Co se stane, že láska mezi dvěma partnery najednou uvadne?

Co se stane, že láska mezi dvěma partnery najednou uvadne?
Foto: ilustrační foto
Slovácko Volný čas 04 / 02 / 2020

Málokdo ví, že se druhou neděli v únoru slaví Světový den manželství.
Pojem manželství má v různých kulturách různý význam, ale pro všechny platí, že je ekonomicky, sociálně, právně i nábožensky uznáváno jako základní společenská instituce pro výchovu dětí. Co bylo, dnes už však není. Manželství prochází hlubokou krizí - každé druhé se rozvádí. Čísla Českého statistického úřadu ukázala, že nejrizikovějším obdobím soužití manželů je čtvrtý a sedmý rok po svatbě, novým trendem je rozvodovost po dvaceti letech.
Co se stane, že láska mezi dvěma partnery najednou uvadne? Jak je možné, že lidé, kteří bok po boku prožili několik let, usínali si v náručí, zplodili děti, najednou společně nedokážou ani komunikovat? Co si počít? Jak manželství zachránit?

Klíčem k úspěchu je otevřená komunikace
Tradiční manželství je na ústupu z mnoha důvodů. K těm nejdůležitějším patří to, že si lidé přestali povídat, vnímat jeden druhého a zapomněli se radovat z maličkostí. Klíčem k úspěchu je otevřená komunikace. Do hlavy tomu druhému totiž vidět nejde. Pokud si váš partner nechává všechno pro sebe, snažte se mu rozvázat jazyk a přimět jej k tomu, abyste se naučili sdělovat si navzájem své pocity a přání, stejně jako nelibost. Předejdete tak problémům v budoucnosti.

Nemyslete, že se někdo od základu změní
Jednou z nejčastějších chyb, které se dopouštějí hlavně ženy, je představa, že se muž po vstupu do partnerského svazku změní. To je zásadní omyl. Jen jedno procento mužů se opravdu změní - většinou se přizpůsobí, mírně poupraví svůj životní styl, ale radikální změnu nečekejte. Pokud si vezmete vášnivého kuřáka či fotbalistu, nikdy mu jeho vášně nezakazujte! Stejně jako ze společenské dámy obklopené přáteli neuděláte domácí puťku.
 
Podezírání do vztahu nepatří 
Manželé si slibují, že spolu budou v dobrém i ve zlém. Proto pokud se náhodou zrovna nedaří, měli byste se umět navzájem podržet, stát vedle sebe bok po boku. Je velkým průšvihem, když tomu tak není. Měli byste se navzájem podporovat, být jeden pro druhého zázemím, bezpečím, spolehlivým pomocníkem, rádcem i posluchačem. Na vysoké příčce kvalitního vztahu je také důvěra a porozumění! Pokud se budete navzájem podezírat, závidět si úspěchy, prohledávat mobily, kapsy a e-mailové schránky, je to cesta do pekel!

Sexuální souhru nepodceňujte
I když se o tom na rovinu nemluví, sex patří v aktivním věku k nejdůležitějším záležitostem ve vztahu. Pokud má váš vztah dobře fungovat, musíte si v intimních chvílích rozumět, užít si je a být zajedno v jejich intenzitě. Pokud tomu tak není, vytváříte živnou půdu pro problémy, nevěru apod. Proto je potřeba o těchto záležitostech mluvit a sdělovat si svá přání a touhy. I zde se velmi cení otevřenost. Ve starším věku, kdy je sexualita na ústupu, pak nezapomenout na obyčejné něžnosti, bez kterých je život prázdný.
 
Důležitá je tolerance
Tolerance je základem úspěchu v každém vztahu. Partnerské vztahy často ztroskotají na nedostatečné svobodě. Svůj protějšek musíte nechat dýchat. To, že si budete vyčítat fotbal nebo kafe s kamarádkou, vašemu soužití rozhodně neprospěje.

Finance jsou záležitostí obou
Udělejte si domácí rozpočet a uspořádejte si finance tak, aby se ani jeden necítil v nevýhodě. Na výdajích se domlouvejte. V manželství bývá mnohdy problémem a důvodem hádek odkázanost žen na mateřské dovolené na mužovu výplatu. To, že se žena doma stará o děti, je stejně náročné jako mužovo zaměstnání - proto by si muži měli svých žen vážit a ženy by pracujícím mužům měly vytvářet zázemí. Když pracují oba partneři, měli by oba přispívat na domácnost a rovnoměrně si rozdělit úkoly spojené s chodem rodiny. Společná finanční zodpovědnost pomůže i vašemu vztahu.

Najděte společné zájmy
Největším poutem vztahů jsou společné prožitky, rituály, zvyky i zájmy. A když je nemáte, nějaké urychleně najděte. Váš vztah to velmi posílí. Přijde doba, kdy vaše děti odrostou, vyletí z hnízda a vy zůstanete sami. Jak vám to v manželství bude fungovat, když nenajdete kromě dětí nic, co by vás spojovalo? 

