Jak rodiče mohou poznat závislost na mobilu, počítači?

Jak rodiče mohou poznat závislost na mobilu, počítači?
Foto: ilustrační foto
Slovácko Volný čas 11 / 02 / 2022

Novou civilizační nemocí je závislost na online prostoru
Závislost v současnosti mnohem častěji potkává děti než dospělé. O závislosti mluvíme v případě, kdy se dítě mobilu, tabletu nebo počítače nechce vzdát.

Vyhledává samotu a klid, aby mohlo hrát počítačové hry, bez mobilu neudělá ani krok - často jej najdete v osamění s mobilem v ruce, který mu nahrazuje koníčky, záliby i kamarády. Když už někam přijde, nezapojuje se do her s ostatními a veškeré volnočasové aktivity mu připadají nudné a neatraktivní. Poté se začne vymlouvat z kroužků, uzavírá se do sebe a vystačí si pouze s mobilem či počítačem. Utíká do svého online světa, uzavírá se před rodinou a těžko rozlišuje realitu od fikce. Nakonec trpí nespavostí, bolestmi hlavy, úzkostmi apod. a musí vyhledat odborníky.  

Desatero proti závislosti

Buďte dětem příkladem

Nemůžeme po dětech chtít, aby netrávily čas na internetu, když sami prosedíte u počítače celé hodiny. Nezapomeňte, že děti jsou vaším odrazem.

Mobil nesmí v noci do pokoje

„Můj život nemá smysl. Nikdy nebude tak dobrý, jak ho vidím u ostatních na Instagramu, kam v noci pod polštářem utíkám.“

Děti se často neudrží, protože je mnohem lákavější dívat se na Youtube videa do pozdní noci, než číst knížku. Čím více jsou na mobilu, tím méně jsou schopny odolávat. Online svět je doslova pohltí.

Jenže mobil je přístroj jako každý jiný. Má nám sloužit. Proto není potřeba brát ho do nejosobnějších prostor, jako je pokoj nebo toaleta. A výmluvy na budík neplatí. Určete si v bytě/domě nabíjecí a odkládací místo, kam všichni na noc budete mobily odkládat, a nedovolte dítěti brát si je do pokojíčku.   

 Domluvte se na pravidlech

Nemůžete dítěti jen zakazovat, ale domluvte se společně na nastavení pravidel, která budete v rodině dodržovat všichni. Snažte se dítěti dát prostor, buďte vstřícní kompromisům. Jasně a přesně se domluvte na čase, který může dítě na mobilu či monitoru počítače strávit.

Průběžně oceňujte, když dítě samo skončí v dohodnutý čas, pochvalte jej, když budete vidět, že se opravdu snaží užívání omezit.

Nepodporujte dítě v play doupěti

Nepodporujte komfort v počítačovém „doupěti“ dítěte tím, že mu tam nosíte jídlo, pití apod. Jeho potřeba odcházet od počítače se tím snižuje. Zkuste dítě naopak co nejčastěji vylákat na nějakou zajímavou aktivitu, jako je společné jídlo, sport nebo výlet.

Berte vážně doporučený věk u her

Měli byste se zajímat o to, jaký obsah děti sledují a jak je to ovlivňuje. Pobavte se o hrách, aplikacích a komunikačních portálech, na které dítě chodí a zkuste si o nich zjistit co nejvíce. Některé mohou být nebezpečné.

Také věkové hranice pro užívání sociálních sítí mají své důvody. Děti mnohdy nejsou schopny vyhodnotit všechna rizika kyberprostoru.

Řešením pro bezpečí dětí jsou chytré aplikace s rodičovskou kontrolou, prostřednictvím kterých mohou rodiče dětem omezit přístup k internetu, filtrovat nevhodné stránky… Když budete s dítětem mluvit a zajímat se, bude vám důvěřovat a nebude pak vymýšlet ty nejsložitější kombinace hesel pro rodičovské zámky.

