Je opravdu leden měsícem rozchodů?

Je opravdu leden měsícem rozchodů?
Foto: ilustrační foto  /  Leden, měsíc jako každý jiný?
Slovácko Volný čas 01 / 01 / 2024

Je možné, aby největší riziko rozchodů a rozvodů bylo směřováno právě na jeden měsíc? Údajně ano, a tím jedním měsícem by měl být leden. Proč tomu tak je?

Podle nejrůznějších žebříčků a statistik je nejčastějším a nejnebezpečnějším měsícem v rozvodovosti měsíc leden. Nikdo však nedokáže s úplnou jistotou zcela říct, proč je to právě tento měsíc. Možná je to souhra náhod anebo to opravdu dává logiku. Zde je pár logických úsudků.

Prosinec hraje roli

Byť se zdá, že leden je na černé listině chudák sám, není tomu tak. Má důležitého a tvrdého soupeře - prosinec. Tento měsíc se zdá jako přívětivý, vždyť jsou zde Vánoce, čas setkávání se s blízkými, čas návštěv. Ale je nejzákeřnější ze všech, vsadím se, že každý z nás by si po Vánocích vzal nejraději ještě jednu dovolenou a pořádně se někde zregeneroval v klidu. Je to čas shonu, problémů a starostí.

Právě v tomto období se lidé nejvíce hádají a stěžují si. Všechno to chystání, do toho se ještě mohou přidat finanční problémy anebo snaha o dokonalé Vánoce. Často se partneři hádají právě o Vánocích. Důvody? Jsou prosté, některé z nich už byly výše jmenované. Jsou to tedy nervozita a vyčerpání z přicházejících nebo právě probíhajících svátků, ale také to, že jsou lidé doma stále spolu a musí řešit trochu jiné problémy a nastalé situace než ve zbylém roce.

Tyto pochybnosti, nesrovnalosti a vypjaté vztahy se přelévají do dalšího měsíce a do období po Vánocích. Většina párů se totiž nechce rozcházet v rádoby vánoční pohodě, a proto své přání i kvůli dětem drží na uzdě. V polovině případů naštěstí pomůže návrat do práce a do starého režimu, vše je tak často zažehnáno a období krize se rozplyne jako pára nad hrncem.

Novoroční předsevzetí

Mnoho párů se také rozchází kvůli novému roku a předsevzetím, která si dávají. Jeden z partnerů si chce plnit své osobní přání, sny a cíle. Proto často podniká razantní a unáhlené kroky. Mnohdy mají lidé potřebu začít nový rok lépe a nechtějí se ohlížet za tím, co bylo. Proto si ve svých plánech a novoročních předsevzetích odškrtávají položku najít si nový vztah, nebo vyřešit si vztahové problémy.

Snad po přečtení tohoto článku nebudete mít leden méně rádi než doteď. Ať je to, jak chce, a důvody jsou nebo nejsou pravdivé, leden je stejný měsíc jako každý jiný. Slunce vyjde každé ráno i v tomto měsíci, i v lednu se rodí děti nebo nové vztahy a lásky. Tak si hlavně tento měsíc a vůbec celý další rok nenechte ničím a nikým zkazit.

Nejčastější důvody rozchodu v měsíci lednu
•    finanční problémy
•    depresivní počasí
•    období Vánoc a přípravy s nimi spojené

autor: Nikola Kutálková

Tagy článku

TOPlist