Na ultimata zapomeňte
Ultimata zahubí vztah buď okamžitě, nebo pomalu, postupně, ale zaručeně! Nůž na krku nikdy nic nevyřeší. Proto se snažte neshody řešit po dobrém a s rozumem. Když oba slevíte ze svých nároků, vždycky se najde nějaký kompromis. Muži milují ženy, které berou věci s nadhledem, jsou velkorysé, klidné, zkrátka v pohodě. Od ubrečených hysterek utíkají daleko častěji. Ženy jsou nejraději s mužem, který je dokáže podržet v každé situaci, nemá problém s nasloucháním a ke své partnerce se chová jako gentleman.

Nezapomeňte o sebe pečovat 
Na začátku každého vztahu se snažíme dobře vypadat, být vždy zábavní a úžasní. Jde to celkem samo. S přibývajícím věkem se však o sebe budeme muset začít starat, hlídat si, co jíme, abychom díky zpomalenému metabolismu zbytečně nepřibírali. Každý muž i každá žena chtějí mít vedle sebe partnera, který je pro ně přitažlivý. V každém případě by žena měla pro svého muže zůstat dámou a muž pro partnerku gentlemanem - to znamená, že k sobě nepřestanou být zdvořilí, nadále budou dodržovat etiketu chování i stolování a slovo prosím a děkuji zůstane samozřejmostí, stejně jako dodržování hygieny. Velkou nelibost s sebou nese také neupravenost, říhání a „prdění“! Nenechte vaši pohodlnost zajít tak daleko, že se budete svému partnerovi protivit...

Rozvodů po dvaceti letech přibývá
Člověk by si myslel, že po dvaceti letech je manželský svazek tak pevný, že se neotřese v základech pro nějakou maličkost. V posledních letech však rozvodovosti v této vztahové kategorii prudce přibývá. Příčin je několik.

Ženy nechtějí marnit život
Žena nechce žít ve svazku, který ji nenaplňuje, a po odchodu dětí se jí otevírají nové možnosti. Podle zkušeností odborníků jsou to většinou ženy, kdo ukončuje přes dvacet let trvající manželství, ve kterém se jim už nelíbí. Dnešní padesátnice mají do důchodu ještě daleko, proto si chtějí život užít. Pro jejich maminky byl rozvod ostudou. Role partnerů byly dlouhá léta rozděleny takto - manželky měly za úkol perfektně zvládat domácnost, vychovávat děti a vytvářet zázemí. Muži pracovali a vykonávali úlohu živitele.
Společnost se však změnila a po ženách vyžaduje stejné pracovní vytížení jako u mužů. Je proto logické, že někde musí dojít k rozkolu - manželky nezvládají vysoké pracovní vytížení a k tomu ještě zajišťovat chod rodiny. Vyžadují rozdělení domácích prací a povinností. Vzhledem k tomu, že finančně nejsou vždy odkázané na muže, neberou jej jako nositele obživy. Pro ženy je dnes daleko důležitější, jestli jsou spokojené, rozumí si s partnerem, mohou se na něho spolehnout. Pokud tomu tak není, jsou schopny ze vztahu odejít.

Mužova druhá míza
Muži okolo pětačtyřiceti let přicházejí do krize středního věku - nejedná se o sexuální zrání, ale o krizi mužovy identity. Uvědomí si, že se ocitli už za druhou polovinou života. „Co jsem dokázal a co ne? Co mě ještě čeká? V tomto okamžiku se objevuje nejen strach z blížícího se stáří a smrti, ale především nespokojenost s tím, čeho doposud dosáhli či spíš nedosáhli. Tato nespokojenost, okořeněná vyhořením v práci a k tomu ještě postupnou ztrátou smyslu života, vede k chuti něco si ještě dokázat. Proto si mnoho mužů před důchodem najde o mnoho let mladší milenku. V novém vztahu se ocitnou o dvacet let zpátky. Najednou žijí zajímavější život a cítí, že ještě nepatří do starého železa. Po čase však zjistí, že mladé partnerce nestačí. Další obavy přinese strach ze sexuálního selhání - erekce v tomto věku už totiž není, co bývala. Touží po klidu a starých zvycích u své ženy, proto se velmi často vrací s prosíkem, mnohdy i finančně oškubáni, zpět.

Jak žít v partnerském vztahu? 
1. Neponižujte svého partnera.
2. Nedopusťte, aby vás přemohly emoce a v hádce jste vyřkli něco, co nejde vrátit!
3. Nepatlejte se v minulosti a nepřipomínejte staré chyby.
4. Neodsuzujte a nekritizujte. Musíte-li donutit partnera věnovat pozornost jeho slabému místu, čiňte to láskyplně.
5. Nikdy se nehněvejte oba zároveň. Jestliže vás trápí nějaký problém, nechte svého partnera mluvit a naslouchejte všemu, co vám povídá.
6. Jestliže řeknete nebo uděláte něco špatného, přiznejte to. Potom žádejte o odpuštění a myslete to vážně.
7. Nikdy nechoďte spát, dokud nevyřešíte své problémy.
8. Každý den svého partnera pochvalte a povězte mu něco milého a láskyplného.
9. Někdy dovolte svému partnerovi vyhrát. Nebuďte posedlí svým Mám pravdu na úkor vztahu.
10. Každý den prokazujte svou lásku a dovolte svému partnerovi dávat ji tím, že ji budete vděčně přijímat.
 

autor: Iva PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace