnů. Kašel může doprovázet také náhlé zvracení, nevolnost, pomočování nebo zbarvení kůže a sliznic domodra. Člověk je ze záchvatů kašle nesmírně vyčerpaný,“ upozorňuje dětská lékařka Silvie Bajová z Nemocnice Na Homolce.
Mnozí dospělí sice onemocnění prodělají bez komplikací, ale sami se stávají hrozbou pro své okolí - zejména děti. Ty jsou mnohem náchylnější k vážnějším průběhům nemoci, které u neočkovaných mohou skončit i úmrtím.
"Onemocnět však může kdokoliv, podle statistik až 90 % populace. Chráněný je přitom jen ten, kdo se pravidelně nechává přeočkovat, protože prodělání nemoci ani očkování neposkytuje dlouhodobou ochranu. I proto se bakterie stále více šíří a roste počet nemocných ve všech věkových kategoriích,“ doplňuje Bajová.
Nejohroženější skupinou jsou miminka
Novorozenci, neočkované nebo neúplně očkované děti a celkově děti do dvou let věku jsou nejohroženější skupinou. V České republice se podle očkovacího kalendáře povinně očkuje od devátého týdne věku. Děti by měly dostat minimálně dvě dávky, aby byla jistota, že nejsou ohroženy na životě.
Zejména u nejmenších dětí a starých lidí mívá černý kašel závažný průběh. „Chorobu mohou doprovázet vážné zápaly plic, selhání krevního oběhu, centrálního nervového systému a těžké celkové onemocnění, na jehož následky mohou i zemřít. Onemocnění způsobuje komplikace také u neočkovaných jedinců trpících astmatem nebo CHOPN,“ dodává dětská lékařka Silvie Bajová.
Statistiky potvrzují, že každý třetí astmatik nebo pacient s plicními chorobami černým kašlem opravdu onemocní a zhorší se u něj projevy jeho základní nemoci.
Ochrana bohužel není na věky
Podobně jako u mnohých dalších vakcín dochází časem k vyvanutí postvakcinační imunity, v důsledku čehož může člověk onemocnět již v horizontu 3-5 let po poslední dávce. „Množství ochranných protilátek v těle se časem snižuje. To platí jak pro jedince očkované v dětství, tak pro ty, kteří nemoc za svůj život již prodělali. Přestože u očkovaných jedinců bude průběh nemoci pravděpodobně vždy mnohem mírnější, nejde o úplnou ochranu před nákazou. U dospělých v pokročilejším věku nebo v rámci rizikových skupin se proto doporučuje přeočkování,“ shodují se lékaři.
„Vakcinace sníží pravděpodobnost onemocnění a zabrání závažným průběhům nemoci. Dospělí očkováním navíc minimalizují přenos černého kašle na nejmenší děti,“ dodává epidemioložka Kateřina Fabiánová.
„Ministerstvo zdravotnictví přeočkování doporučuje, a to i s odkazem na odborné lékařské společnosti, také u dospělých osob pohybujících se kolem dětí a ženám mezi 27. a 36. týdnem těhotenství. Mimořádné dodávky se do ordinací dostanou v druhé polovině dubna 2024. Pro těhotné ženy mohou vakcíny objednávat přednostně gynekologové,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Očkování u dětí je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. V rámci přeočkování v dospělosti přispívají na očkování zdravotní pojišťovny.
Vracející se černý kašel netrápí jen obyvatele České republiky, v sousedním Rakousku a Německu se v reakci na návrat nemoci rozhodli proti černému kašli přeočkovávat plošně dospělé.