Hlídejte se, ať citlivému dítěti nezničíte život
Foto: ilustrační foto
Sáhněte si do svědomí - jak často dítě objímáte a říkáte mu, že jej milujete? V minulosti bylo zvykem emoce potlačovat, láska a city se dětem nedávaly najevo, aby byly samostatnější. Právě proto v současnosti tolik lidí vyhledává terapeuty, kineziology, kouče a psychology.
Jediná věta může zničit sebevědomí
Uvědomují si, že se jim zraněná duše promítá do vztahů v dospělosti jak k sobě, tak k partnerovi a vlastním dětem. Pokud lásku nedostávali od svých rodičů, často ji nedokáží předávat ani svým dětem a vzniká tak začarovaný kruh zraněných duší.
Jak se toho vyvarovat?
Přirozeností dítěte je, že potřebuje cítit lásku, přijetí, bezpečí a to, že je milované. Proto jej objímejte, mazlete se s ním a naslouchejte mu, kdykoli to půjde. Lásku rozdávejte plnými hrstmi, protože to děti zoufale potřebují...
Ve výchově pak nastavte hranice a buďte empatičtí. Nikdy dítě neponižujte a nesrážejte mu sebevědomí!!!
Rodičovská láska se nesmí podmiňovat!
Milujete-li své děti, snažte se vyvarovat vět typu: „Jestli neuděláš to či ono, nebudu tě mít rád/a!“ Pokud jste tohle někdy vyslovili, zajděte někam na terapii, protože tahle věta může v duši malého dítěte způsobit doslova explozi problémů, které se projeví v pozdějším věku. Zničí mu sebevědomí a bude se chtít každému zavděčit, jen aby jej měli rádi. Nebude mít žádné hranice a nenaučí se říkat ne. V okamžiku, kdy takovou větu vyslovíte, odsoudíte vaše dítě k tomu, že ztratí samo sebe!!!
„Jsi k ničemu. Nic neumíš“
Větami „Jsi k ničemu. Nic neumíš.“ zničíte dítěti sebevědomí a víru sama v sebe. V dospívání a dospělosti pak ke všemu bude přistupovat s obavou, že všechno zkazí.
„To nezvládneš, nemáš talent, neuživíš se“
Všechny sny a touhy, které vám dítě svěřilo, můžete jako mávnutím proutku odfouknout výčtem toho, co všechno nemá šanci zvládnout a v čem není pevné v kramflecích. Celý život pak bude bojovat s tím, že by chtělo dělat věci, které miluje a naplňují jej, ale nebude mít odvahu to zkusit.
Mlátit za hlouposti?
Další pohromu na duši může vyvolat přílišné bití. Pokud jednou za čas někomu oprávněně vlepíte „facana“, je to lidské. Láskou, mazlením a promluvou nezanechá stopy. Pokud vám však ujíždí nervy často, okamžitě toho nechejte a začněte pracovat sami na sobě!
Starší sourozenec není náhrada rodiče
Nepřehazujte na starší dítě vlastní povinnosti. I starší sourozenec má právo být dítětem. Proto když vyzvedává mladšího sourozence ze školky, školy, dejte mu najevo, jak moc si toho vážíte. Neříkejte, že „už je velké, rozumné a zodpovědné“, a váš čas poté věnujte jen jemu. Není správné přehodit na ně obstarávání chodu rodiny a nakupování, vaření, uklízení, hlídání mladších sourozenců apod. považovat za samozřejmost. Ano, pomáhat a podílet se je správné a výchovné, ale jenom tak, aby neztratilo dětství.
Jsi tlustá, slepá, nikdo tě nebude chtít
Pokud dítě tloustne, má silné akné nebo dioptrie, opravdu velmi důkladně važte slova, která vyřknete. Jednou hloupě zvolenou větou můžete totálně srazit sebedůvěru a spustit anorexii, bulimii, drogovou závislost či alkoholismus.
Dítě není terapeut ani kamarádka
Ani když se rozvádíte, nedělejte si z dětí kamarády a důvěrníky. Problémy, které se ve vašem vztahu vyskytly, jsou jenom mezi dospělými. Nezatahujte do nich vaše dítě.
V 80 % se v rámci rozchodu rodiče začnou přetahovat o dítě, kupovat si ho drahými dárky a ještě ponižovat a shazovat bývalého partnera. Co myslíte, že to přinese dítěti?
Vždycky, když se budete hádat a chovat se k sobě nepěkně, uvědomte si, že přesně tak se bude jednou k partnerovi a dětem chovat i váš potomek. Vy mu totiž nastavujete vzor, kterým se podvědomě bude řídit v dospělosti.