Jakou cenu má život? Průlomový test rakoviny děložního čípku
Foto: ilustrační foto
Pro lékaře je vždy velmi stresujícím okamžikem, když musí pacientce oznámit, že je situace velmi vážná a v podstatě se už nedá nic dělat…
Přitom stačilo chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke gynekologovi, aby měl možnost odhalit vir HPV (lidský papilomavir), který je zodpovědný za vznik rakoviny děložního čípku. Ta je po rakovině prsu druhou nejčastější rakovinou u žen.
Ročně onemocní přes 1 000 žen a téměř polovina zemře
Alarmující je, že i v dnešní přeinformované době zemřou na rakovinu děložního čípku v Evropě každou hodinu 2 ženy, což je denně 48 krásných dam, maminek a babiček.
V České republice ročně onemocní zhruba 1 000 žen a 400 pacientek nemoci bohužel podlehne. Přičemž se tento typ onkologického onemocnění dá úspěšně léčit, pokud je zachyceno v počátcích vzniku. Při dosavadním screeningovém vyšetření stěrem, které je plně hrazeno zdravotními pojišťovnami, se toto riziko snižuje. Ale nic není 100%.
Průlomem v prevenci je nově i genetický test
Průlom v prevenci rakoviny děložního hrdla přinesl genetický test, který na riziko rakoviny děložního čípku dokáže upozornit zcela přesně i několik let dopředu.
Skvělá zpráva je, že ho od letošního roku proplácí všechny zdravotní pojišťovny ženám mezi 35-45 lety, které patří k nejohroženější skupině. Všechny ostatní za něj zaplatí kolem 1 000 korun.
Tisícovku za ochranu života?
Lékaři se snaží přimět pojišťovny, aby tento průlomový test hradily i dalším věkovým skupinám. A i když by měla být zdravotní péče zdarma, než k tomu dojde, můžeme si jej zaplatit samy. Za zdraví a klid v duši to určitě stojí.
Mnoho žen nad hranicí věkové skupiny 45 let, ženy po přechodu a seniorky nechodí na pravidelné preventivní gynekologické prohlídky v domnění, že se jich rakovina děložního čípku tolik netýká. Opak je však pravdou. Preventivní prohlídky jsou velmi důležité, protože v počátečních stadiích nemá nemoc příznaky. Díky kombinaci prohlídky a genetického testu je při včasném zjištění potíží možné preventivně odstranit poškozenou tkáň a úplně zabránit vzniku nádoru. Pokud k tomu nedojde, následky jsou velmi často fatální…
Upřímně - tisícovku mnohdy utratíme za hlouposti. Ženy většinou za módu, okrašlování, kabelky, šminky, seniorky každou korunu škudlí pro děti a vnuky, což vůbec nemusí. Je tedy potřeba šetřit na zdraví? Jaká je vlastně hodnota života?
Rakovina děložního čípku
Samotnému nádoru předcházejí přednádorové změny buněk, se kterými se organismus někdy sám vypořádá. Neprojevují se žádnými zdravotními obtížemi a lze je odhalit jedině specializovaným cytologickým vyšetřením. Časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit. Čím později dojde k diagnóze, tím je léčba náročnější a méně úspěšná.
Nejvíc nemocných je ve věku od 35 let, nevyhýbá se ale ani ženám nad 50 let, které často gynekologa vůbec nenavštěvují.
Součástí prevence je i tzv. screening, tedy kontrola, při které lze včas objevit změny buněk a jednoduše je odstranit. Poprvé po zahájení sexuálního života a pak v pravidelných ročních intervalech bez omezení věku.