Jak najít to, co už je ztraceno?

Jak najít to, co už je ztraceno?
Foto: ilustrační foto  /  U motivace je velmi důležitá zpětná vazba.
Slovácko Volný čas 18 / 02 / 2019

aneb Když se nedaří najít motivaci

Únava, stres, vyčerpání a pocit méněcennosti. Za tím vším stojí jediná příčina, a to hledání motivace. Nepomáhá ani pocit práce odváděné v prostředí, kde chybí zpětná vazba.
Kvalitní motivace je totiž podle psychologů prevencí proti vyčerpání zaměstnanců a jejich vyhoření. I to je důvod, proč motivaci nepodceňovat. Motivace a psychická pohoda jsou jako spojené nádoby a úzce spolu souvisí.
Pár tipů jak hledat a najít
Odpočinek. Zdá se to jako banální záležitost, ovšem velmi účinná. Únava, nevyspání, vyčerpání a stres, které mohou být spojené jak s prací, tak se soukromým životem, motivaci zrovna nepřejí. Pořádně se vyspat, věnovat se na chvíli něčemu jinému, odcestovat nebo si dopřát sport a hlavně informační detox od všeho.
Právě chvilkové vypadnutí z rutiny, jen na chvíli někam odjet, může vybudit nový pohled na věc, mysl se otevře novým myšlenkám a věcem a přijde na lepší řešení.
Sečtěte si pro a proti. Ujasnit si, proč svou práci vlastně děláte, co vám přináší a co vám naopak vzala a co jí obětujete, je velmi důležité. Vědět, z jakého důvodu člověk dělá to, co právě dělá, nebo proč se věnuje podnikání zrovna v tomto oboru a ne v jiném, je při hledání motivace důležité a jde s ní ruku v ruce. Pokud to tak není, je to poté v prostředí těžké a je to jako se nadechnout ve vzduchoprázdnu. Odpovědět si na otázku Proč to dělám? je podstatné a klíčové. Tyto odpovědi často pomáhají překonat krize.
Nové cíle a sny. Je pravda, že nás sice někdy můžou i pořádně rozdrtit, ale na druhé straně nám pomohou vzlétnout. Na něco se těšit velmi pomůže a je to ta nejlepší motivace. Musí to být však sen, který bude jenom váš a nepůjdete za ním, protože to chce partner nebo šéf.
Vždycky ale jde zapracovat i na svých vlastních snech. Mohou se například týkat práce nebo se zaměřit na posun v jiném kontextu. Cíl může být jakýkoliv, byť jen úplně maličký. Úspěch z něho přispívá k budování sebedůvěry a motivace.

Rozpomeňte se! To je podle mého názoru nejdůležitější bod. Vzpomenout si, co nás motivovalo dříve. Každý většinou v životě prožil období, kdy se cítil motivovaný a do nějaké akce se vrhal nadšeně, s touhou dosáhnout cíle. Věnovat se tomuto období a rozebrat si ho je užitečné proto, že je skrze ně možné odhalit, co jsou právě pro nás motivátory. I zpětná vazba je velmi důležitá a často odměnou pro toho, kdo to dělá. Ovšem tady chyba není v dotyčném.


5x motivace

  • jít si za svými sny
  • dopřát si vlastní odměnu
  • posunout se díky kritice a zpětné vazbě
  • vzpomenout si, co nás motivovalo dřív
  • zamyslet se, proč už ji nemáme

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace