Jsme chudí - jak přežít Vánoce poradí psychoterapeutka Lenka Rašticová

Jsme chudí - jak přežít Vánoce poradí psychoterapeutka Lenka Rašticová
Foto: ilustrační foto
Slovácko Volný čas 03 / 12 / 2021

Vánoční čas je spojen s mnoha očekáváními, nejen jaké dárky dostaneme nebo jaký bude letos stromeček, ale i s hlubšími očekáváními, jak nám spolu bude. Jak to zvládneme? Dokážeme se zklidnit i v této nelehké době a dokážeme se radovat z maličkostí?

V rodinách, které mají z nějakých důvodů hluboko do kapsy, jsou právě vánoční svátky stresujícím obdobím, protože není v rodičovských silách dopřát dětem vše, co od „Ježíška“ očekávají.

Na otázky, jak s dětmi mluvit o finančních strastech rodiny či jak jim vysvětlit, že nemohou mít stejné věci jako jejich kamarádi, odpovídala Lenka Rašticová, psychoterapeut a školní psycholožka, která pracuje v poradenském rodinném centru Akropolis.

 Jak s dětmi mluvit o nepříznivé domácí finanční situaci?

Co považuji za důležité - mluvit pravdu adekvátně k věku dětí. Pravdu, jak tomu já jako dospělák věřím. Udělat si sám v sobě pořádek. Někdy nás dětské otázky zaskočí. Ale nemusíte odpovídat hned. Klidně řekněte: „Víš, já taky zrovna nevím, ale popřemýšlím." Nebo: „Nevím, jak to teď jednoduše vysvětlit, ale budu přemýšlet a odpovím ti.“ Toto děti mnohem snadněji přijmou, než když se budete zaplétat do lží. Ale... pak musíte přijít a odpovědět na jejich otázku.

Jak vysvětlit malým dětem, že nemáme na dárky, o které si psaly Ježíškovi?

Než odpovím, musím si položit první otázku: Jak napsat dopis Ježíškovi?

  • Můžete dítěti dát časopisy hračkářství, ať si zakroužkuje, co chce. Pak sice máte přehled, co firmy propagují, ale to je asi vše.
  • Můžete se s dítětem bavit, listovat a povídat si o jeho touhách. Chce autíčko na ovládání? Co s ním chce dělat, jaké to bude… zjistit jeho opravdový zájem.
  • Můžeme dítěti dát časopisy a říct, zkus si vybrat 2-3 dárečky, co bys chtěl od Ježíška. Učíme tím dítě také to, že nikdy nebude mít všechno, že si v životě kolikrát musíme vybírat. A umět si vybrat je dobrá dovednost do života.
  • Můžete se s dítětem bavit, co vlastně potřebuje a co mu dělá radost. Můžete dítě navést otázkami na dárky, které vy jako rodiče považujete za důležité. Např. kdo má předškoláčka, tak ví, jak snadno jej nadchne vidina školní aktovky.

Možná první otázce měla předcházet otázka „nultá“: Co jsou pro vás Vánoce? Jaké dárky dáváte?

Zaplavujete děti dárky podle principu -  čím víc, tím líp, stejně jsou to všechno „šmejdy“. Nebo dáváte jeden hlavní dárek, který má hodnotu, a chcete, aby si jej dítě vážilo?

Když budete mít v sobě jasno s nultou a první otázkou, pak snadno vysvětíte dětem, že Ježíšek nepřinese vždycky všechny dárky, o které si napsaly.

Ne vždy dostaneme všechno, co chceme. Ani já, ani tatínek… 

Ale když se podaří pod stromečkem objevit alespoň jednu věc z dětského seznamu přání, tak kouzlo Vánoc zůstává zachováno.

Poznámka pod čarou: Touha je silná síla a motivace, neměla by být vždy lacině uplácena. Někdy čekání (způsobené třeba i nedostatkem peněz v rodině) může přinést větší radost za rok, při splnění přání.

Jak vysvětlit, že na rozdíl od spolužáků „my prostě v současnosti nemůžeme rozhazovat“?

Víte, na jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď.

Pokud rodina běžně komunikuje o financích denní potřeby, tak dítě je vlastně okamžitě informováno, že teď je třeba před výplatou a boty se budou kupovat až po výplatě. Dobré odpovědi záleží na míře otevřenosti v komunikaci v rodině a také na finanční gramotnost rodičů.

Stručně bych doporučovala:

• Dejte dětem kapesné a určete, na co kapesné je, že je třeba i na pravítka, když je neustále ztrácí nebo ničí…

• Berte děti s sebou na  nákup a učte je vybírat - systémem poměr cena a kvalita.

• Založte jim účty a učte je hospodařit. Dostal jsi od babičky k narozeninám 500. Fajn, kolik si dáš na účet?

• A na co si chceš spořit? Učte je spolupodílet se na tom, co chtějí. Chtějí nový model mobilu, tak ať si polovinu přispějí.

• Adekvátně jejich věku jim sdělujte, jaké jsou nutné výdaje - energie, pojištění, kolik peněz můžete uvolnit na dovolenou, … Učte je rozvažovat.

Pokud nastane změna finanční situace vlivem nějaké tragédie - rozvod, povodně, špatný dodavatel energie…, tak vás situace zřejmě zasáhne nejen po finanční, ale i psychické stránce. Pak je potřeba dětem vyslat jasný signál: ano, situace je teď složitá, ale já/my to zvládnu/zvládneme.

A pokud sami v sobě tu jistotu nemáte, obraťte se na nějakého odborníka - linky důvěry, sociálního pracovníka, psychologa - a požádejte o podporu pro sebe. V rodinném centru Akropolis takové odborníky naleznete.

Tagy článku

TOPlist