Každý třetí český senior se cítí osamělý...
Foto: Maltézská pomoc
Můžete žít na vrcholu a cítit se naprosto skvěle, ale stačí osudová nemoc, autonehoda, zranění a život se vám obrátí úplně naruby. Anebo zestárnete a zůstanete úplně sami.
V čase adventu bychom se měli zamyslet nad hloubkou lidského soužití a chuti pomoci. Zkusme hodinku svého času věnovat někomu, kdo to ocení. Také se porozhlédnout, jestli ve svém okolí nemáme někoho, kdo je úplně sám...
Můžete pomáhat i jako dobrovolník
Víte, že každý třetí senior se cítí opuštěný?
Pokud jste aktivní i v penzi, máte kolem sebe rodinu a přátele, jste šťastní lidé. Jsou však mezi námi i sousedé se sníženou soběstačností, kteří jsou na tom hůř než ostatní. Jsou sami, bez partnera a rodiny. Není neobvyklé, že třeba celý rok nebyli venku. Bydlí v domech bez výtahu a protože nikoho nemají, tak se ven vůbec nedostanou...
Staňte se dobrovolníkem
Adoptujte babičku nebo dědečka, dělejte společnost dospělým a dětem, kteří jsou dlouhodobě upoutaní na lůžko, a zpříjemněte jim i sobě obyčejné dny. Získáte nové přátele, dobrý skutek vás zahřeje na duši...
Dobrovolníkem se může stát kdokoli od 15 let (student, aktivní senior, zaměstnaný nebo maminka na mateřské dovolené), kdo má chuť a čas udělat něco dobrého pro druhé - popovídat si, přečíst knihu, zajít na procházku, zahrát si deskové hry. Jako dobrovolník získáte nové zkušenosti a dovednosti, změníte svůj pohled na životní hodnoty, můžete uplatnit školní praxi pro studenty...
„Naši dobrovolníci pomáhají klientům překonávat samotu, smutek a vyplnit dlouhé chvíle nějakou smysluplnou činností. Nejčastěji se věnují společenským hrám, povídají si, nebo chodí na procházky. V rámci procházek mohou pak navštívit kavárnu nebo obchod. Vše se odvíjí od priorit a zájmů jak klienta, tak dobrovolníka,“ informuje Štěpánka Malinová, koordinátorka dobrovolníků Uherské Hradiště.
Klienti jsou chráněni
Při úvodním pohovoru koordinátoři zjistí, jestli jste vhodným adeptem. Projdete základním školením, kde se dozvíte o dobrovolnictví vaší skupiny (senioři, osoby se zdrav. postižením, děti) úplně vše. Dobrovolník i klient je pod ochranou supervizora z Maltézské pomoci, která zajišťuje zpětnou vazbu o tom, jak program funguje, jestli plní to, co má, nebo zda je třeba něco změnit a upravit.
Hodina týdně může být obrovskou pomocí
Dobrovolník věnuje svému klientovi hodinku týdně. „Vše závisí na časových možnostech dobrovolníka a potřebách klienta,“ doplňuje koordinátorka.
Někdy stačí i tři čtvrtě hodiny se seniorem za týden nebo 2 hodiny s dítětem jednou za 14 dní. Důležité je, aby dobrovolník chodil pravidelně a byl spolehlivý.
Maltézská pomoc je obecně prospěšná společnost, která se v ČR věnuje potřebným osobám, především seniorům, dětem a osobám se zdravotním postižením. Byla zřízena Řádem maltézských rytířů, který má celosvětovou působnost. Maltézská pomoc je mostem mezi potřebnými osobami, zařízeními a dobrovolníky, kteří jsou ochotní pomáhat.
Po nehodě si prošel těžkým obdobím, proto se rozhodl pomáhat
Dobrovolník Lubomír má za sebou vážnou nehodu, kdy jej srazil autem nezodpovědný řidič a Lubomír musel podstoupit několik operací. Léčil se dlouze v nemocnicích i rehabilitačních ústavech a když se částečně zotavil, chtěl vrátit péči, která mu byla poskytnuta zdravotním personálem a fyzioterapeuty, a někomu ulehčit jeho těžký úděl. Na možnost dobrovolnictví natrefil náhodou na faře na Velehradě a rozhodl se kontaktovat koordinátorku dobrovolníků z centra Maltézské pomoci v Uherském Hradišti, kde se dozvěděl o dobrovolnických programech více. Lubomír bydlí ve Starém Městě, nedaleko Domova pro osoby se zdravotním postižením, a proto si vybral toto zařízení a docházení za panem Josefem v programu Pomoc osamoceným seniorům a osobám se zdravotním postižením.
Pan Josef bydlel dříve v zařízení i se svou milovanou ženou, která však navždy odešla, a on zde zůstal, ač s ostatními spolubydlícími, přesto citově osamocen. Má problémy s pamětí, ale je mistrem v šachu, a tak se oba muži dohodli, že spolu budou hrát. Dobrovolník Lubomír, jak sám říká, uměl dříve hrát jen šachovou dámu a od pana Josefa se mnoho naučil. Mezi oběma začaly šachové duely, ve kterých se pan Lubomír postupně zlepšoval, až se z něj stal díky panu Josefovi dobrý soupeř. Při hře si oba muži rádi povídají. Josef velmi rád vzpomíná na významné momenty svého života, na milovanou ženu, rodinu i na své dětství a přátele. Postupně mezi nimi vzniklo přátelství a jejich šachové duely jsou navíc i zpestřením dne a zábavou i pro ostatní klienty v zařízení, kteří je při hře se zájmem sledují.
Dobrovolníkem se můžete stát i vy, stačí se obrátit na koordinátorku dobrovolníků Maltézské pomoci Štěpánku Malinovou v Uherském Hradišti prostřednictvím telefonu 732 662 573 nebo na e-mail: stepanka.malinova@maltezskapomoc.cz. Za každého člověka ochotného pomáhat druhým lidem budou nesmírně rádi. Uděláte radost nejenom druhým, ale hlavně sobě.