Festival masopustních tradic ve Strání slaví 35 let
Foto: Slovácké muzeum, archiv Strání
Slanina, koblihy, pálenka a masopustní veselí patří k proslulému straňanskému fašanku, který pod hlavičkou „Festival masopustních tradic“ probíhá vždy na přelomu února a března již od roku 1987.
Festival, který je největším svého druhu v České republice, začíná vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou, a končí v úterý masopustní obchůzkou, při které „fašančáré“ všech věkových kategorií tančí mečový tanec Pod šable, který se připravuje k zápisu mezi nehmotné bohatství Zlínského kraje.
Letos to bude od pátku 25. února do úterka 1. března. „Slavíme již 35. ročník Festivalu masopustních tradic FAŠANK 2022 ve Strání,“ upozorňuje Barbora Macková za organizátorský tým, který to ani letos neměl kvůli vládním nařízením jednoduché. Do poslední chvíle netušili, jak bude vypadat program. Naštěstí se s podmínkami vypořádali se ctí a kromě pátečního online přenosu ze Zámečku a zrušení pochovávání basy i fašankové zábavy k dramatickým programovým změnám nedojde.
Jindřich Štreit představil Bránu naděje
Letošní fašank je obohacen o výstavu jednoho z nejznámějších a nejuznávanějších dokumentárních fotografů Jindřicha Štreita ze Sovince, který včera uvedl výstavu fotografií Brána naděje.
Téma život člověka, jeho vztahy k druhým lidem a duchovním hodnotám provází celé fotografovo dílo, které je celosvětově uznáváno.
Kolekce fotografií Brána naděje zachycuje cestu člověka od narození až po smrt. Autor kolekci sestavil ze svých fotografií, pořízených v letech 1977 až 1999 v Čechách, na Moravě, v Polsku, ve Francii a Německu.
Jindřich Štreit by mohl být příkladem mnoha umělcům i fotografům. Vyniká totiž svou skromností, lidskostí a citlivým přístupem, což zrcadlí jeho dílo. Fotografie Jindřicha Štreita jsou poselstvím o lidech pro lidi, poselstvím o tom, že člověk i ve složité životní situaci není nikdy sám.
„Náš fotograf Martin Štecher je velkým obdivovatelem Jindřicha Štreita a často se účastní jeho workshopů a vernisáží. Kdysi mu vyprávěl o autenticitě našeho fašanku, což jej přimělo přijet a vystavovat právě u nás,“ prozrazuje Barbora Macková.
Kolekci fotografií zapůjčila obec Zašová (Valašsko). Na stojanech je umístěn QR kód s komentářem Jindřicha Štreita ke každé fotografii. Výstava je tudíž i multimediální. „I když při vaší prohlídce nebude profesor Štreit zrovna přítomen, o každé fotografii vám díky této aplikaci rád povypráví,“ doplňuje Barbora Macková.
Pátek 25. února
18.00 On-line prostředí FB Strání živě
"Zhusta chlapci, zhusta ..."
Vystoupí domácí soubory a cimbálovky. Páteční pořad bude vysílán se živými vstupy ze Zámečku ve Strání a prokládán filmovými vzpomínkami na fašanky minulé.
Sobota 26. února
8.00-15.00 Rodinná sklárna Ladislav Breznický, Květná 458
Ukázka ruční výroby skla
10.00-15.30 náměstí a nádvoří Zámečku
Zabijačka, košt koblihů, fašankový jarmark
13.30 náměstí u Zámečku
Ej fašanku, fašanku - fašankové obchůzky
FS Javorinka I, II, CM ZUŠ Strání Aničky Přikrylové, FS Javorina, ŽPS Netáta, MPS S.E.N., CM Strýci, CM Mladí Bruštíci, CM Popremýšláme, SLPT Danaj a CM Krepina, Strážnice a místní fašančáré.
15.30 areál obce
V šenku - vyhrávání souborů
Neděle 27. února
15.00-17.00
Karneval na ledu - kluziště za školou
(fašanková novinka)
Pondělí 28. února
17.30 Dvorana
Fašanková filmotéka
videofilmy s folklorní tematikou
Úterý 1. března
12.00 sraz fašančárů u kostela
obchůzky fašančárů po domácnostech a hospodách, neformální zakončení na Zámečku, fašanková zábava a "pochování basy" se nekoná