Hrozí zánik i jazyku českému?
Foto: ilustrační foto
21. února jsme slavili Mezinárodní den mateřského jazyka.
Zaposloucháte-li se do řeči dětí, teenagerů, politiků či manažerů, ale i veřejnoprávních médií, slyšíte ve větách anglická či počeštěná anglická slůvka, která se stala zcela běžnou součástí našeho jazyka.
Mohli bychom si říci, že česky hovoří pouze úzká skupina lidí, takže by zase tak nevadilo, kdyby se za pár generací v Česku mluvilo anglicky. Opak je však pravdou! Češtinu musíme chránit!
Mateřský jazyk je vzácné dědictví, ve kterém je ukryta naše historie i vzdělanost. Propůjčuje nám národní a osobní identitu. Nebo si dovedete představit, že bychom byli Čechy a Moraváky, když bychom zapomněli mluvit naším jazykem?
Čeština se neustále vyvíjí
Podobu dnešní češtiny ovlivnily jak politické a společenské změny po sametové revoluci, tak hlavně nástup počítačů, internetu, sociálních sítí a videoher, mobilních telefonů. Děti ve velké míře přestaly hltat své knižní hrdiny, takže jim chybí slovní zásoba. Doba se zrychlila a díky tomu se slova začala zkracovat (hodina - hoďka, dopoledne - dopo, odpoledne - odpo, autobus - bus, po obědě - po o, dovolená - dovča atd.). A zařazovat nová slova vycházející z angličtiny, popřípadě se vztahující k moderním technologiím a virtuálnímu světu.
Jak však najít kompromis mezi tím, jak se mluví mezi lidmi, a tím, co se učí ve školách? Vždyť i některé dětské knížky se čtou obtížně i rodičům, natož pak jejich dětem… Ve školách se bifluje, místo aby se děti učily jazyk používat.
Jakmile se však vznesou požadavky na úpravu pravidel jazyka českého a učebních osnov ve školách, okamžitě se zvedne obrovská vlna nevole z odborných i laických směrů a čeština opět zůstane v zajetí uměle vytvořených předpisů, které by měly sloužit hlavně jazyku a lidem, kteří ho používají. Ty se však bohužel neslučují s jazykem 21. století.
Umíme češtinu používat?
Možná by se dala čeština, která je považována za jeden z nejkomplikovanějších jazyků, trošku zjednodušit, aby byla přijatelná i pro mladší generaci, která bude mít už tak velké problémy s vyjmenovanými slovy. „Mně kdyby někdo na základce vzbudil o půlnoci, odříkal jsem vyjmenovaná slova jedním dechem, stejně jako násobilku. To moji vnuci a ani sousedovy děti nedokáží ani ve dne, a to jsou na druhém stupni, gymnáziu a středních školách,“ upozorňuje Jan Malina, který se sousedem o jarních prázdninách vymyslel dětem pro zábavu kvízy a soutěže. Byli ale velmi zděšení kvalitou vědomostí svých dětí a vnuků, kteří jsou na školách hodnoceni výbornými známkami. Jak pak tedy vypadá naše školství?
Nešlo by trochu zjednodušit pravidla?
Když se nad úpadkem současného českého jazyka zamyslíme, možná by mu pomohla celková změna koncepce jeho vnímání. Objevování jeho krásy a využití v životě je důležitější než biflování nesmyslných pouček, které děti a studenty nutí k zapamatování si učiva, kterému nerozumí a nikdy je nebudou potřebovat.
Asi by se nic nestalo, kdybychom pravidla trochu zjednodušili a nebazírovali na zbytečnostech: tak třeba:
a) Sjednotit mně/mě
b) Možná by neškodilo ani sjednocení koncovky u sloves kvůli shodě podmětu s přísudkem atd.
Jistě i vy objevíte další možnosti, které jsme se ve školách museli učit, ale buď jsme je hned zapomněli, anebo jsme je neměli šanci v životě využít.
Na světě se mluví přibližně 7 tisíci jazyky. Předpokládá se, že do konce století jich polovina zanikne. Proto UNESCO vyhlásilo 21. února Mezinárodním dnem mateřského jazyka.
Rozumíte svým dětem - vnukům?
ACH, TY ZKRATKY
OMG = ach můj bože
IDC = je mi to jedno
NVM = to nevadí nebo nevím
BRB = hned jsem zpátky
GM = dobré ráno
WTF = o co tady jde nebo co to má znamenat
LOL = používá se v případě, že vás něco pobaví
ASAP = znamená to, že to máte udělat co nejdřív
SLANG NAŠICH MILÁČKŮ
Hejtovat - psát nenávistné komentáře
Hejtr - člověk, který vybuřuje a píše nenávistné komentáře
Vyhejtovat - nesnášet
Čekovat - prohlížet, kontrolovat, pozorovat, sledovat
Selfíčko - vyfotit sami sebe
Vyhajpovat - vzbudili kolem něčeho velký, až přehnaný rozruch.
Hádali jste se s někým natolik, že jste si znepřátelili i další lidi.
Fejk - vtip spadající do kategorie černého humoru
Čilovat - relaxovat, odpočívat, pohodička a klídek
Hipsteřina - alternativní, nekomerční
Vyexpit - získat zkušenosti
Topovka - nejlepší svého druhu
Feláci - přátelé
Skipnout - přeskočit
Joinout - přidat se
Missnout - promeškat
Leavnout - odejít
Swipe/swipnout - potáhnutí prstem po telefonu různým směrem
Banán či „ban“ - vyhoštění za porušení pravidel na internetu. Kdo dostane banána, nebude vpuštěn do hry, chatovací místnosti nebo fóra.
Kjůt - roztomilý
Najs - hezký, pěkný
Merch - oblečení a předměty pro každodenní potřebu, které influenceři, ale i zpěváci či společnosti prodávají pod svým jménem a mají z nich profit.
Flexit - machrovat, chlubit se značkovým zbožím