Povzbuďte v dětech sebevědomí

Povzbuďte v dětech kreativitu, rozvíjejte jejich talent a potenciál. Snažte se, aby dítě věřilo svým schopnostem a dovednostem. Pokud se bude cítit alespoň v něčem „dobré“, nebude mít potřebu hledat únik a uznání, ale i srovnávání se s ostatními ve virtuálním světě.

Respektujte své dítě

Svět našich dětí je značnou mírou opřen o to, co je právě moderní, nebo jak by se samy vyjádřili - co je in a trendy. Dítě může být kolektivem odmítáno kvůli nošení neznačkových oděvů stejně tak jako kvůli online službám, které užívá nebo naopak neužívá.

Nezřídka si dítě zřídí profil na sociální síti i přes zákaz rodičů, neboť je k tomu kolektivem nepřímo donuceno. Pokud by tak dítě neučinilo, mohlo by se stát terčem posměchu nebo až obětí kyberšikany.

Mluvte s dítětem o tom, co prožívá, a pomáhejte mu vybrat si správná uživatelská jména i kvalitní silná hesla. Podporujte ho v jakékoli snaze o odlišnost a jinakost. „Jsme na tebe pyšní, že se snažíš být trochu jiný, než jsou kluci, holky ve třídě. Jsme pyšní, že dokážeš odložit mobil a že nesedíš na počítači celé odpoledne.“

Vyvažujte online offline

Snažte se trávit společný čas bez mobilů, naplánujte výlety a akce v offline režimu, vytvářejte zábavné aktivity, které si bez mobilu užijete i vy, rodiče. Dejte si tu práci a vymýšlejte různorodé aktivity, které vaše dítě zaujmou. Stojí to sice spoustu drahocenného času a jistě je pohodlnější zanechat dítě u monitoru nebo displeje, ale příjemný čas s rodinou je absolutně nenahraditelný.

Nechejte také dítě nudit bez mobilu. Uvědomte si, že nuda a neaktivita jsou důležitou činností lidského mozku a hnacím motorem nových nápadů a myšlenek.

Kousněte se do rtů

Na co se prosím díváš? Vždyť jsou úplně trapní! To tě má nějak obohatit? Vždyť mele úplné ..., jak můžeš sledovat tak hloupá videa? Jsi normální, že tě tohle fakt baví? Místo učení ztrácíš čas u hloupých videí...  

Jistě jste vyslovili i vy tahle rodičovská slova. Zkuste si to vyměnit a představit si, že něco milujete a někdo stojí nad vámi a neustále vám to haní. Co uděláte? Naštvaně se schováte do koutku a budete to dělat tajně.

Přesně takto se chová mnoho rodičů vůči svým dětem, když jde o online prostředí. Proto neodsuzujte, ale raději se snažte pochopit a diskutovat s dítětem. Snažte se dítěti porozumět a podívat se na to jeho očima. Dítě velmi ocení, když se budete o něj a jeho svět zajímat.

Zákazy nemají smysl

Zakazovat technologie nemá smysl, protože jsou součástí dětského světa už od útlého věku. Nemají jen negativní dopad - více se procvičí v angličtině. Nesmělé děti, které v reálném světě těžko nacházejí přátele, mohou v online hře najít kamarády. Zažijí si pocit, že jsou pro někoho (kromě svých rodičů) důležití, že si jich někdo váží. Pro děti s neobvyklými zájmy je internet a sociální sítě téměř jediné místo, kde najít lidi s podobnými zájmy, kteří je neodsuzují, že jsou divní. Naopak sdílí podobné hodnoty.

Na druhou stranu nemohou strávit v online prostoru dlouhé hodiny. Každé dítě dle věku by mělo mít své povinnosti, přes které nejede vlak. Kupování doplňků her by také nemělo být automatické, ale zasloužené. Děti musí mít hranice, za které nemohou zacházet - pokud se tak děje, je potřeba zasáhnout a situaci řešit, než ujede „rodičovský vlak“.

Netolismus je závislost na tzv. virtuálních drogách

Nomofobie je závislost na mobilním telefonu

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist