Jak se připravit na první Vánoce po rozvodu?

Jak se připravit na první Vánoce po rozvodu?
Foto: ilustrační foto
Slovácko Volný čas 11 / 12 / 2021

Advent a vánoční svátky jsou spojené s rodinným kruhem, láskou a pospolitostí. Všichni jsme tak nějak naměkko, snažíme se na sebe být hodní a pocit, že někam patříme, že nás má někdo rád, nás naplňuje štěstím. To však neplatí pro každého.
V rozvedených rodinách jsou Vánoce vždy komplikované. Pokud jsou to však vaše první svátky po rozvodu, je to ještě horší.

ČERSTVÝ ROZVOD

Nelitujte se, zkuste se odrazit ode dna

Jak se připravit a svátky přežít, aniž byste se museli utápět v litrech alkoholu nebo v hrstech antidepresiv?

Jako domeček z karet

Mnohým ženám se život zhroutil jako domeček z karet. Jak dětem vysvětlit, že tatínek si Vánoce užívá s jinou? Že o ně přestal mít zájem? A jak to na Štědrý den vymyslet, aby byly obě strany spokojené a nikdo o samotě netruchlil? A pokud už o samotě přece jen musí být, jak to přežít s co nejmenší psychickou újmou?

Nejste v tom úplně sami  

V největších chvílích sklíčenosti a při pocitu opuštěnosti si uvědomte, že v tom nejste sami. Užijte si advent i svátky s přáteli, neodmítejte pozvání ke štědrovečernímu stolu od příbuzných a přátel. Přestaňte se litovat či sebeobviňovat, odtrhněte se od modelů šťastných rodin, které se na vás sypou ze stránek časopisů i televize. Média často přehánějí a vystavují na odiv obrázky perfektních rodin či zamilovaných párů, které vyzařují neotřesitelnou jistotu, že budou šťastní až na věky. I když jsou tyto fotografie umělé a komerčně účelové, velmi negativně působí na ty, jejichž životní situace je poněkud odlišná. A těch je rozhodně dost.

Vánoce dokáží zamávat i s chlapem

Ale ani rozvedení chlapi to nemají jednoduché. Najednou se ocitnou sami bez partnerky a dětí, se kterými se pod stromečkem ještě loni radovali.

Z rodinné zkušenosti vím, jak to bývá těžké. „Nikdy ti na svátky syna nedám!“ řekla vztekle exmanželka bratrance, který po třech letech z nefunkčního vztahu vycouval. A slovo drží už sedmý rok. Nekompromisně. První svátky po rozvodu pro něj byly příšerné. Smutek se snažil zahnat prací, ale na Štědrý den zůstal sám. Nepřijal pozvání k rodičům a když jsme jej přijeli v podvečer překvapit, byl v hrozném psychickém stavu. Vánoce a smutek po synkovi s ním prostě zamávaly... a to je tvrdý chlap.

Co potom rozvedené matky, které musí neustále odpovídat na otázky: A přijde tatínek? Vrátí se?  

Uvažte, zda to s ex zvládnete

Pokud by měl zůstat po rozvodu jeden z partnerů na svátky sám a mezi expartnery vládnou přátelské vztahy, mohou nejkrásnější den v roce strávit společně.

Je-li však mezi bývalými partnery ještě hodně nezahojených ran, nemá to smysl. To musíte opravdu dobře zvážit, jestli společně strávený čas unesete - zvlášť, když vás manžel nedávno opustil s vaší kamarádkou nebo vy jste si nabrnkla jeho kolegu z práce. Nemá to smysl ani tehdy, pokud se handrkujete o majetek a každou korunu výživného. Hádat se pak u stromečku je naprostá katastrofa pro děti.

Děti do vašich sporů vůbec netahejte

Nejhorší asi je, když rodiče děti nutí k odpovědím, s kým by raději trávily Vánoce, jestli s mámou, nebo tátou. V lepším případě je uvedete do rozpaků, v horším rozpláčete. Dítě tu přece není od toho, abychom na ně převalovali vlastní problémy, ale spíše bychom je měli chránit.

Proto, když společná štědrovečerní večeře není myslitelná, zvolte předem dohodnutý scénář. Např. Štědrý den u mámy, den poté u táty. Pokud jsou tedy oba bývalí partneři a jejich rodiny schopni se na něčem společně dohodnout a rozhodnutí respektovat. Jedině tak mohou dětem poskytnout pocit bezpečí. A ten je pro ně důležitější než místo, kde budou rozbalovat dárky.

I malé děti jsou totiž chytřejší, než si myslíme. Proto když spolu nevycházíte dobře, nesnažte se jim lhát a hrát divadlo na šťastnou rodinu.

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist