Česká síťovka hlásí návrat ze zapomnění!

Česká síťovka hlásí návrat ze zapomnění!
Foto: ilustrační foto
Slovácko Volný čas 05 / 02 / 2021

Pamatujete na síťované tašky, které už naše babičky používaly na nákupy, zeleninu, ale i vánoční kapry? Staly se symbolem socialismu, ale jen málokdo tuší, že existují už bezmála 100 let.

Síťovka se stala praktickým designovým doplňkem

Za síťovkou stojí příběh Vavřína Krčila, který vytvořil a ve 20. letech minulého století prodával síťky na vlasy. Když vyšly z módy, hledal, jak své výrobky využít jinak. Přidal k síťce ucha a v roce 1926 se zrodila legendární taška, která se vyráběla ručně z bavlněné příze, papírového motouzu i umělého hedvábí. Provázela nás přes padesát let, než upadla do zapomnění.

Na světlo světa ji vytáhla Karolína Pechová, která tvrdí, že jedna síťovka je schopna ušetřit každému nakupujícímu člověku až 180 igelitových tašek ročně.

Síťovky a plátěné tašky všech možných barev a designů se tak dostaly do popředí zájmu zákazníků, kteří odmítají plasty a touží po ekologických a recyklovaných řešeních. Od nás se česká síťovka rozšířila do celého světa jako praktický módní doplněk, který plně nahradí problematické plastové tašky, jež zaplavují planetu.  

Jak jsme předběhli dobu

Dětství jsem prožila s šedivou síťovkou, do které jsme u babičky nakupovali. Svátečně pak s „cool“  igelitkou s oblíbenými logy západních nákupáků, které se žvýkačkami, Kinder vajíčky a kávou vozívala teta z Rakouska. S barevnou igelitkou jsem byla královnou třídy.

Jenže později jsem se začala více zajímat o ekologii a zjistila, že plasty nejsou tím nejlepším, co v domácnosti schraňujeme. Hledala jsem tedy alternativu, která tolik neublíží planetě.

Inspirovala jsem se filmovými hrdiny, kteří v zahraničních filmech nosili místo igelitek z obchodů velké papírové tašky.

Začala jsem nakupovat do krabic, papírových pytlíků a šila plátěné tašky, než mě semlela doba a opět jsem skončila na jednorázových igelitkách. Až díky dceři, která nás doslova tepala za používání čehokoli z plastu, jsme se vrátili k síťovkám, krabicím a pytlíkům a kdekdo nad námi kroutil hlavou.  

Jenže zanedlouho síťovky a tašky z všemožných materiálů začaly vystrkovat růžky zpoza skříní a sklepů, kam byly odsunuty. Roztrhl se pytel s nejrůznějšími EKO kampaněmi. Síťovky a recyklované tašky se dokonce staly módním hitem.

Zkrátka, předběhli jsme dobu. Jsem šťastná, že síťovka přežila socialismus a lidé začali přemýšlet i nad udržitelnými materiály, které jsme u nás doma řešili už dávno před EKO módou.

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace